{$ day.Temps.HighTemp $} °

Kangal Ziraat Odası Başkanı Basri Çoban: Tohum ve gübre fiyatları denetlenmeli

Kangal Ziraat Odası Başkanı Basri Çoban: Tohum ve gübre fiyatları denetlenmeli
Kangal Ziraat Odası Başkanı Basri Çoban: Tohum ve gübre fiyatları denetlenmeli

SİVAS, (DHA)- KANGAL Ziraat Odası Başkanı Basri Çoban gübre ve tohum fiyatlarının yüzde 100'ün üzerinde arttığını belirterek, "tohum ve gübre fiyatları konusunda aynı denetimleri yapmasını bekliyoruz. Tarım Bakanlığımız bu konuda acil denetimlere başlamalı" dedi.
Gıda ürünlerinde yaşanan fahiş fiyat artışlarıyla birlikte Ticaret Bakanlığı müfettişleri denetimlere başlamasının ardından çiftçilerden de talep geldi. Çiftçiler ise raflardaki ürünlerin fiyatlarının düşmesi için denetimlerin tohum ve gübre fiyatlarında da yapılmasını talep ediyor. Gübre fiyatlarına 500 TL civarında yine zam yapıldığını söyleyen Kangal Ziraat Odası Başkanı Basri Çoban, bakanlık tarafından yapılan denetimlerin yerinde olduğunu belirterek, “Bizlerde Tarım Bakanlığımızdan tohum ve gübre fiyatları konusunda aynı denetimleri yapmasını bekliyoruz. Tohum fiyatları son 1 yılda yüzde 100’ün üzerinde arttı. Çiftçinin en çok kullandığı 5 gübre çeşidinde son 1 yıldaki fiyat artışları yüzde 100 ila yüzde 200 arasında gerçekleşti. Raflardaki ürünlerin fiyatlarının düşmesi için üretimde düzenleme yapılmalı. Tarım Bakanlığımız bu konuda acil denetimlere başlamalı" dedi.
Artan girdi maliyetleri karşısında çiftçilerin zorlandığını ifade eden Kangal Ziraat Odası Başkanı Basri Çoban, "Gübre ve tohum fiyatları inanılmaz şekilde arttı. Geçen yıl 3 bin 250 TL civarında olan gübre fiyatları bu yıl 7 bin liraya yaklaştı. Tonu 2 bin 500 TL olan tohum fiyatları bu yıl 5 bin TL'den satılıyor. Gıda denetimlerinde başarı elde edilebilmesi için tarlalara yani üreticiye destek verilmesi gerekiyor. Bu konuda yapılacak en önemli çalışma ise tohum ve gübre fiyatlarında denetim yapılmasıdır. Bakanlığımız gerekirse uygun fiyata ithal gübre getirmelidir. Çiftçilerimizin desteğe en fazla ihtiyacı olduğu bu dönemde tohum ve gübre fiyatlarına acilen müdahale edilmelidir" diye konuştu. 

'MİLLETVEKİLLERİMİZİ, ÇİFTÇİLERİN YANINDA OLMAYA DAVET EDİYORUZ'
Başkan Çoban, Sivas milletvekillerini de çiftçilerin sorunlarına çözüm üretme konusunda göreve davet ederek, "Hayvan pazarları ve halk pazarlarını gezip, hasat programlarına katılmakla çiftçinin yanında yer almış olmuyorsunuz. Milletvekillerimizi, bu zor günlerde çiftçilerimizin yanında olmaya davet ediyorum. Çiftçileri oy deposu olarak görmekten vazgeçsinler. Çiftçilerin sorun ve sıkıntılarını TBMM’ye taşısınlar, Tarım Bakanı ile görüşsünler. Aylardır TARSİM konusunda yaşanan sorunları dile getiriyoruz. Ama TARSİM ile görüşme yapan ve sonucu bizlere bildiren bir tek milletvekilimiz yok. Çiftçi ekmeyi, üretmeyi bırakırsa ne gıda fiyatlarına müdahale edebilirler, ne de rahat rahat seçilip meclise gidebilirler. Zor günde vekillerimiz laf olsun diye değil samimi bir şekilde sorunlarımıza çözüm üretmek için bizleri ziyaret etsinler" ifadelerini kullandı.

Yasal Bilgilendirme
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS