Sivas Atlası projesinin ilk adımı atıldı

Sivas Atlası projesinin ilk adımı atıldı
Sivas Atlası projesinin ilk adımı atıldı

SİVAS, (DHA) -  SİVAS il sınırları içerisindeki yaklaşık 28 bin km²'lik alanda var olan hali hazırdaki durumun tespiti edilmesi, şehrin potansiyelinin ortaya çıkarılması, yapılan çalışma ile elde edilen verilerin görsel açıdan zengin bir formatta sunulması için Cumhuriyet Üniversitesi ve Sivas Valiliği iş birliği ile hazırlanacak olan "Sivas Atlası' projesinin çalışmalarına akademisyen ve konunun uzmanlarının katılımı ile başlandı.
Proje ile Sivas'ın fiziki, sosyal, ekonomik ve doğal kaynaklar olmak üzere son 10-15 yıl içinde ilgili alanlarda kamu kurum ve kuruluşlardan sağlanacak tüm güncel verilere dayalı olarak ayrıntılı bir değerlendirmeyi de yapılması amaçlanıyor. İlk bilgilendirme ve yapılacak çalışmalar ile ilgili Rektörlük Senato Salonunda gerçekleştirilen toplantıya, Rektör Prof. Dr. Alim Yıldız, Proje Destek Ofisi Müdürü Prof. Dr. Kaan Şevki Kavak ile akademik ve idari personel katıldı.
Toplantıda konuşan CÜ Rektörü Prof. Dr. Alim Yıldız, "Bugün 'Sivas Atlası' hazırlanması ve yayınlanması için bir aradayız. Geçtiğimiz hafta Valilik ile bir protokol imzaladık. 41 tane hocamız bölümleriyle ilgili yazılar yazacaklar. Bunun basımı da Sivas Valiliği, Buruciye A.Ş. tarafından yapılacak. Sivas adına güzel bir proje olduğunu düşünüyorum. İlk planda Sivas Atlası hazırlandıktan sonra bunun devamında da Sivas Ansiklopedisinin geleceğini biliyorum.  Bu çalışmaya önem veriyoruz. Şimdi bu projeye başladık. Sizlere de görev verildi ve çalışmaya başladınız. Projenin hayırlı olmasını diliyorum. İnşallah kısa sürede proje biter ve güzel bir kitap halini alır. Böylelikle Sivas ile ilgili yeni bir esere de kavuşmuş oluruz"" ifadelerini kullandı
Proje koordinatörü Prof. Dr. Kaan Şevki Kavak ise "Yaklaşık bir 6 ay süremiz olacak. Ben buradaki hemen tüm hocalarımla telefonda görüştüm. Sanırım görüşmediğim olmadı çünkü hepsini böyle bir projeye davet etmek anlatmak tabi ki ilk olarak bizim görevimizdi. Bu proje baktığınız zaman esinlenilmiş bir fikirden ortaya çıktı, bu çalışma Türkiye'de ilk olacak gibi. Bilmiyorum başka örnekleri oldu mu? 30 senedir buradayım ben burada böyle bir yoğun katılımlı proje olduğu hatırladığım kadarıyla yok. Sivas İl sınırları içerisinde yaklaşık 28 bin kilometre karelik alanda ilimizin var olan halı hazırda ki durumuna ek olarak fiziki, sosyal, ekonomik ve doğal kaynaklar olmak üzere son 10-15 yıl içerisinde ilgili alanlarda kamu kurum ve kuruluşlardan sağlanan tüm mücadelelere dayalı olarak ayrıntılı bir değerlendirmeyi de içeren Sivas Atlası başlıklı kitabı biz Sivas Valiliği katkısıyla 1000 Temel Eser içeresinde yayımlayacağız. Ayrıca MTA, ORAN gibi bazı kurum ve kuruluşlar da bize destek olacak" ifadelerine yer verdi.
Konuşmaların ardından konularında uzman akademisyen ve idari görevlerde çalışanlar ile birlikte hazırlanacak "Sivas Atlası" çalışmasının yol haritası belirlenerek görüş alışverişinde bulunuldu.

Yasal Bilgilendirme
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS