Başkan Kocaoğlu'ndan AK Parti'li Şengül'e tramvay tepkisi

Başkan Kocaoğlu'ndan AK Parti'li Şengül'e tramvay tepkisi

İZMİR Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Adalet ve Kalkınma Partisi İl Başkanı Aydın Şengül'ün "İzmir'de iktidar olursak, şehrin içinden tramvayı kaldıracağız" sözlerine sert tepki gösterdi.

İZMİR Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Adalet ve Kalkınma Partisi İl Başkanı Aydın Şengül'ün "İzmir'de iktidar olursak, şehrin içinden tramvayı kaldıracağız" sözlerine sert tepki gösterdi.


AK Parti İl Başkanı Aydın Şengül, bir gün önce basın mensupları ile buluştuğu toplantıda İzmir'deki tramvay hatlarıyla ilgili açıklama yaptı. Şengül, "Tramvay nostalji olsun diye yapılmış bir şey. Arka planı çok araştırılmamış. Biri çıkmış yapılsın demiş, yapılmış. Trafik sorununu çözmeyi bırakın daha da çekilmez hale getiriyor. Anladık biz CHP yavaş şehri seviyor. Seferihisar'da bir yavaş şehir modası başladı. İzmir de yavaşlıyor ama çağımız hız çağıdır. Tramvayda millet gezer, görür. Bir yere ulaşmak için kullanılmaz. Tarihi yerlerde olabilir ama... İktidar olursak direkt şehrin içinden tramvayı kaldıracağız" dedi. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı CHP'li Aziz Kocaoğlu, Şengül'ün bu sözlerine tepki gösterdi. Şengül'ün bu ifadesinin, AK Parti'nin İzmir'e bakışını ve kafalarındaki düşünceyi ortaya koyduğunu, bu açıdan önemli ipuçları içerdiğini öne süren Başkan Kocaoğlu, "İzmir'de yeni şeyler yapmak yerine yapılanı yıkmayı hedeflediklerini söylemeleri, bu kente şaşı bakışlarının en samimi itirafıdır. İzmir'i ve İzmirlileri hala tanıyamadıklarını açıkça göstermektedir" diye konuştu.


Şengül'ün "Tramvayda millet gezer, görür. Bir yere ulaşmak için kullanılmaz" sözlerinin de çelişkilerle dolu bir ifade olduğunu savunan Kocaoğlu, "Madem bu yatırımın toplu ulaşımla bir ilgisi yok, o zaman kent merkezindeki tramvayları kaldırma işine, iktidarda olduğunuz İstanbul'dan, Antalya'dan, Konya'dan, Gaziantep'ten, Samsun'dan, Bursa'dan başlayın" dedi.


"YIKMAYA DEĞİL YAPMAYA KAFA YORUN"


Başkan Aziz Kocaoğlu sözlerini şöyle sürdürdü:


"Toplu ulaşımda lastik tekerlekten elektrikli ve raylı sisteme geçerek karbon salımını azaltma yolunda çok önemli adımlar atıyoruz. Bu, küresel iklim değişikliğinin olumsuz etkilerini minimuma indirebilme çabamız kadar, hem konforlu ve güvenli hem de çevreci ve sessiz araçlarla toplu ulaşımın teşvik edilmesi amacına yönelik çalışmalarımızın da önemli bir ayağıdır. Üstelik İzmir Tramvayı, kente ayrı bir renk ve zenginlik katmıştır. İzmirliler de bu yeni toplu ulaşım aracını çok sevmiştir. Dolayısıyla tramvayın kalkıp kalkmaması, AKP'nin değil İzmirlilerin vereceği bir karardır. Bu zihniyet, 2004-2009 döneminde Aliağa-Menderes Raylı Sistem Projesi yapılırken de karşıydı. İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi tutanaklarında bunu açıkça görebilirsiniz. Aynı zihniyet, İzmir'e yeni gemilerin alınmasına karşı da kampanya yürütmüştü. Sayın İl Başkanı'na tavsiyem, İzmir'de yapılanları yıkmak yerine, bu kente neler yapabilecekleri konusunda kafa yormasıdır."


"KİMİN BASKI YAPTIĞINI GAZETECİLER İYİ BİLİR"


Başkan Kocaoğlu, Şengül'ün "İzmir Büyükşehir Belediyesi, gazeteciler üzerinde mahalle baskısı kuruyor" sözlerine cevap vererek, "Sağır Sultan bile duydu; Türkiye'de kimin kime mahalle baskısı yaptığını, basın üzerinde kimlerin baskı unsuru oluşturduğunu... Sayın Şengül bu sözleriyle, aklınca hedef şaşırtmaya çalışıyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi, basın özgürlüğü konusunda gerçekten örnek bir kurumdur. Yapılan haber ve yorumlara müdahale yetkisini hiçbir zaman kendisinde görmemiştir. Bunu en iyi bilen de, İzmirli basın mensuplarıdır" dedi.


İZMİR, (DHA)


FOTOĞRAFLI


 


{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS