AK Partili Dağ, esnafa yeni sistemi anlattı

AK Partili Dağ, esnafa yeni sistemi anlattı

İZMİR Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği'ni ziyaret eden AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Hamza Dağ, eskiden seçimlerde meclisteki oyların yarıdan bir fazlası olan 276 sayısını bulan siyasi partilerin rahatladığını belirterek, 24 Haziran seçimlerinin ardından sistemin değişeceğini belirtti ve "Millet güvenoyu verecek.

İZMİR Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği'ni ziyaret eden AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Hamza Dağ, eskiden seçimlerde meclisteki oyların yarıdan bir fazlası olan 276 sayısını bulan siyasi partilerin rahatladığını belirterek, 24 Haziran seçimlerinin ardından sistemin değişeceğini belirtti ve "Millet güvenoyu verecek. İlk turda olmazsa ikinci turda cumhurbaşkanını seçecek. Cumhurbaşkanı da kendi kabinesini ve yürütmesini oluşturup yoluna devam edecek" dedi.


24 Haziran seçimleri öncesinde İzmir'de ziyaretlerine devam eden AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir 2. Bölge Milletvekili Adayı Hamza Dağ, İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği'nde esnafla bir araya geldi. İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Zekeriya Mutlu, ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek seçim beyannamesinde esnaf teşkilatına yer vermeleri nedeniyle AK Parti'ye teşekkür etti. Esnaf teşkilatı olarak uzun yıllardır bazı sorunlarla mücadele ettiklerini kaydeden Mutlu, bazılarının çözüme kavuşturulduğunu bazılarında ise sürecin halen devam ettiğini belirtti. Mutlu, perakendeciler ve iş sağlığı güvenliği ile ilgili yasal düzenlemelere sevindiklerini söyleyerek, "Yeni yapılandırmalar da ticaret hayatına çok büyük katkı sağlıyor. Ticari araçlarlarla ilgili vergi muafiyeti için teşekkür ederiz. Seçim beyannamenizde esnafa yönelik düşünceleriniz için de teşekkür ederiz. İnşallah bunlar hayata geçirilecek. Sıkıntılarımız ihşallah aşılacak" dedi. Başkan Mutlu, AK Partili Hamza Dağ'a önceden hazırladığı esnaf ve sanatkarların sorunları ve çözüm önerilerini içeren kitapçığı takdim etti.


"MİLLET GÜVENOYU VERECEK"


AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hamza Dağ ise, esnaf ile KOBİ noktasında istihdam yaratanların ekonominin önemli bir kısmını oluşturduğunu belirterek, gereken desteği vereceklerini dile getirdi. 24 Haziran'da cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçiminin yapılacağını hatırlatan Dağ, yeni sistemdeki değişikliği şu sözlerle ifade etti:


"16 Nisan'da halk oylaması gerçekleştirmiş ve sistem değişikliğine gitmiştik. 24 Haziran seçimleri bir erken seçim özelliği taşıyor. Eskiden 276 milletvekili sayısını bulan parti rahatlıyordu. Bulamazsa pazarlıklar başlıyordu. Şimdi bu durum olmayacak. Millet güvenoyu verecek. İlk turda olmazsa ikinci turda cumhurbaşkanını seçecek. Cumhurbaşkanı da kendi kabinesini ve yürütmesini oluşturup yoluna devam edecek."


"BELEDİYELERLE KOORDİNELİ ÇALIŞILMALI"


Türkiye'deki istikrarın en çok iş dünyasını ilgilendirdiğini ifade eden Hamza Dağ, 16 yıldır zaman zaman gecikmeler yaşansa da gelen talepleri çözüme kavuşturmak için mesafeler kat ettiklerini söyledi. Vergi ve sigorta borçlarının yapılandırılırken en uygun zamanın arandığını anlatan Dağ, odalardan gelen talepleri hayata geçirdiklerini anlattı. Yeni sistemde cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile sorunlara hızlı bir şekilde çözüm bulunacağını belirten Hamza Dağ, genel seçimin ardından gerçekleştirilecek yerel seçimlere dikkat çekerek, "İzmir'e 35 proje taahhütümüz vardı. Birçoğu bitti, bazıları başladı, bazıları da başlamayı bekliyor. Konak Tüneli ve havalimanı projeleri biten projelerimizden bazıları. Çandarlı Limanı'nın alt yapı ihalesi bitti. Üst yapı için yap işlet devret modeli bekleniyor. İzmir-İstanbul Otoyolu önümüzdeki sene bitiyor. İzmir Ankara hızlı tren projesi 2020 yılında nihayete erecek. Körfez geçişi konusunda yerel yönetimlerle görüşmeler yapılıyor. Bu konuda zaman kaybedilmemeli. Çünkü maliyeti yüksek bir yatırım. Buraya gelecek yatırımcı kendini emin hissetmeli. İzmir'in ticaretinin gelişimi açısından uzun zamandır takip ettiğimiz projeler var. Belediyelerle koordineli bir şekilde çalışılması gerekiyor" diye konuştu.


HAMMADDEYE VE LİMANA YAKINLIK AVANTAJI


İzmir'deki sanayi sitelerinin şehir merkezinde kaldığını söyleyen Hamza Dağ, sanayi sitelerinin şehir dışına taşınması için yoğun talep geldiğini ifade etti. Özellikle mobilyacılık sektöründe İzmir'in gelişime açık olduğunu vurgulayan Dağ, "İzmir mobilyacılık sektöründe Türkiye'de 5'nci sırada yer alıyor. Hem hammaddeye hem limana yakınlık açısından avantajlı konumdayız. Ankara'dan daha avantajlı olmamıza karşın Ankara ikinci sırada, biz beşinci sıradayız. İnsanlara bu sektör için daha geniş çalışma alanı sunmalıyız. Şehrimizin birçok yerinde TOKİ ihtiyacı var. Bu toplumun her kesimini ilgilendirdiği gibi esnafı da ilgilendiriyor. Bu konuda da geniş alanların olduğu bölgede projeleri hayata geçireceğiz" dedi.


Nevra UÇKAÇ / İZMİR, (DHA)


FOTOĞRAFLI


{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS