Başkan Bilgin: Kaçak yapılaşmaya karşı kararlı olacağız

Başkan Bilgin: Kaçak yapılaşmaya karşı kararlı olacağız
Başkan Bilgin: Kaçak yapılaşmaya karşı kararlı olacağız

Arife Defne ARSLAN/SİVAS, (DHA) - SİVAS Belediyesi ruhsatsız yapılaşma ile mücadele kapsamında kurumlar arasında iş birliği ve koordinasyonu sağlamak amacıyla Kaçak Yapılarla Mücadele Toplantısı gerçekleştirdi. Belediye Başkanı Hilmi Bilgin, "Şehrimizi yaşanılabilir bir şehir noktasında tutarak düzgün bir şehirleşme yapılması, imara uygun yapılaşmanın ortaya çıkması. Bu kararlı duruşumuzu bu noktada devam ettireceğiz" dedi.
Belediye encümen salonunda ve Sivas Belediye Başkanı Hilmi Bilgin başkanlığında gerçekleştirilen toplantıya Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Mustafa Doğan, Tarım İl Müdürü Seyit Yıldız, DSİ Bölge Müdür Yardımcısı Mehmet Taşçan ve ilgili birim müdürleri katıldı. Toplantı sonrasında ortak basın açıklaması yapıldı.
Toplantı sonrası yapılan ortak basın açıklamasında konuşan Başkan Bilgin, "2020 yılının Şubat ayında kanunda yapılan değişikliklerle tarım arazilerinin korunması noktasına Türkiye Büyük Millet Meclisi bir yasa çıkardı. Bu noktada tarım arazilerinin amacının dışında kullanılmasını engellemek adına belediyelere ve İl Özel idarelere yükümlülükler verildi. Biz Sivas Belediyesi olarak gerek şehir içerisinde ki imarlı alanda gerekse mücavir alanda ki kaçak yapılarla göreve geldiğimiz andan itibaren büyük bir mücadele veriyoruz. Şehir içerisinde ki metruk yapıların tamamına yakınının yıkımını 2 yılda Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğümüzle koordineli bir şekilde gerçekleştirdik. Şehir içerisinde ki kaçak yapılaşmayla ilgili de Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğümüzle koordineli bir şekilde mücadelemiz devam ediyor. Bizim bu konuda ki amacımız kimseye sıkıntı ve zarar oluşturmak değil. Şehrimizi yaşanılabilir bir şehir noktasında tutarak düzgün bir şehirleşme yapılması, imara uygun yapılaşmanın ortaya çıkması. Bu kararlı duruşumuzu bu noktada devam ettireceğiz" diye konuştu.

‘KAÇAK YAPILAŞMAYA İZİN VERMİYORUZ’
Toplantının asıl amacından bahseden Bilgin, "Hobi bahçesi olarak kamuoyunda bilinen hususlardaki yapılaşmayla ilgili neler yapabileceğimiz toplantının asıl amacıydı. Orman İl Müdürlüğü, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ile Devlet Su işleri Bölge Müdürlüğü olmak üzere 3 kurumumuzla koordinasyon toplantısı gerçekleştirdik. Bu müdürlüklerimizin belediyeyle birlikte yasanın kendilerine ve bize verdiği yetkiyle tarım arazilerinin kaçak yapılaşmaya açılma noktasında kararlı duruşumuz devam ediyor. Son iki yıldır hepimiz pandemiyle mücadele ettik. Pandemi sürecinde şunu gördük ki, gıda güvenliği ve tarım arazileri çok önemli. Burada duyguları istismar etmek adına ‘pandemide evlere kapanmamak adına kendimize hava alabileceğimiz alanlar oluşturduk’ gibi yasayı ortadan kaldırmaya yönelik ve tarım arazilerini yapılaşmaya açma adı altında bir çalışma var. Şehrimizin farklı bölgelerinde yoğunlaşmış hobi bahçeleriyle ilgili bir mücadele noktasında müdürlüklerimizle aynı noktada ve aynı fikirdeyiz.  Yapıma başladığı andan itibaren yapıma müdahale ederek yapımına izin vermiyoruz. Ama bazen ulaşamadığımız alanlarda gözden kaçarsa yapılaşma tamamlandıktan sonra yıkımı gerçekleştiriliyoruz. Hem yıkım gerçekleşiyor, hem de cezai müeyyide uyguluyoruz. 2020 Şubat ayında kanunda yapılan değişiklikle getirilen cezai müeyyideler çok fazla. Biz bu noktada hem şehrimizi hem tarım arazilerimizi korumak hem de vatandaşlarımızın mağdur olmamaları için bu noktada bir kez daha kamuoyunun hassasiyetini çekmek adına devlet ve yerel yönetimler olarak duruşumuzu net ortaya koyuyoruz ve vatandaşlarımıza sesleniyoruz. Mağdur olmamaları, yasaya aykırı davranışta bulunmamaları ve tarım arazilerini amacı dışında kullanmamaları için lütfen hobi bahçeleri adı altında kaçak yapılaşmayın. Belediyeye olarak kararlıyız. Bu noktada kimseyi mağdur etmek istemiyoruz. Ama şehrimizi, ülkemizi ve geleceğimizi daha çok seviyoruz" ifadelerini kullandı.

Yasal Bilgilendirme
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS