Ak Partili Kurt saman ithali eleştirilerini yanıtladı

Ak Partili Kurt saman ithali eleştirilerini yanıtladı

AK Parti İzmir ikinci bölge altıncı sıra milletvekili adayı Necip Fazıl Kurt, saman ithali konusuna değinerek, "Doğu Anadolu’daki hayvancı için Azerbaycan’dan saman almak çok daha ucuz.

AK Parti İzmir ikinci bölge altıncı sıra milletvekili adayı Necip Fazıl Kurt, saman ithali konusuna değinerek, "Doğu Anadolu’daki hayvancı için Azerbaycan’dan saman almak çok daha ucuz. Yani saman ithalatı, samanın bulunamamasından değil, lojistik nedenlerden dolayı ekonomik sebeplerin çözüm mantığıdır" dedi.


Ak Parti ikinci bölge altıncı sıra milletvekili adayı Necip Fazıl Kurt, Karşıyaka'nın Yamanlar ve Sancaklı mahallelerinde seçmenle buluştu. Muhalefetin sıkça gündeme getirdiği saman saman ithaline değinen Kurt, Türkiye'nin 2016 yılında 24,6 milyon ton saman ürettiğini, aynı yıl 2900 ton ithal, 7142 ton da ihraç ettiğini belirtti. Türkiye'nin 2017 yılında 26 milyon ton saman ürettiğin, ayrıca Romanya, Bulgaristan ve Azerbaycan’dan 25 bin ton saman ithal edildiğini belirterek, "Ülkemizden 2017 yılında ise Lübnan, Irak ve Kuveyt’e toplam 5267 ton saman ihracatı gerçekleştirildi. Yani Türkiye, muhalefetin iddia ettiği gibi samanda dışa bağımlı bir ülke değil. Geçen yıl tüketilen samanın binde birinden daha az bir kısmı dışarıdan alınmış. Üstelik, saman ithalinin sebebi tamamen lojistik sebeplerden kaynaklanıyor. Trakya’daki hayvancı için samanı Bulgaristan veya Romanya’dan almak daha uyguna mal olurken, Doğu Anadolu’daki hayvancı için Azerbaycan’dan saman almak çok daha ucuz. Yani saman ithalatı, samanın bulunamamasından değil, lojistik nedenlerden dolayı ekonomik sebeplerin çözüm mantığıdır. Dolayısıyla sosyal medyada da dile getirilen saman ithali meselesi tamamen bir kara propagandadan ibaret" dedi.


Ak Partili Necip Fazıl Kurt, tarımsal üretim ve tüketimdeki artışı şu karşılaştırma ile paylaştı:


"Türkiye'de 16 yıllık Ak Parti iktidarı döneminde kişi başına et tüketimi 6 kilodan 17 kiloya, süt üretimini de 8.5 milyondan 21 milyon tona çıktı. Nüfusumuz son on altı yılda yüzde 15 artarken, süt üretimimiz yaklaşık yüzde 300 arttı. 2002’de ülkemizde 900 bin traktör varken şu an sayı 1 milyon 400 bine ulaştır. Elbette hala kat edeceğimiz bir yol var. 24 Haziran’dan sonra tarım alanında çok daha büyük hamleler hayata geçirilecek. Hem bu büyüme, hem de bu projeler nedeniyle inanıyoruz ki İzmir ve Ege, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a ve Ak Parti’ye desteğini vermeye devam edecektir."


İZMİR, (DHA)


FOTOĞRAF


 


{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS