STSO'da dezenfektasyon çalışması

STSO'da dezenfektasyon çalışması
STSO'da dezenfektasyon çalışması

SİVAS, (DHA) - SİVAS Ticaret ve Sanayi Odası (STSO), koronavirüse karşı hizmet binasında ilaçlama ve dezenfektasyon yapılırken, üyeler içinde internet üzerinden belge alınabileceği açıklandı.
Çin'de ortaya çıkan ve kısa sürede tüm dünyayı saran koronavirüse karşı STSO tedbirlerini arttırdı. Hizmet binasında ilaçlama çalışması yapılırken, personel içinde koruyucu önlemler alınıyor. El dezenfektanları dağıtılan personeller, üyelerle yapılan görüşmede mesafeye dikkat ederken evrak ve para alırken eldiven takıyor. Konu hakkında açıklama yapan Sivas Ticaret ve Sanayi Odası (STSO) Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Eken, “Yaşanan salgına karşı personellerimize yönelik koruyucu tedbirleri arttırdık. Oda hizmet binamız komple ilaçlandı. Personellerimize el dezenfektanları, maske ve eldiven dağıtımı yapıldı" dedi.
Göreve geldikten sonra yapılan ilk icraatlarından biri olan e-belge sistemine de vurgu yapan Eken, "Üyelerimizde zorunlu durumlar olmadıkça kabalalık ortamlara girmemeli. STSO olarak bir çok işlemi web sitemiz üzerinden veriyoruz. Yani Odamıza gelmeden de birçok işlemi internet üzerinden yapabiliyor.  Oda kayıt belgesi, aidat ödemesi, faaliyet belgesi, ihale durum belgeleri, Oda sicil belgesi, ortaklık teyit belgesi, İngilizce oda kayıt belgesi ve ticaret sicil gazetesini internet üzerinden alınabiliyor" diye konuştu.
Eken, salgının ticari hayatı da olumsuz etkilemeye başladığına değinerek şunları kaydetti:
"Üyelerimiz tarafından Odamıza iletilen Koronovirüs salgını nedeniyle iş dünyasında yaşanan ve yaşanabilecek sorunlar ve çözüm önerilerini maddeler halinde hazırlayarak ilgili Bakanlıklara gönderilmek üzere TOBB’a gönderdik. Esnaf, tüccar ve sanayicilerimizin bu süreçte yaşayacağı sorun ve sıkıntıları en aza indirgemek için girişimlerimiz devam edeceğiz. Bu konudaki raporumuzu TOBB’a gönderdik."
STSO'nun TOBB'a gönderdiği raporda şu başlıklara yer verildi.
Bankacılık sistemine kaydı olarak giren tüm borç ve alacaklar (çek, senet, bankalara ait yükümlülükler )asgari 2 ay boyunca dondurulmalı, bu süreç sonrasında piyasanın işler hale gelmesi durumunda yürür vade dahilinde işleme girmesi.
Şubat 2020 itibariyle tahakkuk eden/edecek SGK, KDV ve Muhtasar tahakkukları ödemelerinin en az 1 yıl olmak üzere olarak ertelenerek takip eden yıldan itibaren yapılandırma sağlanması, 2019 ve 2020 yılları Kurumlar Vergisi ve Gelir Vergisi tahakkukları ödemelerinin en az 1 yıl olmak üzere faizsiz olarak ertelenmesi, ödemelerin takip eden yıldan itibaren yapılandırılması.
Virüs nedeniyle faaliyetleri durdurulan işletmelerin personel maaşları ve sigorta primleri devlet tarafından işsizlik fonundan karşılanması, Küçük ve Orta ölçekli işletmelere uygun faizli ve uzun vadeli KGF kaynaklı kredi desteği verilmesi.
Daha önceden kullandırılmış kredilerin taksitleri kullandırılma tarihine bakılmaksızın faizsiz olarak üç aydan az olmamak kaydıyla ertelenmesi.
İhracat yapan firmaların gerek yurt dışından gelip Türkiye’de hizmet verdikleri yabancı müşteriler, gerekse yurt dışında hizmet verdikleri yabancı müşteriler sebebi ile kazandırdıkları döviz girdilerinin ihracat kaleminden sayılıp Eximbank ve diğer döviz kazandırıcı kredi ve teşviklerden faydalandırılması, Eximbank kredi verirken istediği teminat mektubu ve binde altı komisyon kaldırılması yada geçici süreli makul seviyeye indirilmesi.
OSB’de çalışan işçilerin kısa çalışma ödeneğinden faydalanabilmesi için en az 600 gün veya 2 yıldan az çalışmış olunması şartının kaldırılması,
Sınır kapılarının kapalı olması sebebiyle ihracat yapan firmaların gerek ihraç ettikleri ürünleri, gerekse yurt dışından ithal ettiği hammaddelerin buralarda bekletilmesi üretimin aksamasına sebep olmaktadır. Sınır kapılarında bekleyen ürün ve hammaddelerin denetimli geçişin sağlanması.

Yasal Bilgilendirme
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS