Mavigöl’e 3,5 milyon liralık yatırım

Mavigöl’e 3,5 milyon liralık yatırım

GİRESUN Valisi Harun Sarıfakıoğulları, Mavigöl'ün bulunduğu bölgeyi ziyaret edenlere daha iyi imkan sunmak amacıyla Giresun İl Özel İdaresi ve Tarım ve Orman Bakanlığı 12'inci Bölge Müdürlüğü Giresun Şube Müdürlüğü'nce yaklaşık 3,5 milyon liralık çalışma başlatıldığını, bunun ilk kısmının tamamlandığını belirtti.

Gülsen AKYOL MUTLU/GİRESUN, (DHA)- GİRESUN Valisi Harun Sarıfakıoğulları, Mavigöl'ün bulunduğu bölgeyi ziyaret edenlere daha iyi imkan sunmak amacıyla Giresun İl Özel İdaresi ve Tarım ve Orman Bakanlığı 12'inci Bölge Müdürlüğü Giresun Şube Müdürlüğü'nce yaklaşık 3,5 milyon liralık çalışma başlatıldığını, bunun ilk kısmının tamamlandığını belirtti.

Vali Sarıfakıoğulları, Mavigöl, Kuzalan Şelalesi ve Koçkayası Tabiat Parkı’nda devam eden çalışmaları inceledi, ardından açıklamalarda bulundu. Kümbet yaylası Koçkayası Tabiat Parkı’nda açıklamalar yapan Vali Sarıfakıoğulları, Dereli ilçesindeki Göksu Deresi'nde büyüklü küçüklü 4 gölden oluşan Mavigöl'ün bulunduğu bölgeyi ziyaret edenlere daha iyi imkan sunmak amacıyla başlatılan çalışmaların ilk kısmının tamamlandığını söyledi.

Kuzalan Tabiat Parkı içinde bulunan Mavigöl'ün Giresun'un çok önemli bir turizm destinasyonu olduğunu ve yıl içerisinde yaklaşık 400 bin kişinin buraya ziyarette bulunduğunu ifade eden Sarıfakıoğulları, “Yoğun bir ziyaretçi sayısına sahip olan Mavigöl'ün altyapısını iyileştirdik. Bölgeyi ziyaret edenlere daha iyi imkan sunmak amacıyla Giresun İl Özel İdaresi ve Tarım ve Orman Bakanlığı 12'inci Bölge Müdürlüğü Giresun Şube Müdürlüğü'nce başlatılan yaklaşık 3,5 milyon liralık çalışmaların ilk kısmı tamamlandı” dedi.

Vali Sarıfakıoğulları, “Otopark, kayrak taş döşemeli yürüyüş yolu, ahşap döşemeli yürüyüş yolu, ahşap merdivenler, ahşap kaplama kemer köprü, ahşap korkuluklar, taş duvarlar ve 2 adet seyir terası bulunuyor. Bu çalışmalar Mavigöl'e her yaştan vatandaşımızın erişimini mümkün kıldı. Önümüzdeki yıl bizim hedefimiz ziyaretçi sayısını 600 binlere çıkarmak. İnşallah Kuzalan ve Mavigöl'ü önümüzdeki yıl en az 600 bin kişi ziyaret edecektir” diye konuştu.

Giresun’un en önemli turizm destinasyonları içinde bulunan Koçkayası Tabiat Parkı ile Giresun Adası ile ilgili de konuşan Sarıfakıoğulları, şunları kaydetti:

“Koçkayası Tabiat Parkı’nda gelecek dönem içerisinde gerek kayak pistleriyle gerek diğer turizm enstrümanlarıyla önemli bir uğrak noktası olması için çalışmalar devam ediyor. Giresun Adası'nı da bu yıl 30 bin kişi ziyaret etti. Bizim amacımız bu sayının önümüzdeki yıl en az 50 bin olması. Adanın turizm noktası olması konusundaki desteğimiz devam edecek. Kapatılması ya da tekne turunun iptal edilmesi asla söz konusu değil.”

Yaylaların doğal güzelliklerinin korunması için vatandaşlara çağrıda bulunan Vali Sarıfakıoğulları, kaçak yapılaşmaya da değinerek “Turizmin gelişmesi için doğamızı korumamız gerekiyor, turizm alanlarımızı korumamız gerekiyor. Şunu çok rahatlıkla ifade edebiliriz ki 01.01.2018 tarihinden sonraki kaçak yapılaşmaya müsaade etmeyeceğiz. Yaklaşık 500 civarında kaçak yapıyı yıktık. Vatandaşlarımızdan izinsiz yapı yapmamalarını Giresun Valisi olarak istiyorum" ifadelerinde bulundu. 

ilgili haberler
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS