Tekstil ihracatçıları 2018’e odaklandı

Tekstil ihracatçıları 2018’e odaklandı

GÜNEYDOĞU Anadolu Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği (GATHİB) Başkanı Sami Konukoğlu, zor bir yılı başarıyla geçirmenin mutluluğunu yaşadıklarını söyledi.

GAZİANTEP, (DHA) - GÜNEYDOĞU Anadolu Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği (GATHİB) Başkanı Sami Konukoğlu, zor bir yılı başarıyla geçirmenin mutluluğunu yaşadıklarını söyledi.


Konukoğlu, dünya üzerinde yaşanan gelişmelerin iş dünyasını da etkilediğini belirtti. Bölge ihracatçısının her türlü zorluğu sırtlanarak Türkiye ihracatına katkı sağlamak için gecesini gündüzüne kattığını ifade eden Konukoğlu, bunun da ihracata pozitif yansıdığını vurgulayarak, "Son yıllarda gerek ülkemizde gerekse dünyada yaşanan baş döndürücü gelişmeler iş dünyasını da etkiledi. İhracatçılarımız krizi fırsata çevirmek için çalıştı ve ihracatı artırdı. Şimdi elde ettiğimiz başarıyı katlayarak sürdürmemiz için uzak kaldığımız pazarlara ağırlık vermemiz gerekiyor. Yeni yılda hem hali hazırdaki pazarlara hem de yeni pazarlara ağırlık vereceğiz" dedi.


GATHİB olarak 2017 yılını önceki yıla göre önde kapattıklarını anlatan Konukoğlu, 2018 de daha iyi yerlere ulaşacaklarını kaydetti. 2017 yılında 2,65 milyar dolarlık ihracata imza attıklarını ifade eden Konukoğlu, bunun içerisinde dokuma, örme ve dokunmamış kumaşlar ile pamuk, akrilik, polipropilen ipliği ve diğer ipliklerden oluşan tekstil ürünlerinin önemli bir yere sahip olduğunu dile getirerek, "İhracatın önemli bir bölümünü Avrupa Birliği ülkelerine gerçekleştirdik.  İhracatımızda ilk sırada yer alan AB ülkelerine 1,04 milyar dolarlık ihracat yaptık. AB’den sonra en fazla ihracat yapılan bölge 876,1 milyon dolarla Orta Doğu ülkeleri olurken, Afrika ülkeleri ise 204,6 milyon dolarlık ihracat ile üçüncü sırada yer aldı. Birliğimizce 2017 yılında toplam 173 ülkeye ihracat gerçekleştirilmiştir" diye konuştu.


Türkiye ihracatında, büyük bir başarıya imza atarak 2017 yılını beşinci sırada tamamlayan Gaziantep’e de değinen Konukoğlu, şehrin tekstil ve hammaddeleri sektöründe Bölgenin lideri ve Türkiye’nin ikinci büyük ihracat üssü olduğunu belirtti


Konukoğlu, Tekstil İhracatçı Birlikleri ile Alman RWTH Aachen Üniversitesi Tekstil Teknoloji Enstitüsü işbirliğiyle faaliyete geçen ve tekstil sektöründeki ilk Ar-Ge ve İnovasyon merkezi olan İTA İstanbul’u, sektörün ortak ihtiyaçlarına yönelik Ar-Ge çalışmalarının yapılabileceği, know-how üretme konusunda etkili bir şekilde çalışabilecek ve bunlara ek olarak üniversite-sanayi işbirliğinin fiiliyata aktarabileceği bir merkez haline getirebilmek için 2017 yılında süren desteklerinin bu yıl da süreceğini kaydetti.


Tekstil sektörünün 8 milyar dolarlık ihracat ile Türkiye’nin üretim, istihdam ve ihracatında vazgeçilmez bir öneme sahip olduğunu vurgulayan Konukoğlu; "Uluslararası alanda rekabet halinde olduğumuz ülkelere karşı galip gelmek istiyorsak, sektörü dönüştürebilmek için geleneksel tekstili geliştirerek teknik tekstillere geçiş sürecini de hızlandırmak ve sektörün sanayi 4.0'a adaptasyonunu sağlamak zorundayız" dedi.


Konukoğlu, Türkiye’nin bugün artık kendi teknolojisini üretebilen, dünyanın 242 ülke ve bölgesine ihracat yapabilen, AR-GE çalışmaları ve inovasyon yapabilen, global markaları olan, dünyanın 17'nci, Avrupa'nın 6'ncı büyük ekonomisi olmayı başarmış bir ülke olduğuna değindi. Konukoğlu, bu başarının kendi sektörlerinde de geçerli olduğunu vurgulayarak, tekstil sektörü olarak geçmişten gelen bir alışkanlık olan fasonculuk anlayışından vazgeçtiklerini, kendi markası ve patentli ürünleri ile üretimini gerçekleştiren, katma değeri yüksek ürün gamı ile ülke ihracatına katkı sağlayan bir sektör haline geldiklerini ifade ederek, "2017 yılı inişleri çıkışları olan bir yıl olarak geride kaldı. 2018 yılı hiç kuşkusuz ülkemiz ve sektörümüz ihracatına daha fazla katkı sağlayabilmek amacıyla çok daha fazla çalışacağımız bir yıl olacaktır. Yeni yılın başta ülkemiz olmak üzere tüm insanlığa hayırlar getirmesini temenni ederim" dedi.


FOTOĞRAFLI


 


{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS