Festival geliri Mehmetçik Vakfı’na bağışlanacak

Festival geliri Mehmetçik Vakfı’na bağışlanacak
Festival geliri Mehmetçik Vakfı’na bağışlanacak

Süheyla GÖZDERELİLER/YALOVA, (DHA)- YALOVA’da bu yıl Subaşı’nda 7.’si düzenlenecek Kivi Festivali öncesi tüm hazırlıklar tamamlandı. Subaşı Belediye Başkanı Turan Canbay ve Yalova Kivi Üreticileri Birliği Başkanı Mustafa Tunalı, festivalden elde edilecek gelirin Mehmetçik Vakfı’na bağışlanacağını açıkladı.

Türkiye’de kivi üretiminin yaklaşık 3’te ikisinin karşılandığı Yalova’nın Altınova ilçesine bağlı Subaşı beldesinde bu yıl Kivi Festivali’nin 7.’si düzenlenecek. 19 Ekim tarihinde yapılacak festival öncesinde hazırlıklar son aşamaya gelirken festivali düzenleyen Yalova Kivi Üreticileri Birliği ve Subaşı Belediyesi’nde anlamlı bir karar alındı.

CANBAY VE TUNALI’DAN AÇIKLAMA

Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyinde terör örgütlerine karşı düzenlediği Barış Pınarı Harekâtı’nın sürdüğü günlere denk gelmesi nedeniyle festivalde elde edilecek gelir, kivi üreticileri tarafından Mehmetçik Vakfı’na bağışlanacak. Konuyla ilgili açıklamada bulunan Yalova Kivi Üreticileri Birliği Başkanı Mustafa Tunalı, ülke olarak birlik ve beraberliğin son derece önemli olduğu dönemden geçtiklerini ifade ederek, “Beldemizde faaliyet gösteren kivi üreticileriyle birlikte böyle bir karar aldık. Festival günü satışı yapılacak kivilerimizden elde edilecek gelir, Türk Silahlı Kuvvetleri’ne ve onun bünyesinde vatanı uğruna çarpışan Mehmetçiklerimize katkı amacıyla Mehmetçik Vakfı’na bağışlanacak” dedi.

Subaşı Belediye Başkanı Turan Canbay da kivinin bölge ve Yalova için son derece önemli olduğuna dikkat çekti. Kivinin tanıtılması ve geçimini bu sektörden sağlayan yöre insanının kalkınması için tanıtıma önem verdiklerini kaydeden Canbay, “Bu amaçla belediye olarak biz de festivale elimizden gelen katkıyı sunuyoruz. Bu yıl yapılacak festivalin her zamankinden daha dolu ve güçlü olması için gereken çabayı gösteriyoruz” dedi.

FESTİVALE DAVET

Ordumuzun Suriye’de terör örgütlerine karşı mücadele verirken Türk halkının yanında olduğunu ifade eden Başkan Canbay, şöyle devam etti:

“Biz de kahraman askerimizin sonuna kadar arkasındayız. Bu konuda ne yapabiliriz diye düşündük ve düzenleyeceğimiz festivalin bu destek için iyi bir fırsat olduğuna kanaat getirdik. Birliğimiz de festivaldeki etkinliklerden ve Moğollar konserinden elde edilecek gelirin Mehmetçik Vakfı’na bağışlamayı kararlaştırdı. Üreticilerimize ve birliğimize teşekkür ediyoruz. Tüm Yalova halkını Subaşı’mızdaki festivale davet ediyoruz.”

19 Ekim tarihinde Subaşı Belediyesi Mehmet Tunalı Sosyal Tesisleri’nde düzenlenecek 7. Kivi Festivali saat 11.00’de başlayacak. En iyi kivi yetiştiricilerine ödüllerin verileceği festivalde sektörel firmalar, sivil toplum kuruluşları da stant açacak.

Bu yıl festivalde ayrıca 10 kilometre koşu yarışması, kivili pasta yarışması gibi etkinlikler de yer alacak. Festivalin sonunda ise ünlü rock grubu Moğollar, futbol sahasında konser verecek.

Yasal Bilgilendirme
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS