adana haberleri

ÇÜ'de Osmanlı Türkçesi kursu düzenlenecek

ÇÜ'de Osmanlı Türkçesi kursu düzenlenecek

ADANA,(DHA)- ÇUKUROVA Üniversitesi (ÇÜ) İlahiyat Fakültesi İslam Tarihi ve Sanatları Bölümü Türk İslam Edebiyatı Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nuran Öztürk’ün eğitmenliğinde Osmanlı Türkçesi kursu düzenlenecek. 21 Şubat’ta başlayacak Osmanlıca Kursu 44 saatlik eğitimle 2 Mayıs’ta son bulacak.
Osmanlı Türkçesi’nin dilimizin 10. yüzyıldan sonra Arapça ve Farsçanın etkisinde kalarak klasik edebiyat dili biçiminde gelişmiş ve Arap harfleri ile yazılmış şekli olduğunu belirten Prof. Dr. Öztürk, bu dilin Osmanlı Devleti’nin hâkim olduğu yerlerde de kullanıldığını ifade etti.
Öztürk, “Bu mirastan gerektiği gibi faydalanmak için Arap harfli Türkçe yazılmış bu eserleri tanımak ve okuyabilmek amacıyla merkezimizde konuyla ilgilenenler için Osmanlı Türkçesi kursu açılacak. Açılacak kurs, tarih, sanat, basın, hukuk, mimarlık, edebiyat, dilbilim ve kütüphanecilik gibi çeşitli eğitim alanlarında lisans düzeyinde öğrenim gören veya tamamlayan kişilerin ihtiyaç duydukları Osmanlı Türkçesi bilgisini destekleyicidir. Ayrıca kursumuz lise diplomasına sahip olan ve gelişkin bir tarih bilinci edinmek üzere entelektüel merakla Osmanlı Türkçesi öğrenmek isteyenlere de hitap edecek şekilde planlanmıştır."

Yasal Bilgilendirme
{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS