Türel: Konyaaltı muhteşem olacak

Türel: Konyaaltı muhteşem olacak

ANTALYA Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, dünyaca ünlü Konyaaltı Sahili Projesi'nin yüzde 90'ının tamamen halkın ücretsiz kullanımında kalacağını söyledi.

 


ANTALYA, (DHA) - ANTALYA Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, dünyaca ünlü Konyaaltı Sahili Projesi'nin yüzde 90'ının tamamen halkın ücretsiz kullanımında kalacağını söyledi. Türel, Konyaaltı Sahili'nin Boğaçayı Projesi ile birleşince muhteşem görüneceğini de kaydetti.


Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Mimarlar Odası yarışması ile elde edilen Antalya'nın dünyaca ünlü pırlanta gerdanlığı Konyaaltı Sahili Projesi çalışmalarının hızla devam ettiğini belirtti. Projenin, spor alanları, yaşam alanları, gezi alanları ve yürüyüş yolları ile tamamen halka açık bir proje olarak Antalyalılara ve turizme hizmet edeceğini anlatan Başkan Türel, “İsteyen ücreti ile hizmet alabilecek ama yüzde 80-90'ı tamamen halkın ücretsiz hizmet alabileceği bir sahil projesi. Ben ilk senemde şezlong şemsiye bedava yapmıştım. Şemsiyeleri evlerine götürenler oldu. Bu süreçte halkın bir kısmından ücretli hizmet almak istedikleri yönünde talepler geldi. Koruma kullanım dengesi içinde tamamen halkın her yerini kullanabileceği bir proje. Sadece, yüzde 10-11'lik kısmında ücretli hizmet alınması söz konusu" diye konuştu.


KONTROLLÜ TRAFİK


Proje ile sahil yolunun güney şeridinin trafiğe kapatıldığını kaydeden Türel, “Güney kısmı yeşil alan ve yayalaşmış alan olacak. Kuzey bölümü tek şerit gidiş geliş şeklinde kontrollü trafik olacak. Artık sahil yolundan geçen kamyon, tır görüntüleri tarihe karışıyor. Varyanttan, Boğaçayı'na kadar sahil boyunca yeşil bir aks kazandırıyoruz. Bir aksilik çıkmazsa haziran ayına yetiştirmeyi hedefliyoruz" dedi.


MUHTEŞEM PROJE


Projenin işletilmesi ile ilgili de bilgi veren Başkan Türel, şunlardı aktardı:


“Hepsi, işletmecilere işlettirilecek. Bu gibi işlerde özel sektörün işletme kabiliyeti devletten daha yüksek. Yap-işlet-devret modeli ile projeyi birkaç kez ihaleye çıkardık. Maalesef konjonktür olarak yatırımcı sıkıntısı çekilen dönemlerdi ve gelen olmadı. Yap- işlet- devret modeli ile çıksaydık belediyeye bir finansman yükü de olmayacaktı. Şimdi aşağı yukarı 150 milyon TL belediye öz kaynağından bir finansman sağlamak kaydıyla projeyi gerçekleştiriyoruz. İstekli bulunamayınca iş başa düştü."


Konyaaltı Sahil Projesi'nin, Boğaçayı Projesi ile birleşince muhteşem olacağını belirten Türel, Konyaaltı'nda bütüncül bir yaşam canlılığının ortaya çıkacağını kaydetti.


FOTOĞRAFLI


{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS