Aort kapağındaki yırtık ameliyatsız tedavi edildi

Aort kapağındaki yırtık ameliyatsız tedavi edildi

İZMİR'deki Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde, 64 yaşındaki Meryem Demir'in yırtılan aort kapağı üç boyutlu eko yardımıyla gerçekleştirilen işlem ile ameliyatsız tedavi edildi.

İZMİR'deki Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde, 64 yaşındaki Meryem Demir'in yırtılan aort kapağı üç boyutlu eko yardımıyla gerçekleştirilen işlem ile ameliyatsız tedavi edildi.


Eskişehir’de yaşayan Meryem Demir’in aort kapağı, darlık nedeniyle 2 yıl önce ameliyatla değiştirildi. Son 2 ayda yeniden sağlık sorunları baş gösteren ve nefes almakta zorluk çeken Demir, kontrole gittiğinde, değiştirilen kalp kapağında yırtık oluştuğunu öğrendi.  Doktorlar hastaya tekrar ameliyat olması gerektiğini, ancak bunun çok riskli olduğunu söyledi. Sağlığı günden güne bozulan ve neredeyse yatağa bağımlı hale gelen Meryem Demir, son olarak Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kardiyoloji Kliniği’ne başvurdu. Burada yapılan tetkiklerin ardından Demir’in aort kapağındaki yırtık Doç. Dr. Barış Kılıçaslan, Doç. Dr. Öner Özdoğan, Uzm. Dr. Ali Kemal Çabuk ve Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nden Prof. Dr. Nezihi Barış'tan oluşan ekip tarafından, kasıktan kateter ile girilerek üç boyutlu eko yardımı (vaskuler plak 3) ile ameliyata gerek kalmadan başarılı bir şekilde kapatıldı. Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde ilk kez gerçekleştirilen işlemin ardından Demir, yeniden eski sağlığına kavuştu.


"YENİDEN RAHATÇA NEFES ALMAYA BAŞLADIM"


Ameliyat riskli olduğu için hayattan umudunu kestiğini ifade eden Meryem Demir "Burada benimle çok ilgilendiler. Doktorlarıma ve çalışanlara çok teşekkür ediyorum. Sayelerinde yeniden rahatça nefes almaya başladım" diyerek mutluluğunu dile getirdi.


AMELİYAT OLAMAYAN HASTALARA UMUT OLUYOR


Uygulamaya başladıkları yeni yöntemin ameliyat olamayan hastalara umut vadettiğini belirten Doç. Dr. Barış Kılıçaslan, "İleri derecede kansızlığı ve kalp yetmezliği bulguları mevut olan hastamız bize geldiğinde yaşam kalitesi çok düşüktü. Ameliyat yüksek riskli olduğu için kasıktan kateter ile girerek vaskuler plak 3 cihazıyla hiçbir cerrahi girişime gereksinim kalmadan aort kapağındaki yırtığı kapattık, ertesi gün de hastamızı taburcu ettik" dedi.


7/24 ANJİYO HİZMETİ


Kardiyoloji Kliniği Eğitim Sorumlusu Doç. Dr. Öner Özdoğan ise "Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kardiyoloji Kliniği’nde İzmir ve Ege Bölgesi’ne 24 saat anjiyo hizmeti veriyoruz. Bunun yanında ileri invaziv girişim gerektiren vakaların tedavisini başarıyla gerçekleştiriyoruz" diye konuştu.


İZMİR, (DHA)


FOTOĞRAFLI


ilgili haberler
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS