{$ day.Temps.HighTemp $} °

Sivas Belediyesi'nden öğrenciler Çanakkale gezisi

Sivas Belediyesi'nden öğrenciler Çanakkale gezisi
Sivas Belediyesi'nden öğrenciler Çanakkale gezisi

SİVAS,(DHA)- SİVAS Belediyesi 12 Mart İstiklal Marşı'nın kabulünün 100'üncü yıl dönümü ve Mehmet Akif Ersoy'u Anma Günü nedeniyle ‘Safahat Kitap Okuma Yarışması’nda dereceye giren öğrencilere Çanakkale gezisi düzenlendi.
12 Mart İstiklal Marşı'nın kabulünün 100. yıl dönümü ve Mehmet Akif Ersoy'u Anma Günü münasebetiyle, Sivas Belediye Başkanı Hilmi Bilgin tarafından 58 bin adet Mehmet Akif Ersoy’un Safahat kitabı öğrencilere hediye edilirken, Safahat Kitap Okuma Yarışmasına katılarak dereceye giren öğrencilere Çanakkale gezisi sözü verildi. Verdiği sözü yerine getiren Başkan Bilgin, öğrenciler ve öğretmenlerin yer aldığı 184 kişiden oluşan kafileyi özel uçakla Nuri Demirağ Havaalanı'ndan Çanakkale'ye uğurladı.
Başkan Bilgin, "Bu yıl İstiklal Marşının kabulünün 100. yılı. Biz de Sivas Belediyesi olarak Milli Eğitim Müdürümüzle birlikte bu konuyu Sivas’ta gençlerle birlikte analım istedik. Yüzyıl önceki yaşanan duyguyu safahatı okuyan gençlerimizin arasından seçilecek 300 gencimizi Çanakkale’ye götürelim, o duyguyu, o atmosferi yerinde görelim, birlikte deneyimleyelim istedik. Bu kapsamda sizlerle birlikte ilk Çanakkale kafilemizi uğurluyoruz. Ben inanıyorum ki yüzyıl önce orada yaşanan duyguyu bizzat yerinde görerek daha iyi anlayacaksınız. Biz belediye olarak klasik belediyecilik anlayışının dışında özellikle gençlerimizi ve eğitimi merkeze alarak yapacağımız çalışmaları çok çok önemsiyoruz. Bu noktada Milli Eğitim Müdürlüğümüz ve üniversitemizle birlikte ortak çalışmalarımız var İnşallah önümüzdeki süreçte de yine farklı projelerde farklı çalışmalarda gençlerimizle ortaokul, lise hatta ilkokul öğrencilerimizle bir araya geleceğiz. Amacımız geçmişini bilen, geçmişinden alacağı derslerle geleceğine yön veren, büyük ve güçlü Türkiye yolunda omuzlarına yüklenecek büyük yükün farkında olmanız. Çanakkale ruhunu anlamak o duyguyu hissetmek bayrağımızın o tepelerde dalgalanabilmesi için mücadele veren Seyit Onbaşıları, Mehmet Çavuşları, Nezahat onbaşıları Sivas Lisesi'nden giden ve Çanakkale’de şehit düşen 14-15 yaşındaki öğrencilerimizi ve nice şehitlerimizi anlamamızı sağlayacak" dedi.
Okuyan, sorgulayan ve düşünen bir nesil hedefi ve eğitim neferleriyle birlikte gayret gösterdiklerini ifade eden İl Milli Eğitim Müdürü Ebubekir Sıddık Savaşçı ise, "Sivas Belediye Başkanımız Hilmi Bilgin'e teşekkür etmek istiyorum. 7 düvele karşı verdiğimiz mücadeleyi ve destanlar yazan Türk ordusunun her bir askerinin komutanının verdiği mücadeleyi daha iyi anlayabileceğiniz şehitler diyarı Çanakkale’ye sizleri uğurlamak için bir aradayız. Belediyemiz öncülüğünde öğrencilerimize dağıtılan ve Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy'un kaleme aldığı Safahat kitabını okuyarak bizleri ziyadesiyle memnun ettiniz. Biz de sizlere O ruhu yaşatabilmek için Belediye Başkanımız Hilmi Bilgin öncülüğünde Çanakkale’ye gönderiyoruz. İnşallah döndüğünüzde orada yaşadıklarınızı, duygularınızı yine bir araya gelerek bizlerle paylaşırsınız, yolunuz açık olsun" diye konuştu.
Çanakkale’ye gitmenin heyecanını yaşayan öğrenciler ise Belediye Başkanı Hilmi Bilgin’e teşekkür ederek mutlu olduklarını ifade etti.

Yasal Bilgilendirme
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS