Doğu: Whatsapp veri tabanlarının şifreleri kırılabilir

Doğu: Whatsapp veri tabanlarının şifreleri kırılabilir

ADLİ Bilişim Uzmanı ve Whatsapp şifrelemesi üzerinde çalışan yeminli bilirkişi Onur Doğu, “Whatsapp programını yedeklemezseniz dahi cep telefonu içerisinde yer alan anahtar kilit ilişkisi ile whatsapp yazışmalarına ulaşılabiliniyor” dedi.

Sinan HARMANCI/AMASYA,(DHA)- ADLİ Bilişim Uzmanı ve Whatsapp şifrelemesi üzerinde çalışan yeminli bilirkişi Onur Doğu, “Whatsapp programını yedeklemezseniz dahi cep telefonu içerisinde yer alan anahtar kilit ilişkisi ile whatsapp yazışmalarına ulaşılabiliniyor” dedi.


Adli Bilişim Uzmanı ve Whatsapp şifrelemesi üzerinde çalışan yeminli bilirkişi Onur Doğu, “Whatsapp programını yedeklemezseniz dahi cep telefonu içerisinde yer alan anahtar kilit ilişkisi ile whatsapp yazışmalarına ulaşılabilmektedir. Artık cep telefonu içerisindeki şifreli veri tabanlarının kırılması ile silinen chat kayıtlarının kurtarılması ve adli bilişim incelemesi ile iç denetimler yapmak mümkün olacak” diye konuştu. Doğu, "Özel hayata ilişkin görüntü, resim ve seslerin kayda alınması ve ifşa edilmesinden dolayı birçok vaka çözüme kavuşamıyor. Whatsapp şifrelemesi üzerinde uzun süredir çalışıyorum. Yaptığımız uzun çalışmalar sonucunda şifreli yazışmaların çözülebileceğini tespit ettik” şeklinde konuştu.


FOTOĞRAFLI


ilgili haberler
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS