Başkan Görmez, çevre ile ilgili proje ve yatırımları anlattı

Başkan Görmez, çevre ile ilgili proje ve yatırımları anlattı

İZMİR'in Torbalı ilçesinin AK Partili Belediye Başkanı Adnan Yaşar Görmez, 5 Haziran Dünya Çevre Günü kapsamında, toprağı, havayı, suyu korumaya yönelik olarak hayata geçirdikleri projeler hakkında bilgi verdi.

İZMİR'in Torbalı ilçesinin AK Partili Belediye Başkanı Adnan Yaşar Görmez, 5 Haziran Dünya Çevre Günü kapsamında, toprağı, havayı, suyu korumaya yönelik olarak hayata geçirdikleri projeler hakkında bilgi verdi.


Torbalı Belediye Başkanı Adnan Yaşar Görmez, göreve geldiği günden beri, 'Bir avuç toprak, bir avuç altından daha değerlidir' ilkesiyle hareket ettiklerini, sanayi ile tarımı birarada yürüttüklerini söyledi. Başkan Görmez, çevre alanındaki projeleri ve hizmetleri hakkında da bilgiler verdi. Toprağı, havayı ve suyu korumaya yönelik olarak İzmir'in en büyük projelerini hayata geçirdiklerini belirtti.


Nif Dağı'ndan doğup Küçük Menderes Ovası'na hayat veren Fetrek Çayı'nın 22 kilometrelik bölümünde uygulanan ıslah ve rekreasyon projesinin 1. etabının tamamlandığına dikkati çeken Başkan Görmez, "Orman ve Su İşleri Bakanımız  Veysel Eroğlu bu projeye özel önem verdi. Çok acımasızca kullanılmış, hafriyat ve sanayi atıklarıyla yok olmaya başlamış bu çok değerli su yatağının önemli bir kısmı tamamlandı. Birisi yapay ada olmak üzere 300 bin metrekarelik alanda çalışmalara başladık. Sultanlar Vadisi Projesi tamamlandığında burası İzmir'in mesire merkezi olacak" dedi.


Cumhuriyet, Alpken ve Ertuğrul mahallelerinin kesişme noktasında bulunan Devlet Demiryolları'nın 25 bin metrekarelik çok değerli arsasının Belediyeye tahsisini sağladıklarını belirüten Başkan Görmez, "Burada da rüya gibi bir projeyi ilçemize kazandırıyoruz. İhalemiz yapıldı. Proje hızla devam ediyor" diye konuştu. İlçenin farklı mahallerini birleştiren toplam 4 kilometrelik yürüyüş ve bisiklet yolunu da hizmete açtıklarını dile getiren Görmez, bugüne kadar; Tepeköy Mahallesi,


Haluk Alpsü Bulvarı, 2. Abdülhamit Han ve Alpkent yürüyüş yollarını tamamladıklarını, Ayrancılar Egekent'te yapımına başlanan yürüyüş yolunda ise çalışmaların sürdüğünü kaydetti.


"Her Mahalleye Bir Meydan Projesi" kapsamında yapımı tamamlanan 4 büyük meydanla, Torbalı'ya toplam 16 bin 100 metrekarelik sosyal yaşam ve yeşil alan kazandırdıklarının da altını çizen Başkan Görmez, bu meydanlar içinde Ayrancılar, Atatürk, Yazıbaşı ve Torbalı mahalle meydanlarının en büyükleri olduğuna dikkati çekti.


"İKİ KAT BÜYÜDÜK AMA TARIM ALANLARINI GÖZÜMÜZ GİBİ KORUDUK"


Başta çevre kirliliği olmak üzere doğal dengelerin hızla bozulması organik ve biyolojik tarımı daha da önemli hale getirdiğine değinen Görmez, "Ege'nin en verimli tarımsal üretim merkezlerinden biri alan Torbalı'da organik üretimi teşvik etmek amacıyla Torbalı Mahallesi'nde 2 bin 150 metrekarelik kapalı alan üzerinde sadece köylülerimizin, üreticilerimizin ürünlerini doğrudan satabilecekleri köylü pazarını hizmete açtık. Ayrıca, geçimlerini hayvancılık yaparak sağlayan Göllüce Mahallesi sakinlerinin faaliyet alanlarının giderek daralması ve yaşanan bazı hukuki sorunları aşmak adına 220 bin metrekarelik  araziyi satın aldık. Şimdi bu alanda küçük baş hayvancılık yapılıyor. Tarımı, sanayiyi ve kentsel büyümeyi disipline eden çok boyutlu bir strateji ile 4 yılda iki kat büyüdük ancak tarım alanlarını da gözümüz gibi koruduk" dedi.


Başkan Görmez, gençler ve çocukların da unutulmadığını belirtip, ilçenin muhtelif yerlerinde, 29 halı saha yapıp, 38 ayrı alana fitness spor takımı ve  64 ayrı alana da çocuk oyun grupları yerleştirdiklerini belirtti.


TORBALI (İzmir), (DHA)


FOTOĞRAFLI


ilgili haberler
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS