Finike'ye yeni gözlem istasyonu

Finike'ye yeni gözlem istasyonu

FİNİKE Saklısu Mahallesi'nde, tarımsal alanlarda meteorolojik verileri daha iyi değerlendirmek amacıyla Otomatik Meteoroloji Gözlem İstasyonu kuruldu.

 


Suat SÖĞÜT/FİNİKE, (DHA) - FİNİKE Saklısu Mahallesi'nde, tarımsal alanlarda meteorolojik verileri daha iyi değerlendirmek amacıyla Otomatik Meteoroloji Gözlem İstasyonu kuruldu.


Finike Meteoroloji Müdürü Atilla Çeliktaş ile Ziraat Odası Başkanı Halil Sarıçobanoğlu, Saklısu Mahallesi'nde kullanılmayan okul bahçesinde kurulan Otomatik Meteoroloji Gözlem İstasyonu hakkında bilgi verdi. İstasyonun tarımsal alanlara yakınlığıyla merkez olabilecek noktada kurulması için Ziraat Odası ve kurumlarla işbirliği halinde çalışma gerçekleştirdiklerini belirten Meteoroloji Müdürü Atilla Çeliktaş, "Saklısu önemli bir mevki. Çünkü 6 kilometre uzağında Finike istasyonumuzla arasında bu bölge. Kuzeyi dağlarla çevrili olması nedeniyle kuzeyli rüzgarları alamıyor ve yaklaşık 5 derecelik fark oluyor. Biz bunu biliyoruz ancak bu değerlerin kayıt altına alınması ve kullanıcıların özellikle tarım, adalet, sigorta ve turizm gibi alanlarda yasal prosedürlere uygun meteorolojik veri kullanmalarını doğru sağlamak açısından bu istasyonu kurduk ve ölçümlerini yapmaya başladık" dedi.


Finike'deki istasyon sayınsın Saklısu ile birlikte 3'e çıkardıklarını anlatan Meteoroloji Müdürü Atilla Çeliktaş, "2003 yılında Finike merkezde, 2014 yılında ise yine ilçe merkezindeki Mendirek mevkiinde, 2017 yılında ise Saklısu Mahallesi'ne Otomatik Meteoroloji Gözlem İstasyonumuzu kurarak istasyon sayımızı 3'e çıkardık. Saklısu'da kurulan istasyonumuz aralık ayından itibaren ölçümlere başlamış, daha yaygın bir ölçüm sistemi oluşturma çabalarımıza katkı sağlamıştır" diye konuştu.


Gözlem istasyonları Türkiye ve Antalya verileri hakkında da bilgi aktaran Çeliktaş, şöyle dedi:


"2003 yılında genel müdürlüğümüz bünyesinde mevcut 300 istasyonumuza ek olarak ilk kurulumlarını yapmaya başladığımız Otomatik Meteoroloji Gözlem İstasyonlarımız bugün itibariyle Antalya ilimizde 58'e, genel müdürlüğümüz olarak da toplam sayısı 1704'e ulaşmıştır. 2021 yılı sonu itibariyle 2200 gözlem istasyonuna ulaşmak ve tüm yurt sathında ölçümü yapılamayan saha bırakılmayacak şekilde hedeflenmiştir."


Saklısu Otomatik Meteoroloji Gözlem İstasyonu tarafından ölçülen değerlere mgm.gov.tr/sondurum/turkiye.aspx internet adresinden ulaşılabileceğini de belirten Çeliktaş, "Saklısu istasyonumuzun diğer bir önemi de özel firmalara ihale edilmeden kurulumunun genel müdürlüğümüz, bölge müdürlüğümüz ve Finike meteoroloji müdürlüğümüz personelleri tarafından kendi imkanlarımızla kurulmuş olmasıdır. Bu konuda katkı sağlayan Finike Belediyesi, Finike Ziraat Odası başkanlığına, Orman İşletmesi Müdürlüğü'ne, Sahilkent ve Saklısu muhtarlıklarına teşekkür ediyorum" dedi.


Finike Ziraat Odası Başkanı Halil Sarıçobanoğlu da, "Yer tespiti yaparken tarımsal alanlara doğru verilerle önemli katkı sağlayacak en uygun sahayı belirledik. Tarımsal alanlara en yakın istasyon Finike merkezde olduğu için yaklaşık 5 derecelik fark oluyordu. TARSİM kapsamında olan üreticiler için ihtiyaç olması halinde doğru verilerle sigortaya başvurması çiftçi lehine olacaktır. Dolayısıyla Finike Meteoroloji Müdürlüğü'ne çok teşekkür ediyoruz" diye konuştu.


FOTOĞRAFLI


{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS