Oltan Köleoğlu Enerji, 250 milyon lira gelir desteği sağlamayı hedefliyor

Oltan Köleoğlu Enerji, 250 milyon lira gelir desteği sağlamayı hedefliyor
Oltan Köleoğlu Enerji, 250 milyon lira gelir desteği sağlamayı hedefliyor

SAMSUN, (DHA) – TÜRKİYE’de Yenilenebilir Enerji sektöründe faaliyet gösteren Oltan Köleoğlu Enerji (OKE)  tarafından kurulan Biyokütle Enerji Santralleri (BES) enerji üretiminin yanı sıra kırsal kesiminde ekonomik kalkınmasına doğrudan ek gelir ile üreticilere kazançlar sağlanıyor. OKE tarafından yapılan açıklamada, satın alınan ve alınacak olan tarım-orman ürünü atıkları ile bölgelere yaklaşık 250 milyon TL doğrudan gelir desteği sağlanacağı belirtildi.

Çorum’un Mecitözü, Afyonkarahisar’ın Çay ilçelerinde faaliyetlerini sürdüren ve Samsun’un Çarşamba ilçesinde de yakın zamanda faaliyete geçecek olan kurulan Oltan Köleoğlu Enerji Biyokütle Enerji Santralleri (BES), satın alınan ve alınacak olan tarım-orman ürünü atıkları ile bölgelere yaklaşık 250 milyon TL doğrudan gelir desteği sağlıyor olunacak. Kurum tarafından yapılan yazılı açıklamada “Bu santrallerin kurulduğu iller ve çevresindekilerdeki çiftçiler düşünüldüğünde toplamda, yaklaşık 50 bin çiftçiye doğrudan ek gelir imkânı sağlanarak, ciddi bir kırsal kalkınma hamlesi gerçekleştirilecek. Satın alınan ve alınacak olan tarım-orman ürünü atıkları ile bölgelere yaklaşık 250 milyon TL doğrudan gelir desteği sağlanıyor olunacak. Açıklamada, ülkemizin enerji açığının kapatılmasında yerli, yenilenebilir ve temiz enerji üretimi için model projeler ortaya konulduğu belirtilerek,  temiz enerji ile yıllık 413 bin MWh elektrik üretilerek yaklaşık 200 bin hanenin elektrik tüketimi karşılanacaktır” denildi.

ÇARŞAMBA’DA PERSONEL ALIMI BAŞLADI

Biyokütle santrallerinin bitkisel atıkları enerjiye dönüştürerek ekonomiye direk ve dolaylı olarak çok büyük katkı sağladığına dikkat çekilen açıklama da, “Özellikle pandemi sürecinin henüz bitmediğini göz önüne aldığımızda ve işsizlik konusu ülkemiz için ne kadar önem arz ediyor.  Herkesin bu süreçte çaba göstermesi gerekiyor.  OKE olarak Çarşamba ve civar köylerdeki işsiz insanlarımızı işgücümüze katmak için personel alımlarımıza da başladık. Ayrıca ‘topraktan kazandığımızı yine toprağa kazandırma’ felsefesiyle çıktığımız bu yolda tarıma ve çiftçiye maksimum fayda sağlayacak politikalarımızı da oluşturmaya devam ediyoruz” ifadelerine yer verildi. 

ÇİFTÇİ AKADEMİSİ KURULDU

OKE bünyesinde Çiftçi Akademisi kuruduğu belirtilen açıklamada, “Çiftçi Akademisi ile başta Çarşamba halkı olmak üzere yöredeki çiftçilerimize ve çiftçi adaylarımıza tarım alanında yeni istihdam ve iş alanları açmayı hedefledik.  Çiftçilerimizin bilinçli tarım ile yatırım ve üretim yapmasını, teknik ve finansal bilgi düzeyini daha da arttırmalarını, tecrübelerini arttırarak daha da eğitimli ve bilinçli olmalarını hedefledik.  Dünyada geleceğin yatırımı olan tarımda söz sahibi olacak yeni kuşakları bugünden kazanmaya odaklandık” açıklamalarına yer verildi.

Yasal Bilgilendirme
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
 
LG
MD
SM
XS