Balçova’da zafer coşkusu

Balçova’da zafer coşkusu

İZMİR'in Balçova ilçesinde 30 Ağustos Zafer Bayramı ile Uluslararası Halk Dansları Festivali’nin gala gecesi birleşince büyük bir coşku yaşandı.

İZMİR'in Balçova ilçesinde 30 Ağustos Zafer Bayramı ile Uluslararası Halk Dansları Festivali’nin gala gecesi birleşince büyük bir coşku yaşandı. Binlerce kişi korteje katılırken, yabancı konukların gösterileri beğeniyle izlendi.

Balçova Belediyesi ve Ege Folklor Eğitim Merkezi (EFEM) tarafından bu yıl 11'incisi düzenlenen Uluslararası Halk Dansları Festivali'nin gala gecesi, Balçova’da coşkuya sahne oldu. 30 Ağustos Zafer Bayramı ile birleştirilen program Ata Caddesi’ndeki kortejle başladı. Balçova Belediye Başkanı Mehmet Ali Çalkaya, CHP milletvekilleri Özcan Purçu, Ednan Arslan, önceki dönem milletvekili Musa Çam, belediye meclis üyeleri ve festivale katılan ekipler Ata Caddesi’nden yürüyüşe başladı. Binlerce Balçovalı’nın da eşlik ettiği kortej, Balçova Spor Tesisleri’ne kadar marşlar ve şarkılar söyleyerek yürüdü. Başkan Çalkaya’ya ve konuk ülke ekiplerine sevgi gösterilerinde bulunan Balçovalılar, evlerinin balkonundan ve yol kenarından alkış yağmuru ve meşalelerle destek oldu.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Kırgızistan, Rusya, Sırbistan, Slovakya, Makedonya, Romanya, Moldova ve Türkiye’den festivale katılan ekipler, birbirilerinden güzel halk oyunları ile Balçovalılara muhteşem bir gece yaşattı. Özellikle konuk ülke ekiplerinin üç günlük festival süresince öğrenip sahneledikleri Ege Zeybeği izleyiciler tarafından uzun süre ayakta alkışlandı.

Katılımcı ülke ekiplerine çiçek ve plaket sunduktan sonra teşekkür konuşması yapan Başkan Çalkaya, "Bugün burada hem kendi kültürümüzü hem de dünya kültürünü özgürce yaşayabiliyorsak bunu 30 Ağustos’lara borçluyuz. İnanç bayramlarımızı özgürce kutlamamızı bile Kurtuluş Savaşımıza borçluyuz. Şimdi ülkemiz üzerinde kötü emelleri olanlar, bizi kültürümüze yabancılaştırmak istiyorlar. Ancak biz inadına sazımızı çalacağız, türkümüzü söyleyeceğiz ve halk oyunlarımızı oynayacağız" diye konuştu.

İZMİR, (DHA)

FOTOĞRAFLI

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS