Samsun'da sosyal medya paylaşım uyarısı

Samsun'da sosyal medya paylaşım uyarısı
Samsun'da sosyal medya paylaşım uyarısı

Yaprak KOÇER/SAMSUN, (DHA) - SAMSUN İl Sağlık Müdürü Dr. Öğretim Üyesi Muhammet Ali Oruç, korona virüsle sosyal medya üzerinden asılsız paylaşımlar olduğunu belirterek "Aynı görüntüleri, ülkenin farklı hastanelerinde ya da illerinde yaşanan vakalar gibi paylaşan odaklar var. Buradaki amaç halkta panik ve korku yaratmaktır. Halkımızdan ricamız, kesinlikle resmi kaynaklardan gelmeyen bilgilere itibar etmemeleri, böyle asılsız paylaşımları yapmamalarıdır" dedi.

Samsun İl Sağlık Müdürü Dr. Öğretim Üyesi Muhammet Ali Oruç, korona virüsle ilgili yapılan çalışmalarla ilgili yazılı açıklamada bulundu. Oruç, kurdukları Operasyon ve İletişim Merkezi'nde hastalığın ilk günlerinden itibaren süreci yönettiklerini belirterek enfeksiyon hastalıkları, halk sağlığı, aile hekimliği uzmanları, epidemiyologlar, alanında deneyimli hekimler ve sağlık çalışanlarından oluşan 40 kişilik bir ekiple ildeki durumu takip ederek, yapılması gereken çalışmaları planladıklarını söyledi. Hastanelerdeki tüm ihtiyaçların bu merkez üzerinden takip edildiğini dile getiren Oruç, sağlık tesislerinde herhangi bir malzeme sıkıntısı kesinlikle bulunmadığını, anlık verilerin merkez tarafından takip edildiğini söyledi. 

'EVİN İÇİNDE BULE SOSYAL MESAFEYE DİKKAT EDİLMELİ'

Süreçte en önemli iki noktanın insanların evde kalma kuralına uyması ve temas mesafe izolasyonuna dikkat edilmesi olduğunu dile getiren Oruç, "Kalabalık evlerde evin içinde bile sosyal mesafeye dikkat edilerek oturulması gerekiyor. Bu dönemde artık akraba ziyaretlerine de bir ara vermek çok önemli. Gerekmedikçe evden çıkılmaması gerekiyor. Dışarı çıkılması gerekiyorsa herkesin olabildiğince hızlı bir şekilde işini hallederek eve dönmesi ve dışarda geçen sürede mutlaka temas mesafesi izolasyonu kuralına uyması gerekiyor. Ancak bu yöntemle hastalıktan hem kendimizi hem yakınlarımızı uzak tutabiliriz" dedi.

Samsun’un Tanı Laboratuarı kurulan ilk illerden biri olduğunu belirten İl Sağlık Müdürü Oruç, "Hastalığın ilk günlerinden itibaren ilimizde test yapılmaya başlandı. Bilim Kurulu tarafından belirlenen test prosedürüne uyularak, gerekli vakalarda mutlaka test yapılıyor. Bu anlamda herkesin güven içinde olduğunu bilmesi gerekiyor" diye konuştu.

'ASILSIZ PAYLAŞIMLAR'

Oruç, bu zorlu dönemde herkesin sorumluluk bilincinde hareket etmesi gerektiğini söyleyerek "Süreçte en büyük sıkıntıyı, asılsız sosyal medya paylaşımlarından, resmi bir kaynağa, bilgiye dayanmayan tahmini rakamlardan yaşıyoruz" şeklinde konuştu.

'KRİTİK BİR DÖNEME GİRİLDİ'

Covid-19 hastalığıyla mücadelede ülke olarak kritik bir döneme girildiğini dile getiren Oruç, "Bu nedenle insanların artık rakamların peşine düşmektense, devlet tarafından iletilen 'Evde kal' çağrısına uyarak, gerekli tedbirleri hem kendilerine hem çevrelerindeki risk grubundaki insanlar için almaya özen göstermeyi tercih etmeleri gerekiyor. Aynı görüntüleri, ülkenin farklı hastanelerinde ya da illerinde yaşanan vakalar gibi paylaşan odaklar var. Buradaki amaç halkta panik ve korku yaratmaktır. Halkımızdan ricamız, kesinlikle resmi kaynaklardan gelmeyen bilgilere itibar etmemeleri, böyle asılsız paylaşımları yapmamalarıdır" dedi.

Yasal Bilgilendirme
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS