İşte kulislerdeki başkan adayları

İşte kulislerdeki başkan adayları

TÜRKİYE'nin nüfusu bakımından en büyük beşinci ili Antalya'da seçim öncesi büyük hareketlilik yaşanıyor.

Hasan DEMİRBAŞ/ANTALYA, (DHA) - TÜRKİYE'nin nüfusu bakımından en büyük beşinci ili Antalya'da seçim öncesi büyük hareketlilik yaşanıyor. 31 Mart 2019 tarihinde yapılması planlanan yerel seçimlere kısa süre kala, parti kulislerinde en çok dillendirilen isimler belli oldu. AK Parti'nin adaylarını cumartesi günü açıklaması beklenirken, CHP'de konuşulan isimler de netleşmeye başladı. MHP süreci yakından izlerken, İYİ Parti diğer partilerin adaylarına göre strateji izleyecek.

Türkiye'yi yerel seçim heyecanı sardı. Turizmin başkenti Antalya'da da seçim öncesi büyük hareketlilik yaşanıyor. 1999- 2004 yılları arasında CHP, 2004- 2009 yılları arasında Ak Parti, 2009- 2014 yılları arasında CHP, son seçimlerde de yeniden Ak Parti'nin iktidar olduğu Antalya, seçimlerin kimin kazanacağına yönelik en çok merak edilen iller arasında yer alıyor. 31 Mart 2019 tarihinde yapılması planlanan yerel seçimlere kısa süre kala, parti kulislerinde en çok dillendirilen isimler de netleşmeye başladı.
Partiler arasındaki yerel seçim görüşmeleri devam ederken, dün gerçekleşen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli görüşmesinde Alanya'nın 'masada' olduğu iddia edildi.
CUMHURBAŞKANI AÇIKLAYACAK
Ak Parti'de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın cumartesi günü belediye başkan adaylarını açıklaması bekleniyor. Cumhurbaşkanı'nın açıklaması öncesinde kulislerdeki olası Antalya listesi netleşmeye başladı. Partinin Antalya'da iktidarda bulunduğu bölgelerin büyük bölümünde aynı isimlerle devam edeceği öngörülüyor. Erdoğan'ın, Büyükşehir'de mevcut başkan Menderes Türel'i yeniden açıklamasına kesin gözüyle bakılıyor.
DEVRİM KÖK SÜRPRİZİ
Antalya'nın en büyük ilçesi Kepez'de Hakan Tütüncü ile bir dönem daha devam etme yolunda adım atıldığı belirtildi. Tütüncü, yeniden seçilirse Kepez'de üçüncü dönemini yaşayacak. İl Başkanı İbrahim Ethem Taş'ın kazanmayı en fazla istediği ilçeler arasında yer alan Muratpaşa'da ise sürpriz isimler konuşuluyor. Ak Parti'de 3 dönem milletvekilliği yapan, partisinin Merkez Karar Yönetim Kurulu (MKYK) üyesi Gökcen Özdoğan Enç ve son genel seçimlerde milletvekili adayı Can Kasapoğlu adaylar arasında gösteriliyor. Ak Parti'de Muratpaşa'da konuşulan sürpriz isim de CHP Milletvekilliği ve İl Başkanlığı yapan Devrim Kök oldu. Bu konuda son kararı Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın vereceği, Serik'ten aday olmayı düşünen Enç'in buradan gösterilebileceği kaydedildi.
KONYAALTI'NA KADIN ADAY
Konyaaltı'nda kadın aday göstermek isteyen Ak Parti'de, Büyükşehir Belediyesi Meclis üyesi ve ANSET Genel Müdürü Gaye Doğanoğlu'nun adı ön plana çıktı. Döşemealtı'nda ise eski meclis üyesi ve mimar Emre Afacan'ın aday olması bekleniyor.
MEVCUT BAŞKANLARLA YOLA DEVAM
Ak Parti'de mevcut ilçe belediye başkanları Gündoğmuş'ta Mehmet Özeren, Gazipaşa'da Adil Çelik, Elmalı'da Ümit Öztekin, Serik'te Ramazan Çalık, Finike'de Kaan Osman Sarıoğlu, Demre'de Süleyman Topçu ve Aksu'da da mevcut başkan Halil Şahin ile yola devam edilmesi bekleniyor.
İLÇE BAŞKANLIKLARINDAN ADAYLIĞA
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Devlet Bahçeli görüşmesinde Alanya'da MHP'li mevcut başkan Adem Murat Yücel üzerinde mutabık kalınmasına rağmen, Ak Parti'nin Alanya'da ilçe başkanı Mustafa Toklu'yu aday gösterme ihtimali de bulunuyor. Kaş İlçe Başkanı Mutlu Ulutaş ve Manavgat İlçe Başkanı Hasan Öz'ün de ilçelerinde aday gösterilmesi bekleniyor. Korkuteli'nde İYİ Parti'den milletvekili adayı olmak için Korkuteli Belediye Başkanlığı'ndan istifa eden Hasan Gökce'nin yerine, belediye meclisindeki Ak Parti sıralarından Korkuteli Belediye Başkanlığı'na seçilen Hasan Ali İrban'ın, yeni dönemde partisinin adayı olmasına kesin gözüyle bakılıyor. Akseki'de de Büyükşehir Belediyesi'nin koordinatörü İbrahim Özkan'ın Ak Parti'nin adayı olacağı kaydedildi. İbradı'da Ak Parti'den 6 ismin adaylık başvurusu oldu. O isimler eski belediye başkanı Muharrem Kaya, Cemal Yedek, Bülent Saylağ, Fatih Gerçek, Serdal Çavuşoğlu ve Şenol Yavuz.
ÇETİNKAYA YENİDEN SAHNEYE ÇIKIYOR
Kemer'de kapanan Göynük Belediyesi'nin eski başkanı Necati Topaloğlu'nun aday gösterileceği iddia edildi. CHP'den Kemer Belediye Başkanlığı'na aday adayı olan Necati Topaloğlu, aday gösterilmeyince partisinden istifa etmişti. Milletvekili seçimlerinde aday olmak için Kumluca Belediye Başkanlığı'ndan istifa eden Hüsamettin Çetinkaya'nın da yine ilçesinden aday gösterilmesi kesinleşti. Çetinkaya, temayülde en fazla oy almasına rağmen vekil adayı olarak gösterilmemişti. Kumluca'yı kaybetmek istemeyen Ak Parti'nin Çetinkaya'nın gönlünü almayı amaçladığı kaydedildi. Hüsamettin Çetinkaya, seçildiği takdirde 5'inci dönemini yaşayacak.
CHP'DE BÜYÜKŞEHİR İÇİN 3 İSİM
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun 'kesin alacağız' dediği iller arasında gösterdiği Antalya'da, Büyükşehir için üç isim dilden düşmüyor. Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak, Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal ve Konyaaltı Belediye Başkanı Muhittin Böcek, CHP'nin Büyükşehir adayı olmak için yarışıyor. Kulislerde en çok Böcek'in adı dillendiriliyor. CHP Genel Merkezi, Kemer ve Manavgat belediyelerinin mevcut başkanları Mustafa Gül ve Şükrü Sözen'le yola devam edeceğini açıklamıştı. Alanya ve Döşemaaltı için resmi başvuru yapılmadı.
KONYAALTI'NDA 14 ADAY ADAYI
Uzun yıllardır Muratpaşa'da iktidarı elinde bulunduran CHP'de Barış Bulut, Murat Bulat, Mustafa Reşat Oktay, Ömer Melli ve Sibel Gezen aday adayı olarak başvurdu. CHP'nin Antalya'da oy deposu ilçesi Konyaaltı'na yoğun bir talep var. Cansel Tuncer, Ali Abbas Yılmaz, Süleyman Sakin, Süleyman Özdemir, Halil Zengin, Hüseyin Akyıldız, Semih Esen, Orhan Budak, Sevgi Doğan, Necati Kök, Nuri Özkul, Kamil Söker, Sebahat Çevik ve Ali İhsan Görmez aday adayı olarak Konyaaltı için başvurdu.
EN BÜYÜK İLÇEYE TEK ADAY ADAYI
CHP'nin kent merkezinde en az oy aldığı Kepez'de de Garip Erdoğan aday adaylığı başvurusunda bulundu. Aksu için de İsa Yıldırım ile Cemali Coşgun başvuru yaptı. Erdoğan Erdoğan ve Mustafa Kavasoğlu Akseki'ye, Murat Özçelik, Selçuk Özdemir, Yavuz Çelik, Ali Güzel, Mehmet Ali Yılmaz ve Hidayet Bilgiç Gazipaşa'ya aday adaylığı müracaatında bulundu. İbradı'ya mevcut başkan Serkan Küçükkuru'nun yanı sıra işadamı Şükrü Ülker ve Ali Erkan aday adaylığı için başvurdu.


BAZI İLÇELERDE HENÜZ BAŞVURU YOK
Kaş'a Erkan Demirci, Yusuf Ulaş Akçay, Mustafa Yalçınkaya, Hayri Süt ve Süleyman Ulaş Akbaş adaylık için başvurdu. Serik Belediye Başkanlığı aday adaylığına da Himmet Cansız, İbrahim Demir ve Nail Kuş başvuru yaptı. Alanya, Döşemealtı, Finike, Elmalı, Korkuteli ve Demre ilçelerine henüz resmi başvuru olmadı.
MHP KANADINDA YAŞANANLAR
MHP'de ise aday adaylarının başvuruları 15 Aralık'a kadar devam edecek. MHP'de Büyükşehir için ilk başvuran Antalya Jandarma Alay Komutanlığı görevinde de bulunan emekli albay Yusuf Kelleli oldu. Kelleli, 2011 yılında Balyoz davası kapsamında 3 yıl 5 ay 15 gün tutuklu yargılandıktan sonra beraat etmiş, Ankara 5'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde açtığı maddi ve manevi tazminat davasında da toplam 1 milyon 55 bin lira tazminat kazanmıştı. Kelleli, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından Antalya'ya atanmış, bir yıl görev yapmıştı.
MHP'DE İKİ İSİM KESİN
MHP'de ilçelerde adaylıkları kesinleşen iki isim açıklandı. Alanya'da mevcut başkan Adem Murat Yücel ile devam kararı alınırken, Finike'de de eski başkan Nail Dülgeroğlu aday gösterildi. Kemer'de Yusuf Üras, Korkuteli'de Ömer İşlek, Kumluca'da Salih Çiftçi ve İsmail Hakkı Karadağ, Serik'te Ziya Yıldırım, Hasan Ali Tuncer, Kepez'de Servet Ersoy, Selami Polat ve Kürşat Tatar aday adaylığı için başvuran isimler oldu.
İYİ PARTİ RAKİPLERİ BEKLİYOR
İYİ Parti İl Başkanı Ahmet Aydın da başvuru sürecinin 1 Aralık'ta başlayacağını duyurdu. Aydın, Antalya'da en fazla oy alan üçüncü parti olduklarını hatırlatarak, diğer partilerin adaylarına göre strateji izleyeceklerini kaydetti.

FOTOĞRAFLI

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
 
LG
MD
SM
XS