Sivas'ta 'Sağlık için sanat' projesi tamamlandı

Sivas'ta 'Sağlık için sanat' projesi tamamlandı
Sivas'ta 'Sağlık için sanat' projesi tamamlandı

SİVAS, (DHA)- SİVAS İl Sağlık Müdürlüğü ve Sivas İl Milli Eğitim Müdürlüğü hikayesinde, Numune Hastanesi ve Kazım Karabekir Paşa İmam Hatip Ortaokulu işbirliğiyle yürütülen 'Sağlık İçin Sanat' projesi tamamlandı. 

Proje kapsamında Sivas Numune Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Kliniğinde yatarak tedavi gören çocukların Türk Müziği eşliğinde yaptığı ebru sanatı eserleri hastane poliklinik girişinde sergilenmeye başladı. Serginin açılışına İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Fethullah Selçuk Moğulkoç, İl Sağlık Müdürlüğü Başkanları, Sivas İl Milli Eğitim Müdürlüğü Şube Müdürü Fehmi Tutkun, Sivas Numune Hastanesi Yöneticileri ve Kazım Karabekir Paşa İmam Hatip Ortaokulu yöneticileri katıldı.

Sivas İl Milli Eğitim Müdürlüğü Şube Müdürü Fehmi Tutkun "Bugün burada Sağlık için Sanat projesiyle İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Sağlık Müdürlüğü olarak bir araya geldik. Proje, Sivas Numune Hastanesi Başhekimliği ve Kazım Karabekir Paşa İmam Hatip Ortaokulumuz tarafından başlatılan ve yürütülen bir projedir. Projenin kısaca amacı örgün eğitim içinde olup, ancak çeşitli sağlık sorunları nedeniyle hastanelerde bulunan temel eğitim seviyesindeki çocuklarımızın okullarında alamadığı sosyal-kültürel faaliyetlerden kısmen de olsa faydalanmasıydı. Bu faaliyetlerden yararlanırken onların tedavilerine gerek müzik eşliğinde gerek ebru sanatının uygulanmasıyla birlikte tedavi süreçlerinde bir nebze de olsa amacımız katkı sağlamaktı" dedi.

Projenin faydalarının gözlemlediklerini ifade eden Sivas Numune Hastanesi Başhekimi Op. Dr. Emin Ertan Temizöz, "Güzel bir proje ile bize başvurdular. Bu projeyi hastanemizde gerçekleştirmek istediklerini ifade ettiler. Projeyi pediatri servisimizde yatan çocuklarımıza Türk Müziği eşliğinde Ebru Sanatı uygulaması yaptırdık. Projenin faydalarını kendi gözlerimizle gördük. Çocuklarımızın ne kadar mutlu olduklarını, hastane stresinde uzaklaştıklarını ve tedaviye uyumlarının daha iyi olduğunu kendi gözlerimizle gördük. Emeği geçen herkese teşekkürlerimi sunuyorum" dedi.

Kazım Karabekir Paşa İmam Hatip Ortaokulu Müdürü Yusuf Yıldırım ise, "Kazım Karabekir Paşa İmam Hatip Ortaokulu ve Numune Hastanesinin işbirliğiyle sağlık için sanat projesini 6 hafta boyunda yürüttük. Projemizin temel amacı sağlık nedenleriyle hastanede yatmakta olan, örgün öğretimden uzakta kalan öğrencilerimizle kaliteli vakit geçirmek onların moral bozukluklarını atlatmasını sağlamak ve tedavilerinde de bu sanatın ve müziğin etkinliğini gözlemlemek idi. Bu projede emeği geçen Görsel Sanatlar, Müzik, Teknik ve Tasarım öğretmenlerimize teşekkür ediyorum" ifadelerini kullandı. 

Proje kapsamında Kazım Karabekir Paşa İHO'nda görevli Görsel Sanatlar, Müzik, Rehberlik ve Teknik ve Tasarım öğretmenlerince Sivas Numune Hastanesinde yatarak tedavi gören 5- 12 yaş arası çocuklara Ebru Sanatı öğretildi. 21 Şubat tarihinde başlayan proje 29 Mart tarihinde sona erdi. Yasal Bilgilendirme
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS