Artvin'de 30 bin yavru alabalık dereye bırakıldı

Artvin'de 30 bin yavru alabalık dereye bırakıldı

ARTVİN'in Şavşat ilçesinde, yavru 30 bin kırmızı benekli doğal alabalık Papart Deresi'ne bırakıldı.

Adem GÜNGÖR/ŞAVŞAT(Artvin),(DHA)- ARTVİN'in Şavşat ilçesinde, yavru 30 bin kırmızı benekli doğal alabalık Papart Deresi'ne bırakıldı.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı ile Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü tarafından 2004 yılında başlatılan 'Doğal Alabalık Üretilmesi ve Orman İçi Suların Balıklandırılması' projesiyle Artvin’in Şavşat ilçesi Meydancık köyü Papart Deresi'ne 30 bin adet alabalık yavrusu bırakıldı. Artvin Valisi Ömer Doğanay, proje kapsamında kentte bugüne kadar milyonlarca yavru alabalığın orman içi sularla buluşturulduğunu söyledi. Doğanay, “Orman içi sularını alabalıklandırılması projesi kapsamında bugün Şavşat ilçesine bağlı Mısırlı köyünün papatya deresine 30 bin adet kırmızı benekli yavru alabalık salıverdik. 2017 - 2018 yılı içerisinde Yusufeli Barhal, Şavşat Meydancık Papart Deresi, Şavşat MansuratDeresi ve Bilbilan Karagöllerinde alınan anaç alabalıklardan Orman ve Su İşleri Bakanlığı Trabzon Şube Müdürlüğü Altındere Vadisi Maçka Alabalık üretim tesislerinde üretim gerçekleştirildi.  Barhal Deresine 285 bin, Papart Deresine 165 bin MansuratDeresi'ne 130 bin ve Bilbilan Karagöllerine 90 bin adet olmak üzere toplam 570 bin yavru alabalık salımı gerçekleştirildi. Bu projedeki amacımız derelerimizde azalan alabalık popilasyonu artırmaktır. Aynı zamanda gelecek nesillere kırmızı benekli alabalığın aktarılmasını sağlamaktır” dedi.

Konuşmaların ardından Vali Doğanay ile kurum müdürlerinin katılımıyla dereye yavru kırmızı benekli alaballık salıverildi. 

 

 

{$ nextTitle $}
ilgili haberler

{$ item.Category.Title $}

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS