Atatürk'ün babasının adına park yapıldı

Atatürk'ün babasının adına park yapıldı

Karşıyaka'ya Ali Rıza Efendi parkı ATATÜRK'ün annesi Zübeyde Hanım'ın kabrinin bulunduğu İzmir'in Karşıyaka ilçesinde, Mustafa Kemal Mahallesi'nde yapılan 'Ali Rıza Efendi Parkı' hizmete açıldı.

Karşıyaka'ya Ali Rıza Efendi parkı


ATATÜRK'ün annesi Zübeyde Hanım'ın kabrinin bulunduğu İzmir'in Karşıyaka ilçesinde, Mustafa Kemal Mahallesi'nde yapılan 'Ali Rıza Efendi Parkı' hizmete açıldı.


Karşıyaka ilçesinde, Atatürk'ün annesi Zübeyde Hanım'ın ardından, babası Ali Rıza Bey'in hatırasını da ölümsüzleştirildi. Karşıyaka Belediyesi tarafından, Mustafa Kemal Mahallesi'nde yeni oluşturulan parka, Ali Rıza Efendi'nin adı verildi. Yaklaşan Babalar Günü öncesinde,düzenlenen törenle, parkın açılışı yapıldı. CHP'li Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar'ın ev sahipliğindeki törene, CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel, İlçe Başkanı Uğur Yıldırım, Karşıyaka Müftüsü İsa Gürler, Başkent Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Hüseyin Gülay, milletvekili adayları, muhtarlar, meclis üyeleri ve Karşıyakalılar katıldı.


BÜSTÜ KONULDU


4 bin metrekarelik alan üzerine yapılan; oturma grupları, 236 metre uzunluğunda yürüyüş parkuru ve halı sahanın da yer aldığı park beğeni topladı. Park içinde Ali Rıza Efendi'nin mermer bir taş bloğun üzerine kazınan büstü de konuldu. Açılışın ardından birlikte parkı gezen Başkan Akpınar ve katılanlar, halı sahada bir süre minik sporcularla futbol da oynadı.


"BABA VE OĞUL BULUŞTU"


Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar, "Mustafa Kemal'i babasıyla buluşturduğumuz parkımız, Karşıyakamıza hayırlı, uğurlu olsun. Karşıyaka deyince akla Cumhuriyet değerleri gelir; barış, demokrasi ve adalet gelir. Karşıyaka Belediyesi olarak bugüne kadar yaptığımız tüm hizmetlerin temelinde Mustafa Kemal Atatürk'ün devrimleri, sözleri vardır. O'nu rehber edinerek kentimize ve halkımıza hizmet ediyoruz. Bu park da Atamızın babası adına açılmış ilk parklardan bir tanesidir. Burada çocuklarımız hoşça vakit geçirecek, spor yapacak. Burada nice Mustafa Kemal'ler yetişecek ve onlar Cumhuriyetimizi ayakta tutacak. Yaşasın Türkiye Cumhuriyeti, yaşasın Mustafa Kemal Atatürk" dedi.


Karşıyaka Belediyesi'ne ve Başkan Akpınar'a teşekkür eden Mustafa Kemal Mahallesi Muhtarı İsmail Demirtaş da "Mustafa Kemal Mahallesi özellikli bir mahalle. Atamızın anısını yaşatıyoruz. Şimdi de Ali Rıza Efendi'nin hatırasıyla gururlanacağız" diye konuştu.


İZMİR, (DHA)


FOTOĞRAFLI


 


{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS