Vali Ayhan muhtarlarla bir araya geldi

Vali Ayhan muhtarlarla bir araya geldi
Vali Ayhan muhtarlarla bir araya geldi

SİVAS, (DHA)- SİVAS Valiliği İl İdare ve Denetim Müdürlüğü tarafından koordine edilen 'Ağustos Ayı Muhtarlar Toplantısı'  Vali Salih Ayhan başkanlığında yapıldı.
Ağustos ayı Muhtarlar Toplantısı valilik ek binası konferans salonunda gerçekleştirildi. Toplantıda konuşan Vali Salih Ayhan,"Sorumluluk alanlarınızda insanlara şefkatle yaklaşarak, onların derdine çare bulmak için de ilgili kurumlarla görüşüp çözüm üreteceğinize inancım tamdır. Muhtarlarımız devletin gözü, kulağı, eli, ayağıdır. Bizler mevcut yapı içerisinde görevimizi en iyi şekilde yapmak durumundayız." dedi.
Sivas Kongresi'nin 100'üncü yılının kutlandığını ifade eden Vali Ayhan,"Şimdiye kadar birçok etkinliğe yer verdik. 4 Eylül tarihi Sivas açısından oldukça önemli bir tarih. 30 Ağustos-11 Eylül tarihleri arasında kutlama programımıza birçok bakanımızın yanı sıra Cumhurbaşkanımı Recep Tayyip Erdoğan da teşrif edecek. 100 yıl önceki mücadele ruhunun her adımının en iyi şekilde idrak edilmesi ve özümsenmesi için hepinizi bu etkinliklere davet ediyor, herkesi etkinliklerimiz hakkında bilgilendirmenizi istiyorum." diye konuştu.
Köylerde içme suyu, altyapı ve yol sorunlarını minimum düzeye düşürmek için çalışmaların devam ettiğini ifade eden Vali Ayhan, "Mevsim şartları el verdiği sürece de kırsalda işlerimiz sürecektir. Bir taraftan kırsal altyapıdaki değişim ve dönüşüm devam ederken diğer yandan üretimdeki artışın, bereketin ve bolluğun mutluluğunu yaşamaktayız. Türkiye'de süt, bal, şeker pancarı, yonca, buğday, kayısı, arpa, tritikale, korunga, aspir, patates ve tohumluk patates, yulaf, manda, bal mumu üretiminde ilk 10'da yer alıyoruz. Bu ürünlere yeni ürünler katacağımıza olan inancım tamdır. Sivas Teknik Tarım A.Ş ile istiyoruz ki bu ürünlerle ve daha birçok mahsul ile marka haline gelelim. Birlikte el ele birleşen gücümüzle Sivas'ın kendi markalarını ortaya çıkaralım. Köy muhtarlarımızı bölgelerinin en iyi mahsulü ile donatarak marka haline getirmelerini bekliyor, coğrafi işaret almalarını istiyoruz. Biz her zaman üreticinin yanındayız, her türlü desteği vermeye de hazırız. Diğer yandan ülkemiz gibi Sivas'ın da coğrafi açıdan Akdeniz, Karadeniz, Doğu Anadolu ile İç Anadolu'yu bağlayan bir köprü vazifesi görmesi Sivas ilinin biyoçeşitlilik açısından da zengin olmasını sağlıyor. Doğadaki tüm bitki ve hayvan türlerinin korunması, gelecek nesillere aktarılması ve popülasyon dengesinin sağlanması öncelikle köy muhtarlarımızın görevleri arasındadır. Kaçak avcılığın ve biyokaçakçılığın önlenmesine ilişkin sizlere büyük sorumluluk düşmektedir. Türlerin gelişmesi ve çoğalması adına avcılık ve biyokaçakçılığın yapılmamasını önemsiyor, kaçak avcılara bölge insanlarının da göz açtırmamasını ve ihbarda bulunmalarını istiyoruz." dedi.

 Kırsalda yaşanan kene konusuna da değinen Vali Ayhan, şunları söyledi:"Önemli ve hassas bir diğer konu ise kene ile ilgili vakalardır. İlimizde elbette vakalar vardır. Ancak çevre illerden gelen vakaları bir bütün olarak değerlendirdiğimiz takdirde Sivas’ta sayının arttığı görülmektedir. Oysa ölüm vakası ilimizde çok çok azdır. Özellikle Sivas merkezde hiç vaka yoktur. Genellikle ilçelerimizden vaka haberi gelmektedir. Kamuoyuna şunu vurgulamak istiyorum; endişe ve tedirginlik yapacak, insanları ürkütecek konuşmalardan ve açıklamalardan uzak duralım. Uzmanlarımızı dinleyip, onların bilgilerine kulak verelim. Valilik olarak bizler kanatlı hayvan sayılarının köylerde yaygınlaşmasını da önemsiyoruz. Bu doğrultuda beç tavuğu ve diğer böcek yiyen kanatlı türlerinin köylere dağıtımına devam ediyoruz. Vatandaşlarımızın da riskli açık arazilerde giyimlerine dikkat etmelerini istiyoruz."
Toplantı, İl Sağlık Müdürlüğünün içme suları depolarının temizliği ve bakımı hakkındaki sunumu ve Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğünün kene ile mücadelede alınması gereken önlemler ile keneden korunma yolları hakkındaki sunumu ile sona erdi.

 

Yasal Bilgilendirme
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS