Destici: Büyük Birlik Partisi, Türk dünyasının da partisidir

Destici: Büyük Birlik Partisi, Türk dünyasının da partisidir

BÜYÜK Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Mustafa Destici, Büyük Birlik Partisi’nin Türk Dünyasının da partisi olduğunu söyledi.

ANKARA, (DHA)- BÜYÜK Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Mustafa Destici, Büyük Birlik Partisi’nin Türk Dünyasının da partisi olduğunu söyledi. Kazakistan’ın Türkiye Büyükelçisi Abzal Saparbekulı, BBP Genel Başkanı Mustafa Destici’yi makamında ziyaret ederek 10’uncu Olağan Genel Kurulu’nda tekrar genel başkanlığa seçilmesinden dolayı tebrik etti.

BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, “Büyük Birlik Partisi’nin kuruluş amaçlarından bir tanesi de Türk Dünyası’nın temsilcisi olmaktır. Türk Milliyetçisi, Türk İslam Ülküsü’ne inanan bir siyasi hareketiz. Sorumluluğumuzun sadece Türkiye sınırları içerisinde değil, bütün Türk Dünyası’nda, Türk İslam Coğrafyasını kapsadığını biliyoruz” dedi.

Türk Dünyasına ayrı bir önem verdiklerini ifade eden Destici, “Türk Dünyası büyük bir güç. 91'den sonra kucaklaştık ve ilişkilerimiz çok gelişti. Yine de bize göre ilişkilerimiz yeterli değildir. Bu ilişkilerin, ekonomik, siyasi ve kültürel olarak her alanda geliştirmesi gerekir. Büyük Birlik Partisi olarak Hazar ortaklığı projesinde bütün Türk Dünyasını birlikteliğini hedefliyoruz. İsmail Gaspıralı’nın “Dilde, Fikirde işte birlik” o ilkesini hayata geçirmenin ne kadar önemli olduğunu biliyoruz. Türk dünyasında yaşayan bütün kardeşlerimizin refahı, güvenliği için bunun faydalı olacağına inanıyoruz. Sayın Nazarbayev bu konuda attığı adımları takdire şayan buluyoruz” diye konuştu.

Destici, “Büyük Birlik Partisi olarak Kazakistan Türkiye ilişkilerinin gelişmesi ve daha da büyümesi için bugüne kadar her türlü katkıyı sağladık, teşviki yaptık ve sesi soluğu olmaya gayret ettik. Bundan sonra bütün Kazak Devleti ve Kazak Türkü kardeşlerimiz bilsinler ki; Büyük Birlik Partisi sadece Türkiye Cumhuriyeti Devletinin değil Kazakistan'ın da, Azerbeycanın'da, Türkmenistan'ın da Kırgızistan'ın da, Özbekistan da yani büyün Türk Dünyasının partisidir. Onların da sesi soluğu olur ve olmaya devam edeceğiz. Bu gaye ile kurulmuştur. Bundan sonrada yüksek bir şekil de Orta Asya'daki Türk Cumhuriyetlerimizin, Türk Devletlerimizin de sesi olacağız. Onlarla ilgili ne söylenmesi gerekiyorsa hangi konular da sahip çıkılması gerekiyorsa Türkiye Kazakistan ilişkileri geliştirilmesi başta olmak üzere her zaman biz Kazakistan'ın ve diğer Türk Cumhuriyeti devletlerimizin de yanında olacağımızı bir kere daha ifade etmek istiyorum” şeklinde konuştu.

Kazakistan’ın Türkiye Büyükelçisi Abzal Saparbekulı ise, Büyük Birlik Partisinde bulunmaktan dolayı mutlu olduğunu ifade etti. Saparbekulı, “Büyük Birlik Partisi ve Merhum Muhsin Yazıcıoğlu bizim için çok önemlidir. Parti olarak Kazakistan Türkiye arasındaki işbirliğini genel anlamda çok güzel paylaşıyorsunuz. Türkiye Kazakistan kardeş ve dost bir ülkedir. Her ülke ile dost olabilirsiniz ama kardeş olamazsınız. Kardeşlik değerlerimize çok önem veriyoruz” dedi.

Ziyaretin basına kapalı bölümünde ise Kazakistan Türkiye ilişkileri ve bu ilişkilerin en üst seviyeye çıkarılması konusunda yapılacak çalışmaların ele alındığı öğrenildi. Ziyarette Dış İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Gürhan da hazır bulundu.

FOTOĞRAFLI


 


{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS