Rize’nin 2050 yılına kadar içme suyu ihtiyacı çözülüyor

Rize’nin 2050 yılına kadar içme suyu ihtiyacı çözülüyor

Arzu ERBAŞ/RİZE (DHA)- TARIM ve Orman Bakanlığı'nın Rize’de inşaatı devam eden ve proje safhasındaki içme suyu tesislerinin tamamlanmasıyla kentin 2050 yılına kadarki su ihtiyacı karşılanacak.

Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada Rize’nin en büyük problemlerinden biri olan içme suyu ihtiyacını karşılamak için büyük düşündükleri belirtildi. Rize'de yapımı süren içme suyu projesinde sona gelindiği kaydedilen açıklamada, "Rize’de inşaatı devam eden ve proje safhasındaki içme suyu tesislerinin tamamlanmasıyla birlikte yıllık toplam 16 milyon meterküp içme suyu temin edilerek, şehrin 2050 yılına kadarki içme ve kullanma suyu ihtiyacı karşılanacaktır. Varda Kaynaklarından 60 km uzunluğunda 1. Kısım isale hattı ile Kalkandere, İyidere, Derepazarı, Kendirli ve civar yerleşimlerin içme suyu ihtiyacı karşılanacaktır. İnşaat çalışmalarının yüzde 96’sı tamamlanmıştır. Andon İçme suyu Arıtma Tesisi’nden Rize şehir merkezindeki ana su haznesi olan Dağbaşı su haznesine 15 km temiz su isale hattı vasıtasıyla Rize şehir merkezine yıllık 6 milyon metreküp içme suyu temin edilecektir. Önümüzdeki günlerde Andon arıtma tesisi bağlantısının da tamamlanmasıyla, Eylül ayı içerisinde tesise su verilecektir” denildi.

'ÇALIŞMALAR HIZ KESMEDEN SÜRÜYOR'

Bölgede oluşabilecek taşkın risklerine karşı önlemler alındığı da kaydedilen açıklamada "Özellikle Karadeniz Bölgesinde etkili olan taşkınların vatandaşlarımıza verdiği zararı ortadan kaldırmak için havza esasında çalışmalar yapıyoruz. Havzanın bütününü ele alarak öncelikle yukarı havzada suyun akışa geçme süresini uzatacak teraslama, ağaçlandırma ve erozyon kontrol tesisleri yapıyor, derelerde ise Tarım ve Orman Bakanlığımıza bağlı DSİ tarafından ıslah çalışması gerçekleştiriyoruz. Rizeli vatandaşlarımızı taşkınlardan korumak için son 17 yılda 58 adet taşkın koruma tesisi inşa ettik. Bu tesislerle; Rize şehir merkezi, 104 adet meskûn mahal ve 17 bin 70 dekar araziyi taşkın zararlarından koruduk.Ayrıca Rize şehir merkezi ve değişik ilçelerde 19 adet taşkın koruma tesisinde inşaat çalışmalarımız hız kesmeden devam ediyor” ifadeleri kullanıldı.

Yasal Bilgilendirme
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS