ALOSBİ'den istihdama dev katkı

ALOSBİ'den istihdama dev katkı

İZMİR'in Aliağa ilçesindeki Aliağa Kimya İhtisas ve Karma Organize Sanayi Bölgesi (ALOSBİ), büyümesini sürdürürken bünyesindeki 66 aktif üretim tesisinde 3 bin  500'ün üzerinde kişiye istihdam sağlıyor.

İZMİR'in Aliağa ilçesindeki Aliağa Kimya İhtisas ve Karma Organize Sanayi Bölgesi (ALOSBİ), büyümesini sürdürürken bünyesindeki 66 aktif üretim tesisinde 3 bin  500'ün üzerinde kişiye istihdam sağlıyor. ALOSBİ'de yer alan tüm parsellerde üretim başladığında ise istihdamın 50 bin kişinin üzerine çıkması bekleniyor.


Türkiye ekonomisi ihracata ve sanayi üretimine bağlı büyüme eğilimini sürdürürken, Aliağa sanayi ve ihracat limanlarını bir araya getiren yapısıyla ülkenin en hızlı gelişen ilçeleri arasında yer alıyor. Aliağa'nın bu hızlı büyümesinin en önemli itici güçlerinden biri olarak ise, her geçen gün bir yenisi eklenen yatırımlarla büyümesini sürdüren ALOSBİ yer alıyor. Bünyesinde bulunan 66'nın üzerinde aktif üretim tesisinde 3 bin 500'ün üzerinde kişiye istihdam sağlayan ALOSBİ'deki inşaat halinde bulunan 23 üretim tesisinin tamamlanmasıyla kısa süre içerisinde bu sayının daha da yukarılara taşıması öngörülüyor. Bölgede yer alan tüm parsellerde üretim başladığında ise istihdam sayısı 50 bin kişinin üzerine çıkacağı tahmin ediliyor.


BÖLGE EKONOMİSİNE KATKISI BÜYÜK


ALOSBİ Yönetim Kurulu Başkanı Haluk Tezcan, Kimya İhtisas ve Karma Organize Sanayi Bölgesi'nin istihdama katkısının yalnızca bölge ile sınırlı kalmadığını belirtip, "Bölgemizde faaliyete geçtiği günden itibaren Aliağa ekonomisinde büyüme üst düzey bir gelişme kaydetti. Bölgemizde artan istihdama bağlı ortaya çıkan konut ihtiyacı, inşaat sektörüne can verirken, ALOSBİ'nde faaliyet gösteren firmalara hizmet veren tedarikçiler, alt yüklenicilerle de ilçede istihdamın artışına katkı sağladı. Bölgemizdeki hareketliliğin olumlu etkisi yalnızca Aliağa ile de sınırlı kalmadı. İzmir'in Kuzey yakasındaki birçok ilçeden vatandaşların istihdam edildiği bölgemiz, komşu ilçelerde de yeni iş kollarını ortaya çıkmasına aracı oldu. ALOSBİ'nin büyümeye devam etmesi, hiç şüphesiz ki bağlantılı sektörlerdeki büyümeyi tetiklemeye de devam edecektir" dedi.


BÖLGENİN AVANTAJLARI ARTIYOR


ALOSBİ'nin avantajlarının da günden güne arttığını belirten Tezcan, "Bölgemizde aktif olan İzmir'in en büyük limanlarının yanı sıra Çandarlı Limanı'nın da devreye girecek olması, bölgemize otoban bağlantısının kısa süre içinde sağlanması için çalışmaların sona yaklaşması gibi gelişmeler yeni yatırımcıların ilgisinin ALOSBİ üzerine odaklanmasını sağladı. Yine bölgemizi de içerisine alan bir alanın endüstri bölgesi ilan edilmesi bekleniyor. Tüm bu gelişmeler göz önüne alındığında, yatırımcılara sağladığımız avantajlarla farkımızı ortaya koyuyoruz. ALOSBİ olarak ekonomiye katkımız artarak sürecek" diye konuştu.


ALİAĞA (İzmir), (DHA)


FOTOĞRAFLI


ilgili haberler
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS