Bornova Çocuk Dünyası'nın yapımı sürüyor

Bornova Çocuk Dünyası'nın yapımı sürüyor

BORNOVA Belediyesi’nin geçen mayıs ayında temelini attığı Bornova Çocuk Dünyası inşaatı yükseliyor.

BORNOVA Belediyesi’nin geçen mayıs ayında temelini attığı Bornova Çocuk Dünyası inşaatı yükseliyor. 3 bin 500 metrekare alan üzerine kurulacak Çocuk Dünyası, 4-12 yaş arası çocukların eğlenerek eğitim alabilecekleri bir merkez olarak tasarlandı.


Çocuklara için Çocuk Dünyası, Çocuk Köyü ve Hayal Bornova projelerini hazırlayan Bornova Belediyesi’nin, Kazım Dirik Mahallesi’ndeki 3.5 dönüm alanda temelini attığı Çocuk Dünyası’nın inşaatı devam ediyor. Çocukların keşfederek öğrenebilecekleri, aileleri ile birlikte keyifli vakit geçirebilecekleri alternatif bir eğitim ve eğlence mekanı olarak planlanan Bornova Çocuk Dünyası, ilgi uyandırdı.


3 bin 500 metrekare alan içerisinde 2 bodrum, zemin kat ve birinci kat olmak üzere toplam 4 kat olarak tasarlanan Bornova Çocuk Dünyası, ülkede az sayıda bulunan çocuk müzesi yapılarına nitelikli bir örnek olacak. 1500 metrekaresi açık alan olmak üzere 9 bin 100 metrekare kapalı inşaat alanına sahip bu özel proje, çocukların eğlenirken eğitim-öğretim alabilecekleri fonksiyonları barındıran mekanları ile dikkat çekecek, 4-12 yaş grubu çocukların bilişsel, fiziksel, sosyal, duygusal becerilerinin gelişimine destek olacak. 1200 metrekarelik 1'inci bodrum kat, otopark olacak. 3 bin 600 metrekare alana sahip 2'inci bodrum katta çocukların eğlenirken; eğitim alabilecekleri çiçek bahçesi, banka, belediye, postane, zaman yolculuğu gibi bölümlerin olduğu sergi bulunacak. 2 bin 150 metrekarelik zemin katta 250 kişilik çok amaçlı salon, fuaye, kafeterya, 4 adet atölye, sergi alanları ve deprem simülasyon odası yer alacak. Diğer sergi alanları, idari ofisler, seminer odası ve okuma odası 2150 metrekarelik 1. katta olacak.


PROJESİ YARIŞMA İLE BELİRLENDİ


Bornova Belediyesi, Çocuk Dünyası’nın mimari projesini yarışmayla belirlemiş, Türkiye çapında düzenlenen yarışmaya 58 proje katılmıştı. 5’i mansiyon olmak üzere 8 projenin ödüle layık görüldüğü yarışmada birinciliği Yüksek Mimar Dr. Orkun Özüer’in öncülüğünde mimarlar Kerem Çınar ve Rabia Evkaya’dan oluşan ekip elde etmişti.


Bornova Belediye Başkanı Olgun Atila, "Çocuk Dünyası Projesi tamamlandığında Türkiye’nin dört bir yanından aileler İzmir’e gelecek. Ardından Karaçam’da doğayla iç içe bir ortamda projelendirdiğimiz Çocuk Köyü ve Pınarbaşı’nda hayata geçireceğimiz Hayal Bornova projeleri gelecek. Geleceğimiz olan çocukların, eğlenirken öğrenmelerine yönelik olarak gerçekleştireceğimiz bu üç projenin aynı zamanda ilçemizin turizmine de katkı sağlayacağına inanıyorum" dedi.


İZMİR, (DHA)


FOTOĞRAFLI


 


 


 


 


{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS