Yüreğir iklim değişikliğine hazırlanıyor

Yüreğir iklim değişikliğine hazırlanıyor

ADANA'da  merkez Yüreğir İlçe Belediyesi, Avrupa Birliği tarafından finansa edilen "Türkiye'de İklim Değişikliği Alanında Kapasitenin Geliştirilmesi Hibe programı" çerçevesinde hibe almaya hak kazandı.

ADANA, (DHA)- ADANA'da  merkez Yüreğir İlçe Belediyesi, Avrupa Birliği tarafından finansa edilen "Türkiye'de İklim Değişikliği Alanında Kapasitenin Geliştirilmesi Hibe programı" çerçevesinde hibe almaya hak kazandı.

Yüreğir Belediyesinin hazırladığı "Yüreğir İklim Değişikliğine Hazırlanıyor" projesi başarılı projeler arasında yer aldı.

Avrupa Birliği Bakanlığı'nın teknik destek sağladığı proje kapsamında, Yüreğir ilçesinin iklim değişikliği eylem planı oluşturulacak. 50 kişilik bir uzman gurubuna Yüreğir iklim değişikliği eylem planı ve yenilenebilir enerjiler konusunda eğitimler verilecek. Uzman gurubu Yüreğir Belediyesi kültürevlerinde iklim değişikliği konusunda seminerler vererek vatandaşların bilinçlenmesi sağlanacak.

KÜLTÜREVİNİN ENERJİSİ KARŞILANACAK

Bu proje ile Yüreğir Belediyesi Engelli Koordinasyon Merkezine güneş enerjisi ile çalışan bir uygulama ünitesi kurulacağını belirten Yüreğir Belediye Başkanı Mahmut Çelikcan, "Kurulacak bu sistemle Şehit Pilot Serhat Sığnak Engelli Koordinasyon Merkezimizin ihtiyaç duyacağı enerjinin en az yüzde 50'si güneş enerjisinden sağlanarak karbon salınım miktarı azaltılacak. Bu pilot çalışma ile katılımcılara iklim değişikliğine karşı alınabilecek önlemleri uygulamalı olarak anlatılmasını sağlayacağız. Bu anlamda vatandaşların dikkatini yenilenebilir enerjilere çekmeye çalışacağız" dedi. Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik'e teşekkür eden Başkan Çelikcan  "Adana'nın bu konudaki ihtiyacına dikkat çekmesi ve yerel yönetimleri proje hazırlamaya teşvik ettiği için Bakanımıza teşekkür ediyoruz. Bu projeyle Adana'da iklim değişikliği konusunda önemli adımların atılmasına öncülük edecektir." diyerek önemli bir projenin başladığını belirtti.

İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ DÜNYAYI OLUMSUZ ETKİLİYOR

Akdeniz havzasının, iklim değişikliğinin olumsuz etkilerine karşı en hassas bölgelerden biri olduğunu belirten Başkan Çelikcan " Türkiye, küresel ısınmanın özellikle su kaynaklarının azalması ve çölleşme ile bunlara bağlı ekolojik bozulmalar gibi olumsuz yönlerinden etkilenmeye başlamıştır. Dünya'nın iklimi değişmektedir. Bu değişim ne yazık ki; dünyamızı, atmosferi ve üzerinde yaşayan tüm canlıları da olumsuz etkilemektedir.  İnsanlar iklim değişikliği nedeniyle sıcaklık, nem, deniz seviyesinin yükselmesi ve daha fazla meydana gelmeye başlayan şiddetli hava olaylarında meydana gelen değişikliğe doğrudan maruz kalmakta ve su kalitesinde, yiyecek kalitesinde, ekosistemde, tarımda, endüstride, yerleşim yerlerinde ve ekonomide meydana gelen değişikliklerden ise dolaylı olarak etkilenmektedir."


FOTOĞRAFLI


{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS