Okul müdürleriyle 'yüz yüze eğitim' toplantısı

Okul müdürleriyle 'yüz yüze eğitim' toplantısı
Okul müdürleriyle 'yüz yüze eğitim' toplantısı

SİVAS, (DHA) - SİVAS'ta 6 Eylül'de başlaması planlanan yüz yüze eğitim öncesinde kentteki okulların müdürlerine yönelik toplantı düzenlendi. Toplantıda eğitim ve salgın tedbirleri ele alındı. 
'İl Merkezinde Görev Yapan Okul Müdürleri Toplantısı', Muhsin Yazıcıoğlu Kültür Merkezi'nde gerçekleştirildi. İl Milli Eğitim Müdürü Ebubekir Sıddık Savaşçı'nın açış konuşması yaptığı toplantıya Vali Salih Ayhan da afet bölgesi Kastamonu'dan Video Konferans Sistemi (VKS) ile bağlandı.
Toplantıda okul idarecilerine seslenen Vali Ayhan, okul yönetiminin ve öğretmenlerin gayreti ile kentin yerel ve ulusal düzeyde pek çok proje ve çalışmada adını duyurduğunu belirterek, "LGS ve YKS’de büyük başarılara imza atmamıza vesile oldunuz. Özellikle iki yıldır devam eden KÖPRÜ projesini sahiplenmeniz; yavrularımızın hayallerine kavuşması noktasında son derece önemli idi. Bizler sorumluluk makamındaki kişiler olarak öğrencilerimizin sosyal ve kültürel alanlarda olduğu kadar akademik alanda da kendini yetiştirmiş; çağı iyi okuyabilen, çağın ihtiyaçlarına cevap verebilen öğrenciler olmasını çok önemsiyoruz. Çünkü biliyoruz ki öğrencilerimizin bir kanadını sosyal ve kültürel yeterlilikler oluşturuyorsa diğer kanadını da akademik yetkinlikler oluşturmaktadır. Ancak iki kanadı dengede olabilen öğrencilerimiz, mesafe kat edebilir; çağı yakalayabilirler. DYK Kurs Merkezilerinin sistematize edilmesi, Ana DYK merkezinde öğrencilerin sınavlara özel olarak hazırlanması, sınava katılacak tüm öğrencilere kaynak desteği sağlanması, online ve yüz yüze sınavlarla öğrenci kazanımlarının takip edilmesi ve daha bir çok çalışma bizi tedrici olarak başarıya ulaştırdı. Okul müdürlerimizin de desteği ile hem sınava katılan öğrencilere fırsat eşitliği sunduk hem de öğrencilerimizde bundan sonraki eğitim hayatları için hedef belirleme, ders çalışma, kazanım eksikliklerini giderme noktasında bir farkındalık oluşturmuş olduk" diye konuştu.

'SALGINA RAĞMEN TAVİZ VERMEDİK'
Tüm dünyayı etkisi altına alan salgınla mücadelede de önemli çalışmalar yapıldığını anımsatan Vali Ayhan, "Öğretmenlerimiz, idarecilerimiz salgına rağmen KÖPRÜ projesi kapsamında yapılan çalışmalardan taviz vermediler. Öğrenciyle yüz yüze görüşme imkanı olmayan durumlarda hemen online platformları aktif hale getirerek öğrencilerimize bir şekilde ulaştılar; birebir takip yaptılar. Sınav sonuçları ve elimizdeki veriler gösterdi ki verilen emekler elhamdülillah karşılığını buldu. İl merkezinden olduğu kadar ilçelerimizden de ilk 150’de pek çok öğrencimiz yer aldı. Başarı elde eden öğrenciler içerisinde ilçe, belde ve köylerden öğrencimizin bulunması; eğitimde fırsat eşitliğinin en somut göstergesidir. Sizlerin KÖPRÜ projesini sahiplendiğiniz gibi aynı şekilde bu yıl, KÖPRÜ Akademiyi de sahipleneceğinizi ve üniversite hayali kuran gençlerimizin hayallerini gerçekleştirmek için özveri ile gayret edeceğinizi biliyorum. Bizler başarıya giden yolları açmaya, yol üzerindeki engelleri kaldırmaya ve hedefine ulaşan talebeleri de ödüllendirmeye her zaman hazırız. İnşallah 2021-2022 Eğitim Öğretim yılında da hem öğrencilerimize kaynak desteği sağlamaya hem de sınavdan sonra başarı elde eden öğrencileri, yine onlara rehberlik eden idareci ve öğretmenleri ödüllendirmeye devam edeceğiz. Ayrıca geçen yıl olduğu gibi bu yıl da okuma çalışmalarına önem verecek; akademik alanda olduğu gibi sosyal ve kültürel alanda kendini ifade edebilen bir neslin yetişmesi için gerekli gayreti göstereceğiz. Gezilerle, yarışmalarla, seminerlerle gençlerimizi destekleyeceğiz" diye konuştu.

'EĞİTİM-ÖĞRETİM HAFTANIN 5 GÜNÜ DEVAM EDECEK'
Yeni eğitim-öğretim döneminde yüz yüze eğitimin başlayacağını hatırlatan Vali Salih Ayhan, "Sayın Bakanımız Mahmut Özer’in de ifade ettiği gibi bu yıl okullarımız covid tedbirlerine uygun olarak haftanın beş günü eğitim öğretime devam edecek. Bizler artık virüsle yaşamayı öğrenmek zorundayız. Hayatın normal akışı içerisinde salgın tedbirlerine uymalı ve salgına rağmen eğitim faaliyetlerini aralıksız sürdürmek için elimizden geleni yapmalıyız. Biliyorum ki okullarımız şu an çok temiz, çok daha güvenli. Esasında ben okullarımızı öğrencilerimizin salgına karşı bilinçlendirildiği, eğitim verildiği mekânlar olarak görüyorum. Bir çocuk salgınla mücadeleyi ancak sahada, yaşayarak öğrenebilir. Bu açıdan okulların açılması son derece önemlidir. Belki ilerde salgına dair her şeyi telafi edebiliriz ama eğitim öğretim alanındaki eksiklikleri telafi etmemiz mümkün değildir. Bunun için okulların sürekli olarak açık kalması, öğrencilerin eğitimlerinin aksamaması çok önemli. Bu noktada da en büyük görev siz okul idarecilerine düşmektedir" diye konuştu.
Okullarda temizlik malzemesi, maske, dezenfektan gibi sarf malzemelerinin her zaman bulunacağını ifade eden Vali Salih Ayhan, "Fakat sizler, bizzat saha amirleri olarak okulların her yönü ile eğitime hazır hale gelmesi için birinci derecede sorumlu kişilersiniz. Emeğinizle, gayretinizle inşallah bu yılı sorunsuz bir şekilde geçirecek; yeni başarılara hep birlikte imza atacağız. Yine bu süreçte en çok uzaktan eğitim veren öğretmenlerimizin yorduğunun farkındayım. Onların evlerinizin bir köşesini sınıfa çevirdiğini; ailesinden, çocuklarınızdan fedakârlık yaparak çevrimiçi platformlarda öğrencileri ile bir araya geldiğini; onlarla irtibat halinde kalarak okulla bağlarını sağlam tutmaya çalıştıklarını biliyorum. Sizlerin aracılığı ile tüm öğretmenlerimize buradan selamlarımı iletiyorum. Her okul ziyaretimde ifade ettiğim gibi bir kere daha tüm kurumlarımızla eğitim camiamızın hizmetinde olduğumuzu hatırlatıyor; yeni eğitim öğretim yılının hayırlara vesile olmasını diliyor, Kastamonu’dan hepinize sevgilerimi ve bölge halkının sizlere, Sivas halkına olan muhabbetlerini iletiyorum" dedi.
Vali Ayhan’ın konuşmasının ardından İl Milli Eğitim Müdürü Ebubekir Sıddık Savaşçı başkanlığında il milli eğitim müdür yardımcıları ve şube müdürleri, okul müdürlerine 2021-2022 eğitim-öğretim ders yılı içerisinde yapılması gereken çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Yasal Bilgilendirme
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS