Bitlis ve Başkale'de gaziler günü kutlandı

Bitlis ve Başkale'de gaziler günü kutlandı

BİTLİS ve Van'ın Başkale ilçesinde, 19 Eylül Gaziler Günü, düzenlenen törenlerle kutlandı.

Özcan ÇİRİŞ-Engin ERTÜRK/BİTLİS,BAŞKALE,(Van)-(DHA)-BİTLİS ve Van'ın Başkale ilçesinde, 19 Eylül Gaziler Günü, düzenlenen törenlerle kutlandı.


Bitlis'deki gaziler günü programı, sabah saatlerinde Atatürk Mahallesi'ndeki Cumhuriyet Meydanında düzenlendi.Törene, Bitlis Valisi İsmail Ustaoğlu, Vali Yardımcısı Tekin Erdemir, kurum amirleri, askeri erkan, Gaziler Derneği Başkanı Medeni Solmaz ve gaziler katıldı.Bir dakikalık suygı duruşu ve istiklal marşının okunmasının ardından, Atatürk anıtına çelenkler sunuldu.Törende konuşan Bitlis Gaziler Derneği Başkanı Solmaz, gazilik mertebesinin kutsal olduğunu belirtiken, yemekte gazilerle bir araya gelen Vali Ustaoğlu ise, şehitler ve gaziler sayesinde bugün Türk  bayrağının her yerde dalgalandığını belirterek şöyle konuştu:


“Başta Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, bu bayrak ve millet için canının feda eden şehitlere Allah’tan rahmet diliyoruz. 19 Eylül aynı zamanda Mustafa Kemal Atatürk’e gazilik unvanının veriliş yıldönümü. Bugün ülkemizin her yerinde gaziler günü kutlanıyor.Bu topraklar için canını verenlerin hazır olduğunu biliyoruz. Bu coğrafya üzeride hesabı olanlara karşı hep birlikte diri ve iri olarak bu vatanı savunmasında gayret göstereceğiz. Ülkemiz her dönem farklı senaryolar ve farklı hesaplar yapanlar hep olmuştur. Bu gazi il Rus işgalinde binlerce şehitler veren bir ildir. Bu acıyı derinden yaşayan ildir. Aradan 100 yıl geçmiş. Bu coğrafya üzerinde tekrar PKK üzerinden oyunlar sergilenmiş, acılar yaşatılmış. Bugün gelinen noktada yek vücut olarak polisi, askeri, korucusu ile kahramanca mücadele verilerek huzur ve tesisi edilen bir iklim yaşıyoruz."

BAŞKALE'DE GAZİLER GÜNÜ KUTLANDI


Van'ın Başkale ilçesinde ise 19 Eylül Gaziler Günü,düzenlenen törenle kutlandı.Tören sonrası İlçe Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Asım Solak, gazileri evlerinde ziyaret ederek sohbet etti.

Kaymakamlık önünde düzenlenen törene, Kaymakam ve Belediye Başkan Vekil Asım Solak, Garnizon Komutan Vekilli Piyade Yarbay  Emre Köroğlu, İlçe Jandarma Komutanı Binbaşı Fatih Hati, Emniyet Müdürü Adil Metin, Belediye Başkan Yardımcıları Ekrem Dere, Ahmet Alkan, İlçe Milli Eğitim Müdürü Kemal Özkara ve gaziler katıldı.


Atatürk Anıtı’na çelenklerin sunulması, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan tören, günün anlam ve önemini belirten konuşmalar yapıldı.Kaymakam Solak, Kıbrıs gazisi Mehmet Arvas ve Kore gazisi Mahmut Burak'ı evinde ziyaret ederek, günün anısına çiçek takdim etti.

FOTOĞRAFLI

 


{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS