Bursa’da uzlaştırmacılık eğitimleri başladı

Bursa’da uzlaştırmacılık eğitimleri başladı

   

 

 

 

BURSA (DHA)- BİRÇOK konudaki uyuşmazlığı yargı yoluna gitmeden çözümlemeyi amaçlayan uzlaştırmacılığa ilişkin eğitimler, Uludağ Üniversitesi (UÜ) ile Bursa Serbest Muhasebesi Mali Müşavirler Odası (BSMMMO) işbirliğinde, BSMMMO Hizmet Binası’nda başladı.

Bilindiği üzere, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren ‘Ceza Muhakemesinde Uzlaştırma Yönetmeliği’ kapsamında uzlaştırmacılara zorunlu eğitim getirildi. Alternatif Çözümler Daire Başkanlığı, Türkiye'de ilk kez hayata geçecek uygulama için başvuruda bulunan kurumlara eğitim izni verdi. Eğitim iznine sahip kurumlar arasından Uludağ Üniversitesi ve Bursa Serbest Muhasebesi Mali Müşavirler Odası da izin çerçevesinde aldıkları yetki ile işbirliğinde uzlaştırmacılık eğitimlerine başladılar. BSMMMO Hizmet Binası’nda hafta içi ve hafta sonu yapılabilecek eğitimler, onarıcı adalet, onarıcı adalet programlarında mağdur fail uzlaştırması, alternatif uyuşmazlık çözümü, iletişim, müzakere teknikleri, uygulama eğitimi ve ceza adalet sistemi konularını kapsıyor. Uzlaştırmacı eğitimi, 36'sı teorik, 12'si uygulamalı olmak üzere en az 48 ders saattinden oluşuyor. Eğitimin açılışında konuşan BSMMMO Başkanı Ahmet Hikmet Sönmez, “Bilirkişilik eğitimlerimizin ardından şimdi de Uludağ Üniversitesi ile işbirliğinde uzlaştırmacılık eğitimlerimize başladık. 30 kişi ile sınırlı tutulan dersliklerimizde, günde 8 saat ders verilecek. Eğitimi tamamlayanlara katılım belgesi verilecek olup, uzlaştırmacı eğitimini bitirenler, Alternatif Çözümler Daire Başkanlığı’nca gerçekleştirilecek yazılı sınava katılacaklar” dedi. 

EĞİTİMLERE KİMLER KATILABİLİR?

31 Aralık 2017 tarihine kadar Türkiye genelinde tamamlanması gereken eğitimlerin ardından, sınavın Şubat ayında yapılacağını duyuran BSMMMO Başkanı Sönmez, “Sınavda 100 üzerinden en az 70 puan alanlar başarılı sayılacak ve uzlaştırmacı olarak görev yapabilecek. Eğitimlere katılmayan ve sınavda başarı elde edemeyenler, uzlaştırmacı olamayacak. Uzlaştırmacılar, istedikleri ağır ceza mahkemesi ve cumhuriyet başsavcılığı yargı çevresinde görev üstlenebilecekler. Avukatların, hukuk fakültesi mezunlarının ve hukuk öğrenimi alanların yanı sıra siyasal bilgiler, iktisadi ve idari bilimler, iktisat ve işletme fakültelerinden mezun olanların da zorunlu eğitimlere katılarak uzlaştırmacı olabileceklerinin altını çizen Sönmez, “Ancak, üniversite eğitimi döneminde anayasa hukuku, ceza hukuku, ceza muhakemesi hukuku, hukuk başlangıcı, hukuka giriş, hukukun temel kavramları, temel hukuk, ticaret, iş ve borçlar hukuku derslerinden en az 2'sini almış olmaları gerekiyor” dedi. 

FOTOĞRAFLI

 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS