Başkan Eken: 19 şirket kurmadım, kurulan şirketimi şubeleştirdim

Başkan Eken: 19 şirket kurmadım, kurulan şirketimi şubeleştirdim
Başkan Eken: 19 şirket kurmadım, kurulan şirketimi şubeleştirdim

Hüsnü Ümit AVCI/SİVAS (DHA) - SİVAS Ticaret ve Sanayi Odası (STSO) Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Eken, 24 aylık görev süresince yürütülen çalışmaları düzenlediği basın toplantısında değerlendirdi. Adına şirket kurduğu iddialarına yanıt veren Başkan Eken, "Ben 19 şirket kurmadım. 2013 yılında kurulan şirketimi şubeleştirdim. Bazı meslek dallarında şubeler açtım. Bunu bilmenizi istiyorum" dedi.
STSO çok amaçlı salonda düzenlenen toplantıya yönetim kurulu üyeleri, yerel ve ulusal basın temsilcileri katıldı. 2018 yılı Mayıs ayında göreve geldiklerini ifade eden Başkan Eken, "Aradan geçen 24 aylık süreçte gece gündüz demeden üyelerimiz için çalıştık. Şehrimize hizmet için mücadele verdik" dedi.
TOBB seçimli genel kurulunda, Ticaret ve Sanayi Odaları Konsey Üyeliği ve Arge-İnavasyon Kurulu Üyeliği gibi 2 önemli görev verildiğine vurgu yapan Başkan Eken, şunları kaydetti; "Göreve geldikten sonra ciddi bir fizibilite çalışması hazırladık. Üyelerimize ne gibi kolaylıklar sağlayabiliriz diye. Altyapı çalışmalarına önem vererek çağın gereksinimlerine uygun olarak, üyelerimizin e-imzaya kolay ve hızlı bir şekilde sahip olabilmeleri, aidat ödeme ve belge alma işlemlerini online olarak yapacakları bir web sitesini hizmete sunduk. Mobil uygulamamızı da hazırlayarak üyelerimizin telefonlarıyla oda hizmetlerini yapmalarını sağladık. Ayrıca ücretli olan oda kayıt belgesini üyelerimize ücretsiz olarak verilmesi sağladık. Kriz döneminde göreve geldiğimiz için tasarrufa önem verdik. Bu süreçte 1 milyon liranın üzerinde tasarruf yaptık. İl özel idaresinden kiralanan ve yıllarca atıl duran, odamız bütçesinden 5 milyon TL harcanan Fuar Kongre ve Eğitim Merkezi alanı ile TOBB tarafından 10 milyon TL’ye yaptırılan okul binamızı, Bilim Sanayi ve Teknoloji Üniversitesine devrettik. Sivas'ın 6'ncı Bölge teşvikleri kapsamına alınması için TOBB’da düzenlenen Türkiye Ekonomi Şurasında Cumhurbaşkanı Erdoğan'a 6'ncı bölge teşviklerinden yararlanılması için dosya verdik. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, Şubat 2019’da Sivas'ta yaptığı mitingde özel teşvik müjdesini verdi. Demirağ OSB'nin teşviklerden yararlanması halinde halihazırda yatırımlarımız var ve kararnameyi bekliyorlar" diye konuştu.
Başkan Eken, Sivas'ın tanıtımına önem vererek her türlü fuara katılım sağladıklarını ifade ederek, "Bu fuarlarda tescilli ürünlerimizi götürerek tanıtımını yaptık. Sivas Ticaret ve Sanayi Odası olarak Sivas Köftesi, Sivas katmeri ve Pezik Turşusu için Türk patent ve Marka kurumundan coğrafi işaret tescil belgesi almıştık, Suşehri Kuru Fasulyesi, Peskütan Çorbası için coğrafi işaret tescil sürecimiz devam ediyor" dedi. 

'19 ŞİKET KURMADIM'
Haziran ayı Meclis Toplantısı sonrasında yaşanan tartışmalara da değinen Başkan Eken, "Ben 19 şirket kurmadım. 2013 yılında kurulan şirketimi şubeleştirdim. Bazı meslek dallarında şubeler açtım. Bunu bilmenizi istiyorum. 19 değil 18 şube açıldı. Bu şirketlerim kredi için mi kuruldu deniyor. Bundan sonraki süreç dahil bu şubelerim hiçbir şekilde kredi çekmeyecek. Seçim için mi kuruldu deniyor. Seçim için kuracak olsam tek bir komitede toplarım yada başkaları üzerine açarım onların yaptığı gibi. Ben bu şehir için yatırım yapmaya, değer kazandırmaya devam edeceğim. Gelelim basına sansür, basına ayar vermeye çalıştı söylemlerine. Meclis toplantımızda yaşanan organize konuya çok girmek istemiyorum ama burada sizlerle bizim aramızda sanki çok ciddi sıkıntılar varmış gibi göstermeye çalışanlar var. Biz, sizlerle aylardır uyum içerisinde, şehrin çıkar ve menfaatleri doğrultusunda çalışıyoruz. Ama belli bir kesim sanki bizim basın ile aramızda sorun, sıkıntı varmış gibi bir algı oluşturmaya çalışıyor. Bu tür basit oyunlar bizi ayrıştırmaz birleştirir" ifadelerini kullandı

Yasal Bilgilendirme
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS