Şanlıurfa’da robotik cerrahi toplantısı

Şanlıurfa’da robotik cerrahi toplantısı
Şanlıurfa’da robotik cerrahi toplantısı

Ali LEYLAK/ŞANLIURFA, (DHA) – ŞANLIURFA’da yurt içi ve yurt dışından 200 bilim insanının katıldığı uluslararası 11’inci Avrasya Üroonkoloji Kongresi’nde robotik cerrahide yeni tedavi yöntemleri ve bilimsel çalışmalar ele alındı.

Avrasya Üroonkoloji Derneği’nce  11.’inci Üroonkoloji Kongresi Şanlıurfa’da düzenledi. Bir otelde gerçekleştirilen 11’nci Üroonkoloji Kongresine 300’ün üzerinde bilim insanı katıldı. Yaklaşık 100 civarında bilim insanı pandemiden dolayı kongreye online olarak katılırken, 200 bilim insanı Şanlıurfa’ya gelerek kongreye katılım sağladı. Yurtdışında Üroonkoloji alanında araştırma yapan 22 yabancı bilim insanın konuşma yaptığı kongreye, ABD, Japonya, İngiltere, İtalya, İspanya, Kanada, Belçika ve Fransa’da yaşayan bilim insanları online olarak katıldı. Üroonkoloji alanındaki yeni tedavi yöntemleri ve bulguların tartışıldığı kongrede ameliyatlarda kullanılmaya başlanan robotik cerrahi yönteminin kanser tanısında etkin rol aldığı kaydedildi.
İLK AMACIMIZ GÖBEKLİTEPE’Yİ TANITMAK
Bu yıl Avrasya Üronkoloji Derneği olarak 11’nci kongreyi Şanlıurfa’da gerçekleştirdiklerini aktaran Prof. Dr. Derya Balbay,  Şanlıurfa’da uluslararası düzeyde tıp kongresi yaptıklarını söyledi. Buradaki ilk amaçlarının Göbeklitepe’yi tanıtmak olduğunu paylaşan Balbay, “Yine Üroonkolijdeki en son gelişmeleri meslektaşlarımıza sunmaktır. Ürologlar olarak hastalıklar da robotik cerrahinin çok önemli yer tutuğunu biliyoruz. Bütün kanserler de olduğu gibi üroloji kanserleri de bir artış vardır. Bu artışı iki grupta inceleyebiliriz. Eskiden teşhis edilemeyen kanserlerin günümüzde teşhis metotlarının değişmesi üzerine bu hastalıklar daha çok teşhis edilebilir hale geldi. Ürolojik kanserler daha çok stres obezite, çevre kirliği ve sigaradan dolayı çıkıyor” ifadelerini kullandı.
KANSERLERDE ROBOTİK CERRAHİYİ KULLANIYORUZ
Prof. Dr. Erdem Canda ise robotik cerrahinin Üroonkolojideki yeri üzerine konuştu. Kanser ameliyatlarında kullanılan robotik cerrahinin ürolojik kanserlerde de kullanılmaya başlandığını ifade eden Canda, “Robotik cerrahi bütün dünyada özellikle kanser hastalıklarında kullanılan bir yöntemdir. Bizde ürolojik kanserlerde en fazla prostat kanseri, böbrek ve mesane kanseri ameliyatlarında robotik cerrahiyi kullanıyoruz. Bu ameliyatı robot kendisi yapmıyor. Eğitim alan bir cerrah tarafından yapılıyor. Bu robotun 8 mm 4 tane kolu karından açılan deliklerden girilerek ameliyat yapılıyor. Gözün ulaşamadığı bölgeler büyütülerek bu işlem daha rahat yapılabiliyor. Elin ulaşamadığı yerlerde çok ince işçilik bu robotla yapılabiliyor. Bunun birçok avantajı vardır. Daha az kanama, tamamen kapalı bir yöntem oluyor. Bu yöntem daha az kanama ve erken taburcu olmayı sağlıyor” dedi.

Yasal Bilgilendirme
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS