STSO, koronavirüs tedbirlerini değerlendirdi

STSO, koronavirüs tedbirlerini değerlendirdi
STSO, koronavirüs tedbirlerini değerlendirdi

SİVAS, (DHA) - SİVAS Ticaret ve Sanayi Odası (STSO) Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Eken, yönetim kurulu üyeleriyle istişare yaparak, koronavirüs salgınının ekonomiye olan etkilerini ve alınan tedbirleri değerlendirdi.
Sivas’ta üyelerin talep ve beklentileri ile ekonomik tedbirlerin ele alındığı toplantı sonrası açıklama yapan STSO Başkanı Mustafa Eken, "Tüm dünya ile birlikte ülkemizi de etkisi altına alan Koronavirüs salgını nedeniyle zor günler yaşadığımız aşikar. Sürecin sağlıklı ve etkin yönetilmesi için başta hükümetimiz, sağlık personeli can siperane çaba veriyor. Cumhurbaşkanımız, sağlık bakanlığımız ve duyarlı tüm kamu ve sivil kuruluşlar evde kalınması yönünde çağrılar yapıyor. Toplum olarak  bu çağrıyı, birbirimize, sevdiklerimizin hayatlarına sorumluluk bilinci içerisinde önemsememiz gerekiyor. Her gün akşam saatlerinde bakanlık tarafından güncellenen hasta bilgilerinin birer rakam ya da istatistik değil can olduğunu, bir an önce idrak etmemiz gerekiyor" dedi.
İnsan hayatının önemine vurgu yapan Eken sözlerini şu şekilde sürdürdü: 
"Odamızın temsil ettiği, işletme sahipleri, sanayiciler ve çalışanlarımız olarak, önce ailelerimize, müşterilerimize, kentimize, ülkemize, nihayetinde tüm insanlığa sorumluyuz. Sağlık Bakanlığı'nın ve çalışanlarının, zorunlu olarak hizmetine ara vererek gelirlerinden fedakarlık eden odamız üyelerinin çabalarının boşa çıkmaması adına; gıda perakende ve akaryakıt sektörü haricindeki tüm üyelerimizden, asgari 7 gün boyunca iş yerlerini kapatmalarını tavsiye ve rica ediyoruz. Bu sayede sağlık sistemine zaman kazandırarak, sıkıntılı sürecin daha sağlıklı ve kısa zamanda sona ermesine olanak sağlamış olacağız. Bu süreci sivil toplum örgütleri ve sorumlu vatandaşlar olarak iyi yönetemezsek, devletimizin bu tedbirleri mecburi daha uzun süre ile alabileceğini aklımızdan çıkarmayalım. Bu süreçte odamız üyelerinin her türlü talep ve isteklerini ilgili mecralara ulaştıracağımızı bilinmesini isterim. Mevcut açıklanan tedbir paketleri için Cumhurbaşkanımıza ve ilgili bakanlarımıza teşekkür ediyoruz ancak üyelerimiz bu paketin içeriğine ilaveler yapılması gerektiğini ve tüm sektörleri kapsaması gerektiğini iletiyor. Yapılacak düzenleme ile paketin içeriği tüm sektörleri kapsayacak düzeye getirilirse tüccar ve sanayicilerimiz bu süreci daha kolay atlatacaktır. Devletimiz iş yerlerinin zorunlu olarak, kapatılması ya da üretime ara vermesi gibi durumlarda, üyelerimize destekler vermektedir. Bunlardan kısaca bahsetmek isterim; Bugün itibari ile işverenler, kısa çalışma uygulaması için Çalışma ve İş Kurumu İl müdürlükleri ve Hizmet merkezlerine, özel olarak oluşturulan elektronik posta adreslerine gerekli belgeleri göndermek suretiyle başvurabilecek. İş müfettişlerinin zorunlu sebepleri, iş yerinde tespiti ve uygun görmesi halinde programa dahil edilecektir. Bu süreç boyunca çalışanların günlük bürüt kazancının yüzde 60'ına kadarki kısmı, devletimize ödenecektir. Bunlara ilave olarak Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum tarafından hazineye ait taşınmazlarda, kiracı konumunda olan işletmelerin  kira bedellerinde indirime gidileceğini ve belli bir süre zarfında alınmayacağını beyan etmiştir. Aynı yaklaşımı Belediye Başkanımız Hilmi Bilgin göstermiş, belediyeye ait taşınmazlardaki kiracılardan kira alınmayacağını beyan etmiştir. Bu desteği üniversitemiz yerleşkesinde ikamet eden işletmeler için, Cumhuriyet Üniversitesi rektörümüzden ve Vakıflar Genel müdürlerinden beklediğimiz belirtmek isterim. Bunun haricinde odamız kamu bankaları tarafından üyelerimize sağlanan, kredi tahsis limiti ve kredi ödemelerine dair destekleri, özel bankalar tarafından da verilmesi konusunda ilgili kurumlara taleplerini iletmiştir. Tekrar bu vesile ile tüm işletmelerimize, hemşehrilerimize bugünden sonra daha sorumlu davranacakları için teşekkür ediyor, bu salgının en kısa sürede sona ermesini Rabbimden diliyorum."

Yasal Bilgilendirme
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS