Muratpaşa Alzheimer Danışma Hattı kuruyor

Muratpaşa Alzheimer Danışma Hattı kuruyor

MURATPAŞA Belediye Başkan Yardımcısı İbrahim Cephaneci, çağın hastalığı Alzeheimerı ötelemek, rehabilite etmek ve uzakta tutmak için Yaşlı Evleriyle başlayan çalışmanın 'Alzheimer Danışma Hattı'yla devam edeceğini söyledi.

 


ANTALYA, (DHA) - MURATPAŞA Belediye Başkan Yardımcısı İbrahim Cephaneci, çağın hastalığı Alzeheimerı ötelemek, rehabilite etmek ve uzakta tutmak için Yaşlı Evleriyle başlayan çalışmanın 'Alzheimer Danışma Hattı'yla devam edeceğini söyledi.


Muratpaşa Belediyesi, Artı Nefes Vakfı ve Türkiye Alzheimer Derneği Antalya Şubesi işbirliğinde 'Alzheimer Hastalığı ve Alzheimer Hasta Yakınları Bilgilendirme Toplantısı' düzenlendi. Belediye Kültür Salonu'ndaki toplantıya ilgi yoğundu. Toplantının açılışında konuşan Belediye Başkan Yardımcısı İbrahim Cephaneci, Türkiye'nin her ne kadar genç bir nüfusa sahip olduğu ifade edilse de çok hızlı yaşlanan bir ülke olduğunu söyledi. Bu gerçeğin ışığında 'Emekli şehri' olarak ifade edilen Antalya'da gerekli çalışmalar yapılmazsa hızlı yaşlanmanın sorun yaratır hale gelebileceğini kaydeden Cephaneci, şunları söyledi:


"Muratpaşa Belediyesi olarak kıdemli kent sakinlerine yönelik Yaşlı Evleri Projemizi 2014 yılında hayata geçirdik. Şu an Yeşilbahçe, Fener ve Soğuksu mahallelerinde olmak üzere 3 Yaşlı Evimiz bulunuyor. Yaşlı Evlerimizin toplam üye sayısı bugün itibariyle 3 bin 515. Yaşlı evlerimizde en temel amacımız yaşlılarımızın sosyal hayatın içerisinde yer almaya devam ederek üretim ve öğrenme süreçlerinde sürekliliği sağlamaktır."


ÇAĞIN HASTALIĞI ALZHEİMER


Yaşlı Evlerinin aynı zamanda 'çağın hastalığı' olarak adlandırılan Alzheimerı ötelemek, rehabilite etmek ve uzakta tutmak için hizmet veren bir proje olduğunu kaydeden Cephaneci, “Bu alanda yeni projemizin de çalışmalarını devam ettiriyoruz. Çok yakında 'Alzheimer Danışma Hattı'mızı kurarak, Alzheimer hasta yakınlarının yanında olmaya ve onları desteklemeye başlıyoruz" dedi.


Toplantı Cephaneci'nin açılış konuşmasının ardından Türkiye Alzheimer Derneği Antalya Şubesi Başkanı Doç. Dr. Nur Ebru Barçın'a ve Gerontoloji Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç Dr. Türkan Yılmaz'ın sunumlarıyla sona erdi.


FOTOĞRAFLI


 


{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS