Güneysu Bilim Köyü Kampı projesi başladı

Güneysu Bilim Köyü Kampı projesi başladı
Güneysu Bilim Köyü Kampı projesi başladı

Rukiye MEYVECİ/RİZE, (DHA) - RİZE’de Güneysu İlim Öğrenenlere Yardım Vakfı'nca Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi paydaşlığıyla Açık Pencere’nin projesi Güneysu Bilim Köyü Kampı projesi başladı. 

Güneysu Bilim Köyü Kampı projesi kapsamında bilimsel perspektifle hareketle pozitif bilimlerin gerçek hayatla entegrasyon sürecinde sunulacak özel ortamlı 12 kişilik sınıfta yalnızca teori eğitimleri değil, verilen teori eğitimlerin deneysel süreci de işlenecek. Güneysu ilçesinde gerçekleşecek eğitimler, birçok farklı mekanlarda yapılacak. Yeşilin her tonunun hakim olduğu doğa ile iç içe kurulacak olan sınıflar ile pozitif bir ortam oluşturulması hedefleniyor. Yöresel mimari ile modern bir şekilde inşa edilen ana tesiste birçok imkan tek bir merkezde gençlerin inisiyatifine sunulacak. Değişen ve gelişen dünya ekosistemi içerisinde bilimsel eğitimi destekleme gayesi kapsamında hayata geçirilen “Bilim Köyü”, aslı itibariyle hayatı “anlamlandırma” gerekçesiyle okullarda öğrenilen soyutlaştırılmış bilimi, somutlaştırmak amacıyla oluşturuldu. Güneysu Bilim Köyü Kampı projesi Kaymakam Arif Oltulu, Belediye Başkanı Rıfat Özer ve davetlilerin katılımı ile açılışı gerçekleşti.

‘ÖRNEK BİR PROJE HAYATA GEÇİRİLDİ’

Açık Pencere ile iş birliği içinde olan Güneysu İlim Öğrenenlere Yardım Vakfı Başkanı Rıfat Özer STK’ların en önemli işlevlerinden birisinin de akademi ile bilimin toplumla entegrasyonu olduğunun altını çizdi. Bu perspektifte Açık Pencere ile akademik ve bilimsel paydaşlık bağlamında iş birliklerinin olduğunu belirten Özer, vakıf olarak 4-6 yaştan gerçek hayata kadar gençlerimizin dini, ahlaki, akademik ve fikri açıdan gelişimlerini desteklemenin yanı sıra bilimsel faaliyetler çerçevesi altında da Güneysu Bilim Kampı’nın Türkiye özelinde ciddi bir örnek proje olduğunu söyledi. 

‘ORTAK AKLIN İNŞASINA KATKIDA BULUNACAĞIZ’

Açık Pencere Genel Koordinatörü Hasan Faruk Oral soyut kalan bilimi gençlerle somutlaştırmak maksadıyla böyle bir adım attıklarını söyledi. Oral "Covit-19 süreciyle beraber yükselerek artan deneysel süreçlerin eksikliği bu projeyle beraber gençlere ilham niteliği kazandırılarak ciddi manada telafi edileceği inancındayız. Bilgi-temelli uluslararası bilim standartlarına uygun ve partizan kaygılardan uzak bir şekilde, farklı görüşleri bir araya getirerek bir diyalog platformu vazifesi görecek ve bir ortak aklın inşasına katkıda bulunacağız" dedi.

Kamp, 30 Ağustos ile 10 Eylül 2021 tarihleri arasında gerçekleştirilecek.

Yasal Bilgilendirme
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS