Sivas'ta 3'üncü Kültür Sanat ve Hizmet Ödülleri sahiplerini buldu

Sivas'ta 3'üncü Kültür Sanat ve Hizmet Ödülleri sahiplerini buldu
Sivas'ta 3'üncü Kültür Sanat ve Hizmet Ödülleri sahiplerini buldu

SİVAS, (DHA) - 4 Eylül Sivas Kongresi'nin 102'nci Yıldönümü dolayısıyla "Solistler Geçidi Konser Programı ile Sivas, Kültür, Sanat ve Hizmet Ödülleri" programı düzenlendi. 
Muhsin Yazıcıoğlu Kültür Merkezi'ndeki program saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunması ile başladı. Düzenlenen programa Sivas Valisi Salih Ayhan, Belediye Başkanı Hilmi Bilgin, Cumhuriyet Başsavcısı Hasan Uğurlu, Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Alim Yıldız, Sivas Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Kul, İl Jandarma Komutanı Albay İdris Tataroğlu, İl Emniyet Müdürü Burhan Akçay, İl Genel Meclis Başkanı Hakan Akkaş, TSO Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Eken, il protokolü, sivil toplum kuruluşları, ödül alan kültür, sanat, Spor ve iş insanları ile aileleri katıldı. Programda ilk olarak Sivas Devlet Türk Halk Müziği Korosu Solistler Geçidi Konseri düzenlendi. Solistler Hasan Göktaş ile Özlem Kızıltaş birbirinden güzel parçaları dinleyenleri için seslendirdi. Konserin ardından Sivas, Kültür, Sanat ve Hizmet Ödülleri Törenine geçildi.
Programda konuşan Belediye Başkanı Hilmi Bilgin, Sivas'a hizmet eden, iz bırakan değerlerin unutulmamasının önemine vurgu yaptı. Başkan Bilgin, geride hoş seda bırakan, güzelliklerle anılan ve Sivas'ın adını duyuran hemşerilerine teşekkür etti.
Sivas Valisi Salih Ayhan ise "Yetiştirdiği değerlere, toprağına, vatanına olan vefasını her dönem göstermiş bir şehir olan Sivas, bu anlamda da örnek bir şehirdir. Şehirde gezerken bir okulun isminde görürsünüz Mustafa Taki'yi, Muzaffer Sarısözen'i, Şemsi Sivasi'yi. Bir havacılık yarışmasının adında duyarsınız Nuri Demirağ'ı. Bir türküde duyarsınız toprağına sadık yârim diyen Âşık Veysel'i. Bir anı evinde görürsünüz 'Daha senden gayrı âşık mı yoktur' diyen Âşık Ruhsati'yi, 'İnanmadığım yolda milyonlarla yürüyeceğime, inandığım yolda tek başıma yürürüm' ödeyen Muhsin Yazıcıoğlu'nu. Şehrin her köşesinde hissedersiniz 102 yıl önce ülke yangın yeri iken 108 gün milli mücadeleye ev sahipliği yapan asil ruhu. 'Marifet iltifata tabidir, müşterisiz meta zayidir'. Devlet ve toplum olarak, kültür ve sanat hayatımıza çok önemli katkılarda bulunan, özgün eserleri veya hizmetleriyle öne çıkan değerlerimiz için ne yapsak azdır. Her biri, her türlü iltifatı fazlasıyla hak ediyor. Bize düşen de iltifat etmektir, takdir etmektir, teşekkür etmektir, vefa göstermektir" dedi. 
Programda; Kültür, Sanat, Hizmet Ödüllerini Prof. Dr. Hüseyin Akkaya, Necip Günaydın, Taha Akgül, Doğduğu Topraklara Vefa Ödüllerini Doğan Erdinç adına Mehmet Şarkışla, Erdoğan Bozatlı ve Lütfi Abay aldı. 
Vefa Ödüllerini ise Aşık Sefil Selimi adına Cemal Günbulut, Osman Seçilmiş adına Muhammet Seçilmiş, Zaralı Halil Söyler adına Savaş Söyler, Recep Can adına ise Mustafa Can aldı. Ödülleri Sivas Valisi Salih Ayhan ile Belediye Başkanı Hilmi Bilgin takdim etti.

Yasal Bilgilendirme
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS