antalya haberleri

'Parklarımızı birlikte yapıyoruz'

'Parklarımızı birlikte yapıyoruz'

 

ANTALYA, (DHA) - MURATPAŞA Belediyesi, 'Parklarımızı birlikte yapıyoruz' sloganıyla Konuksever Mahallesi'nde hayata geçiriyor. Kadını, yaşlısı, genci, muhtarı, bakkalı bütün bir mahalle Muratpaşa Belediyesi ekipleriyle birlikte park inşaatında çalıştı.

Muratpaşa Belediyesi, kent ve toplum belleğinde mahalleye ilişkin değerlerin korunması ve yaşanılan yerin sahiplenilmesi, kentin 'yeşil' hafızasını canlı tutulması amacıyla yeni bir proje hayata geçirdi. 'Parklarımızı birlikte yapıyoruz' sloganıyla başlayan çalışmayla Muratpaşa Belediyesi, 7'den 70'e, muhtarından ev hanımına, bakkalından berberine kadar parkları mahalleliyle birlikte yeşillendiriyor.

Projenin ilk uygulaması Konuksever Mahallesi'nde yaklaşık 2 bin 500 metrekare genişliğindeki alanda yapıldı. Çınar ağaçlarıyla kaplı alanda Muratpaşa Belediyesi'nin hafriyat işlemeni tamamlamasının ardından Mahalle Muhtarı Hüseyin Tunç'la birlikte mahallenin gençleri, çocukları, yaşlıları ve kadınları bir araya geldi, kavurucu sıcaklara aldırmadan parklarının ağaçlarını, bitkilerini dikti.

Mahalleli işe parktaki spor alanını çevresine oya ağaçlarını dikerek başladı. Ağacın dikileceği yeri Muratpaşa Belediyesi ekipleri kazdı. Sonra mahallenin kadınları ellerine kürekleri aldı ve ağacın ilk toprağını attı. Kadınları, mahallenin yaşlıları takip etti ve en son gençlerle çocuklar oya ağacının toprağını attı. Oya ağaçlarının ardından sıra biberiye bitkilerine geldi. Onlar da tek tek belirlenen noktalara dikildi.

Muratpaşa Belediyesi'nin mahalle sakinleriyle birlikte yeşillendirdiği parkta ağaç, mevsimlik çiçek, bitki ve çalı formlarında 600 dikim yapıldı. Park alanında çalışmalar çocuk oyun gruplarının yerleştirilmesi ve bölgenin çimlendirilmesiyle devam edecek.

 

Yasal Bilgilendirme
{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS