{$ day.Temps.HighTemp $} °

Arıcılara, 'saf Kafkas damızlık ana arı' desteği

Arıcılara, 'saf Kafkas damızlık ana arı' desteği
Arıcılara, 'saf Kafkas damızlık ana arı' desteği

SAMSUN, (DHA) -SAMSUN'da İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, Büyükşehir ve Tekkeköy Belediyeleri iş birliğinde, Tekkeköy’de 107 çiftçiye, 280 adet saf Kafkas damızlık ana arı dağıtıldı.

Tekkeköy Belediyesi Konferans Salonu’nda düzenlenen dağıtım programında 107 çiftçiye, 280 adet saf Kafkas damızlık ana arı dağıtıldı. Programda bölgenin bal kalitesi yüksek bitki florasından oluştuğu ancak buna rağmen ilçe genelinde arılarda aşırı melezleşme sebebiyle bal veriminin düşük olduğu belirtildi. Bu sebeple Artvin ili Camili bölgesinde üretilen ve Tekkeköy ilçesi şartlarına da uyum sağlayan yüksek verimli ve oğul eğilimi olmayan, bal, polen, propolis toplama yeteneği bulunan yüksek saf Kafkas damızlık ana arılarının getirildiği ifade edildi. Dağıtım öncesi Samsun Büyükşehir Belediyesi Tarım ve Kalkınma Daire Başkanı Dr. Ali Korkmaz, damızlık Kafkas arılarından yüksek verim alınması adına çiftçilerin dikkat etmesi gereken konular hakkında sunum gerçekleştirdi.

‘İLİMİZDE BAL VERİMİ DÜŞÜK’

İl Tarım ve Orman Müdürü İbrahim Sağlam da il ve ilçedeki arıcılık hakkında bilgi verdi. Sağlam, “İlimizde 2020 rakamlarına baktığımızda toplam 78 bin adet kolonimiz var. Bunun karşılığında 827 üreticimize, 75 bin 200 koloni karşılığında 1 milyon 362 bin TL bir arı desteği verdik. Bunun yanında Tekkeköy ilçemizde toplam 127 çiftçimizde, 5 bin 524 koloni ve 61 ton 400 kilogram bal üretimi gerçekleşmiş. Toplam il geneline baktığımızda da 75 bin koloni karşılığında 906 ton üretim gerçekleşmiş. Bu yıllar itibarıyla 900 ile 1000 ton arasında değişmekte. Bu rakamları karşılaştırdığımda Türkiye’de de ilimizde de bal verimi düşük. Yani bu ana arılarla verimi yükseltmenin yollarını arıyoruz” dedi.

‘ÇİFTÇİYE HER ALANDA DESTEK OLUYORUZ’

Tekkeköy Belediye Başkanı Hasan Togar ise, belediye olarak çiftçi ve üreticilerin her zaman yanında olduklarını belirterek “Üreticilerimizin yanında olarak daha verimli ve kaliteli ürün elde ederek, emeklerinin karşılığını alabilmeleri sağlayabilmek için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Her zaman üreticinin yanında olan ilçe tarım müdürlüğümüze, burada çalışan veteriner ve ziraat mühendislerine ayrıca teşekkür ediyorum. Yine ilçemizdeki arıcılarımıza kovan ve malzeme yardımı yaparak üretimlerinin devamlılığı için elimizden geleni yapıyoruz. Önümüzdeki günlerde de orman müdürlüğümüz ile bal ormanı projemizi hayata geçireceğiz” diye konuştu.

Yasal Bilgilendirme
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS