Kadınlardan Osmanlı geleneği

Kadınlardan Osmanlı geleneği

–BURSA’nın İnegöl ilçesinde 2013 Ekim ayında çıkan yangınla küle dönmesinin ardından Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından yeniden ayağa kaldırılan 200 yıllık tarihi Cafer Paşa Hanında, Osmanlı döneminde sürdürülen esnaf duası geleneği yaşatılıyor.

Yavuz YILMAZ/ İNEGÖL (Bursa), (DHA) –BURSA’nın İnegöl ilçesinde 2013 Ekim ayında çıkan yangınla küle dönmesinin ardından Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından yeniden ayağa kaldırılan 200 yıllık tarihi Cafer Paşa Hanında, Osmanlı döneminde sürdürülen esnaf duası geleneği yaşatılıyor.


DUA İLE BAŞLIYORLAR


Tamamı kadın işletmecilerden oluşan 38 işyeri ile yeniden hizmete giren tarihi çarşıda, Pazartesi günleri öğle namazına müteakip okunan Kuran-ı Kerim’in ardından İshakpaşa Cami İmamı Mehmet Nuri Memiş tarafından esnaf duası yapılıyor. Osmanlı döneminde sürdürülen esnaf duası geleneğini İnegöl’de tekrar canlandırmak isteyen bayan esnaflar, tarihi yapıların korunmasının yanı sıra örf, adet ve geleneklerin bu şekilde yaşatılması gerektiğini ifade ettiler.


İNEGÖL’ÜN GÖZBEBEĞİ 


Esnaf duasını bundan sonra her Pazartesi günü yapacaklarını belirten Cafer Paşa Beylik Hanı Hanımlar Çarşısı Yönetim Kurulu Başkanı Nurcan Yucar, “İshakpaşa Cami imamımız ve müezzinimiz bizlere gelip, bu anlamda bir teklifte bulundular. Hanımızda her hafta Pazartesi günü öğlen namazına müteakip, Kuran’ı Kerim okuyup, dua edilecek. Bu bizim çok hoşumuza gitti. Hafta başında huzurlu bir şekilde, duayla işlerimize başlıyoruz. Maneviyatı yüksek ve tarihi bir yer olmasına rağmen Cafer Paşa Beylik Hanı Hanımlar Çarşısı tam anlamıyla duyulmadı. İnsanlarımız daha buranın faaliyete geçtiğini bilmiyorlar. Hanımızın Bayanlar Çarşısı olarak reklama ihtiyacı var. İnsanlarımız buraya ilgi gösterirseler, ilçemiz nezih ve güzel bir yer kazanmış olacak. Çünkü burada a’dan z’ye her şey var. İnsanlarımızın gönül rahatlığıyla buradan istedikleri şeyi alabilirler. Ayakkabıcımız, kumaşçımız, terzimiz, tuhafiyecimiz, hattatımız, bijuteri, hediyelik eşyalar, iç çamaşırı, bebek giyim, eşarp satışı yapılan dükkanlar ve üst katta da çoğunlukla butikler var. Herkese hitap eden çok güzel bir çarşı. İlçe halkımızı çarşımıza davet ediyoruz. İlerleyen günlerde çarşımızın İnegöl’ün gözbebeği olacağını düşünüyoruz. Buraya geldiklerinde maneviyat ve huzur hissedecekler” dedi.


"GELECEK KUŞAKLARA BIRAKALIM"


İshakpaşa Cami İmamı Mehmet Nuri Memiş ise, “Türkiye’nin farklı yerlerinde Osmanlı’dan kalma hanlarda gelenek olarak haftanın ilk gününde bereket duasının yapıldığı görüyoruz. Dolayısıyla bizim bu hanımız uzun bir aradan sonra hizmete açıldı. Bizlerde dedik ki, şuan buraları kullanan nesil olarak gelecek kuşaklara böyle güzel bir alışkanlık ve gelenek bırakalım dedik. Bu vesileyle başladık. Dört haftadır bu duayı yapıyoruz. Bundan sonra da her Pazartesi günü öğlen namazından sonra burada toplanıp, esnafımızla, müşterilerle beraber ortak bir dua yapacağız. İnşallah biz başlattık. Bundan sonra da kıyamete kadar burada kim olursa olsun bu dua devam edecektir. Böyle bir geleneğin başlamasına vesile olduk. Hayra vesile olan hayrı işlemiş gibidir. Bizlerde bu hayrın başlangıcını yapan insanlar olarak, mutluluğunu ve sevincini yaşıyoruz” şeklinde konuştu.


{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS