Kapalı yöntem beyin ameliyatı hayata döndürdü

Kapalı yöntem beyin ameliyatı hayata döndürdü
Kapalı yöntem beyin ameliyatı hayata döndürdü

SİVAS, (DHA)- SİVAS Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Radyoloji Ana Bilim Dalı'nda kapalı yöntemle yapılan ameliyatla, beyin damarında kaçak bulunan Mehmet Gölbaşı (68) sağlığına kavuştu. 

Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Radyoloji Ana Bilim Dalı Dr. Öğr. Üyesi Bülent Yıldız, beyin damarında kaçak bulunan hasta Mehmet Gölbaşı'na kapalı yöntemle beyin ameliyatı gerçekleştirdi. Yıldız, hastanelerine başvuran Gölbaşı'nın her iki ayakta güçsüzlük ve yürüyememe gibi şikayetler yaşadığını söyledi. Hastanın MR ve anjiyo grafik tetkiklerinde beyin damarında önemli kaçak tespit ettiklerini aktaran Yıldız, "Halk arasında kaçak denilen atar damar ile toplardamar arasında kanın karışmasını anlatan bir durum. Daha sonra bunu tedavi planlamasına aldık ve hastanın ameliyatını kapalı teknikle gerçekleştirdik" dedi. 

Uygulanan tedavinin zor bir yöntem olduğunu vurgulayan Yıldız, "Bu tedaviler kendi içerisinde birtakım riskler içeriyor. Uygun malzemelerle damar içi yoldan endovasküler teknikle kaçağını kapattık. Daha sonra nöroloji servisinde muayene ettiğimiz hastanın bacaklarında kısmen bir iyileşme olduğunu gördük. Bu da bizim yaptığımız tedavinin etkili olduğunu gösteriyor. Bundan sonraki süreçte hastanın genel ve fizik tedavisi yapılacak, kontrollerle beraber hastanın tetkiki değerlendirilecek. Bu tedavi üniversitemiz için çok önemli çünkü daha önce Sivas'ta bu teknikte bir ameliyat yapılmadı. Özellikle spinal girişim olarak önemli bir tetkik ve teknik. Bu açıdan gururluyuz, bu seviyeye ulaşmak kolay değil. Çok büyük bir birikim gerektiriyor" ifadelerini kullandı. Yasal Bilgilendirme
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS