Bademli'de kiraz ve fidancılık festivali

Bademli'de kiraz ve fidancılık festivali

İZMİR'in Ödemiş ilçesinin kırsal Bademli Mahallesi'nde düzenlenen 49. Kiraz ve 16

İZMİR'in Ödemiş ilçesinin kırsal Bademli Mahallesi'nde düzenlenen 49. Kiraz ve 16. Fidancılık Festivali, sağanak yağmur altında yapıldı. Çeşitli yarışmaların düzenlendiği festival renkli görüntülere sahne oldu.


Meyve fidanı ve kiraz üretimi konusunda önemli bir yere sahip kırsal Bademli Mahallesi'nde, yöre üreticisine destek sağlamak amacıyla her yıl düzenlenen festivale AK Partili Ödemiş Belediye Başkanı Mahmut Badem, İzmir İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Zekeriyya Erdurmuş, Ödemiş İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü İbrahim Altıntaş, Yeşil Bademli Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Gülşen Görken, AK Parti Ödemiş İlçe Başkanı Şerif Delibalta, MHP İzmir 2. Bölge milletvekili adayı Ceyhun Kınlı, CHP Ödemiş İlçe Kadın Kolları Başkanı Sezer Türkmenoğlu ve vatandaşlar katıldı. Yağmura rağmen festivale ilgili büyük oldu.


Ödemiş Belediye Başkanı Mahmut Badem üreticilere seslenip, "Sizler ürettiğiniz lezzetli kirazları Türkiye'den sonra dünya ülkelerine tanıttınız. Burada yetişen sertifikalı ürünlerinizi, İngiltere'nin başkenti Londra'nın pazarlarında, Rusya'nın Moskova şehrinde tanıtmayı başardınız. Bu nedenle sizleri bir kez daha tebrik ediyorum" diye konuştu.


İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Zekeriyya Erdurmuş da konuşmasında, Bademli'nin ihracat yaparak, ülke ekonomisine, gayri safi hasılasına katkı sağladığını belirtip, "Cumhurbaşkanımızın çizdiği lider ülke Türkiye hedefine ulaşma  noktasında, İzmir çiftçisi her zaman için başta yer almıştır" dedi.


Daha sonra festival kapsamında düzenlenen 'en iyi kiraz ve fidan üretimi' ve 'kiraz güzeli' yarışmasında, jüri tarafından değerlendirme yapıldı. Değerlendirme sonucunda, 'En iyi kiraz' dalında Ender Cezayirli birinci, Kazım Kırbaş ikinci, Hüseyin Gülen ise üçüncü seçildi. 'En iyi fidan' dalında ise Ceyhun Çolak birinciliği elde etti. Onu ikinci olan Mustafa Harman ve üçüncü olan Bayram Ballı takip etti. Dereceye girenler plaket ve çeşitli hediyelerle ödüllendirildi.


'Kiraz güzeli' yarışmasında ise lise öğrencisi 19 yaşındaki Sinem Genç birinciliği elde etti. Yarım Cumhuriyet altını ve plaket ile ödüllendirilen Genç'e tacını ve pelerinini Ödemiş Belediye Başkanı Mahmut Badem'in eşi Nevin Badem taktı.


Festival Gökhan Güney, Aylin Dinçer ve Ümmü Erbil'in sahne aldığı konserle sona erdi.


Yüksel BALCI / ÖDEMİŞ (İzmir), (DHA)


FOTOĞRAFLI


 


 


 


 


ilgili haberler
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS