GZO Başkanı Karan: Alıcının moraline göre fiyat belirleniyor

GZO Başkanı Karan: Alıcının moraline göre fiyat belirleniyor

GİRESUN Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karan, “Fındıkta piyasadaki tekel sahipleri ‘Bugün güne iyi başlamadım’ deyip fiyatı 50 kuruş 1 lira aşağı çekebiliyor.

Hakan KABAHASANOĞLU/GİRESUN, (DHA)- GİRESUN Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karan, “Fındıkta piyasadaki tekel sahipleri ‘Bugün güne iyi başlamadım’ deyip fiyatı 50 kuruş 1 lira aşağı çekebiliyor. O günkü alıcının moral ve motivasyonuna göre fiyat belirlenmiş oluyor, sektörde zaten asıl sıkıntıda bu” dedi.

Karan, yaptığı açıklamada, fındıkta tekelleşmenin gün geçtikçe gücünü daha da belli etmeye başladığını ifade ederek pazara fındık inmemesine rağmen artması beklenen fiyatların aşağıya çekildiğini savundu. Karan, “Sezon açılıyor, pazara fındık gelmiyor, artacak olan fındık aşağı gidiyor, arz talep dengesi, piyasa şartları hepsi artık hikaye oldu” diyen Karan, “Çiftçimizin oylarını alıp meclise giden arkadaşlarımız, siyasi parti temsilcileri, ister iktidar olsun ister muhalefet olsun herkes fındığın yanında olduğunu söylüyor.  Birisi ‘yürüdük’ diyor, birisi ‘cumhurbaşkanlığı önünde çadır kuracağız’ diyor, biri çıkıp ‘biz fındık üreticisini mağdur ettirmeyiz’ diyor, ama artık üretici ve temsilcilerine gına geldi.  Her sene biz fındık fiyatı konuşmaktan bıktık, bunu konuşmaktan asli görevlerimizi yapmaz duruma geldik” diye konuştu.

Gübre, ilaç ve işçi maliyetlerinin iki katına çıktığını ancak fındığın kilosunun 13 lira seviyelerinde olduğunu kaydeden Karan, şöyle devam etti:

“Fındığın bu sezon ki maliyeti 14 lira 90 kuruş, ama piyasada 13 liradan fındık alınmaya çalışılıyor. Buna artık bir çözüm bulmamız gerek, ‘üreticiyi ezdirmeyeceğiz’in açılımı ne? Biz fındık kaç lira olursa üreticiyi ezdirmemiş olacağız? Giresun fındığının maliyeti 14 lira 90 kuruş ama fındığı biz şu an 13 liraya satıyoruz. Gübre fiyatları iki misli, işçi fiyatları iki misli, ilaçlar çıktı iki katı fiyatına, ama fındığa bakıyoruz geçen yılki fiyatlarla üç aşağı beş yukarı aynen.  Serbest piyasa koşulları işlevini kaybetmiş. Buna rekabet kurulu mu müdahale edecek, siyasiler mi müdahale edecek, sayın cumhurbaşkanımız mı müdahale edecek. Biz artık üreticiyi koruyamamışken, tüketiciyi ve sanayiciyi de koruyamaz hale geldik ülke olarak. Zor bir süreçten geçiyoruz. Bu soruna hızlı bir şekilde Fiskobirlik ya da TMO ya da başka bir isim ne olursa olsun müdahale edilmesi ve üreticinin sıkıntılarının giderilmesi lazım.”

Karan, fındıkta piyasadaki tekel sahipleri ‘bugün güne iyi başlamadım’ deyip fiyatı 50 kuruş 1 lira aşağı çekebiliyor” diyerek, “Alıcıların az olmasından dolayı, piyasanın durgun olmasından dolayı sağlıklı bir fiyat oluşumu yok. Artık o günkü alıcının moral ve motivasyonuna göre fiyat belirlenmiş oluyor, sektörde zaten asıl sıkıntıda bu” ifadesinde bulundu.

 

ilgili haberler
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS