{$ day.Temps.HighTemp $} °

Sivas'ta 'mahalle meclisi' toplantıları sürüyor

Sivas'ta 'mahalle meclisi' toplantıları sürüyor
Sivas'ta 'mahalle meclisi' toplantıları sürüyor

SİVAS, (DHA) - SİVAS'ta 'Bizim Makamımız Mahallelerimiz' sloganıyla esnaf ve vatandaşlarla bir araya gelen Belediye Başkanı Hilmi Bilgin, Mahalle Meclisi Toplantıları’nın 3'üncüsünü Yenişehir, Kızılırmak, Üçlerbey ve Yahyabey Mahalle sakinlerinin katılımıyla gerçekleştirdi.
Yenişehir Mahalle Muhtarlığı yanında düzenlenen açık hava toplantısında vatandaşlarla bir araya gelen Başkan Bilgin, terminal çevre düzenlemesi, AKSU'nun ilave etapları ve Recep Tayyip Erdoğan Bulvarı projesinde gelinen son aşamayı anlatarak mahalle sakinlerinin sorunlarını ve taleplerini dinledi.
Sosyal mesafe, hijyen ve maske kurallarına riayet edilerek düzenlenen açık hava mahalle toplantısına Başkan Bilgin’in yanı sıra; AK Parti İl Başkan Vekili Yusuf Tanrıverdi, Merkez İlçe Başkanı Muhammet Burak Kuruçay, Belediye Başkan Yardımcıları, Özbelsan AŞ Genel Müdürü Ahmet Kuzu, ilgili birim müdürleri ve mahalle muhtarları katıldı.
Ortak ihtiyaçların belirlenmesi, karar süreçlerine halkın katılım sağlaması ve dolaylı olarak yaşam kalitesinin geliştirilmesi amaçlanan toplantıya; cami imamları, cami dernek başkanları, muhtarlar, azalar, okul müdürleri, okul aile birliği başkanları ve site yöneticileri ile mahalle sakinleri gibi geniş bir yelpazeden katılımcı iştirak etti.

'HESAP VERİLEBİLİR BİR ANLAYIŞLA HEMŞEHRİLERİMİZE HİZMET EDİYORUZ'
Sivas Belediyesi sosyal medya hesaplarından da canlı yayınlanan programda konuşan Belediye Başkanı Hilmi Bilgin; “Katılımcı belediyecilik anlayışı ve hesap verebilen şeffaf bir anlayışla başlatmış olduğumuz mahalle meclisi toplantılarının üçüncüsünü sizlerle birlikte icra ediyoruz. Bu toplantıya neden ihtiyaç duyduk neden düzenliyoruz. Çünkü biz belediye olarak sizden aldığımız yetkiyle bu millete, hemşerilerimize hizmet etmekle görevliyiz. Bunu yaparken de halkı yönetime katarak ve yapmış olduğumuz hizmetin şeffaf bir şekilde olmasına özen göstererek hesabını verebilen bir anlayışla hizmet etme amacında olduğumuzu bilmenizi istiyoruz. Yani katılımcı ve hesap verilebilir bir belediyecilik anlayışı ile birlikte milletimizle, hemşerilerimizle bir araya geleceğiz. Bu şehre birlikte hizmet edeceğiz, birlikte yöneteceğiz ve bunun gereği olarak da sizlerle istişarelerde bulunmak, sizlere hesap verebilmek için bu tarz toplantılarımıza önem veriyoruz. Bu şehir için risk alarak, irade ortaya koyarak kaynakları etkin ve verimli kullanarak hizmet etmeye gayret gösteriyoruz. Yapmış olduğumuz hizmetleri de muhataplarına yani sizlere yerinde aktarmak istedik" diye konuştu.

'SOSYAL BELEDİYECİLİKTE ÖNCÜ OLMAYA DEVAM EDECEĞİZ"
Sosyal belediyeciliğin öneminin daha iyi anlaşıldığı Pandemi süresi boyunca 58 milyon TL değerinde destek paketi ortaya konulduğuna vurgu yapan Başkan Bilgin, “26 ayın 14 ayını Pandemi şartlarında geçirdik. Bu kapsamda sosyal belediyeciliğe ağırlık verdik. Sosyal belediyecilikte neyi kast ediyoruz; zor bir süreçten geçiyoruz, devletimiz karar aldı, genelge yayınladı ‘toplum sağlığımız önceliğimiz’ dedi. Bu kapsamda esnafımız iş yerini kapattı, yanında çalışanlar işine gidemez oldu. Eğitimi uzaktan yapmak zorunda kaldık. Eğitimde farklı ihtiyaçlar doğdu. Biz de bu dönemde sosyal belediyeciliğe öncelik verdik ve yapmış olduğumuz bütçe çalışmalarında önceliğimizi sosyal belediyeciliğe verdik. 2020 yılı içerisinde çeşitli kalemlerden 58 milyon liralık sosyal desteklerde bulunduk. Esnafımıza üç seferde 2020 yılı Nisan ayında, 2021 yılı Ocak ayında ve 2021 yılı Mayıs ayında üç kapatmada da toplamda 1000 TL, 1500 TL ve 1000 TL olmak üzere esnafımıza 3500 TL nakdi destekte bulunduk. Bunu da Türkiye’de ilk yapan belediyelerden biriyiz"

'PROJELERİMİZİ SEKTEYE UĞRATMADIK'
Projeleri hayata geçirdiklerini anlatan Bilgin, "Kızılırmak projemizin en önemli ayağı olan Kızılırmak atıksu kollektör hattı ihalesini yaptık. Yaklaşık 10 milyon Euro değerinde. İnşallah seneye Kasım ayında alt yapı işi tamamlanmış olur. Bu bizim için çok çok önemliydi. Avrupa Birliği’nin desteğiyle yapıyoruz, bu proje tamamlandığı zaman Kızılırmak’ın kirlenmesinin önüne geçmiş olacağız. Ulaşım projelerimizin birçoğunu bir bir hayata geçiriyoruz; bu kapsamda mahallemizi de ilgilendiren Recep Tayyip Erdoğan Bulvarı’ndaki çalışmalarımız devam ediyor. Recep Tayyip Erdoğan Bulvarı, ilk etap çalışmalarını tamamladık, hemen yanımızda sizler de görüyorsunuz gerekli ağaçlandırma çalışmasını yürüyüş yolunu da yaptık. İkinci kısım çalışmalarımız gecikti biliyorsunuz bu alanda bir imar sorunumuz vardı, mevcut imar düzenlemesini yaptık, imarımız kesinleşti. Hemşerilerimizle bu konuyu görüştük, tartıştık, imardaki yoğunluk artışını hemşerilerimizi de üzmeden yapmaya çalıştık. Biz o bölgeyi 18 uygulayarak çözelim istedik şu anda da 18 uygulaması tamamlandı. Askıya çıkacak halde. İnşallah önümüzdeki günlerde askıya çıktıktan sonra hızlı bir şekilde Recep Tayyip Erdoğan Bulvarı’nı yürüyüş yolları, bisiklet yolları, aydınlatmasıyla nitelikli ağaçlandırmasıyla birlikte açmış olacağız. Kızılırmak Projesi sadece bu şehrin değil, Yenişehir’in, Yahyabey’in, Kızılırmak’ın veya Üçlerbey Mahallelerinin değil, Sivas’ın vizyon projesi. Bu projeyi o yüzden çok çok önemsiyoruz. Bu projeyi bir devlet projesi olarak görüyoruz. Şehrin geleceğine tesir edecek bir proje olarak görüyoruz. Kızılırmak’ın iki tarafında da proje uygulayacağımız bir alan var ancak o alanın mülkiyet sahibi Sivas Belediyesi olarak biz değil hemşerilerimizdir. Biz burada da 18 uygulayarak o bölgeyi kamulaştırma yüküne girmeden mülkiyet sorunu çözülmüş bir projeyi hayata geçirmiş olacağız. 2022 yılında ilk etap olarak Recep Tayyip Erdoğan Bulvarı’nı sağından ve solundan Bismillah diyerek projeye başlayıp 2023 yılına kadar belirli etaplarını tamamlayabilmek istiyoruz. Üniversitemizle de ortak çalışma içerisindeyiz, onlarla da görüştük muhteşem bir proje hazırlıyoruz, projede tamamlandığı zaman şehrimize değer katacak şehrimize yeni bir yaşam alanı oluşturacak Kızılırmak projesini hayata geçirmiş olacağız" dedi.
Başkan Bilgin, "Mahallemizin diğer bir sorunu AKSU’nun devamı olan alanın temizlenmesi ve kötü kokunun giderilmesi, bunun için de ihalemizi yaptık. AKSU’nun başlangıcı olduğu bölgede hem de bu mahalleyi ilgilendiren alanın Kızılırmak’a ulaştığı yere kadar altyapı ihalesini yapıp bu sene tamamlamayı planlıyoruz. Kızılırmak projesiyle birlikte peyzaj düzenlemesini ise gelecek yıl yapmış olacağız. Diğer yandan Yenişehir Mahallesi’ne ve bölge mahallelerimize hizmet edecek gençlik ve kültür merkezimizi de inşallah en kısa sürede şehrimize mahallelerimize kavuşturacağız. Yine cadde düzenlemeleri kapsamında Yahyabey Caddesi’ni de düzenleyeceğiz. Diğer yandan bu bölgeyle ilgili genel sorunlardan bir tanesi de terminal ve çevresinin düzenlenmesi. Hem girişinin hem de etrafındaki o görüntü şehrimize de yakışmıyor. Normal şartlarda geçen yıl yapmayı planladığımız bir proje idi ancak Pandemi şartlarından dolayı geciken bir proje, inşallah bu sene içerisinde peyzaj düzenlemesi ile aydınlatmasıyla tamamlayacağız. Önümüzdeki yıl yeni itfaiye binamıza kavuşmuş olacağız, onunla birlikte eski köy garajlarımıza yeni bir düzenleme yapmamız gerekiyor aynı zamanda orayı düzenleyerek Belediyemizin Zabıta Müdürlüğü’nü ve Ulaşım Müdürlüğü’nü de bu alana taşımayı planlıyoruz. Yine mahallelerimizin parkları ve bahçeleri konusunda da çalışmalarımız devam ediyor, yenileme çalışmalarımızı yapıyoruz. Bölgedeki okullarımızın sorun ve sıkıntıları camilerimizde yaşanan sorun ve sıkıntıları da çözmek için elimizden gelen çabayı ve gayreti gösteriyoruz" diyerek sözlerini noktaladı.
Konuşmaların ardından Mahalle Meclisi Toplantısı soru cevap bölümüyle son buldu.

Yasal Bilgilendirme
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS