CHP, İzmir adaylarının bir kısmını Aralık'ta açıklayacak

CHP, İzmir adaylarının bir kısmını Aralık'ta açıklayacak

CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel, yerel seçimlere yönelik partisinin çalışmaları hakkında bilgi verdi.

CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel, yerel seçimlere yönelik partisinin çalışmaları hakkında bilgi verdi. Başkan Yücel, Aralık ayı içerisinde bazı adayların açıklanacağını söyledi. Yücel, aday belirleme yöntemine dair de, "Hakim denetiminde ön seçim zamanı çok daralttığından, risklerin olduğunu düşünüyoruz. O yüzden eğilim yoklaması daha ağır basıyor" dedi.

CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel, 31 Mart yerel seçimlerine için aday belirleme sürecine dair süren çalışmalar hakkında bilgi verdi. Aday adaylarının resmi başvurularının alındığını hatırlatan Başkan Yücel, memurların da 1 Aralık'a kadar başvurularını yapabileceğini aktardı. Aday belirlenmesi ve yöntem konusunda genel merkezin talebi üzerine, ilçe başkanlarının görüşlerini aldıklarını söyleyen Yücel, "İlçeler görüşlerini sundu. Biz de il başkanlığımız olarak ilçeler için görüş belirterek genel merkeze ulaştıracağız. Zamanı geldiğinde Merkez Yürütme Kurulu'nda (MYK) ve Parti Meclisi'nde (PM) her ilçeyle ilgili yöntemler görüşülecek ve karar verilecek. Pazartesi günü Genel Başkanımızla bir görüşme yaptık. İzmir'in durumu, 24 Haziran seçim sonuçları, 2014 yerel seçim sonuçları ve önümüzdeki 2019 yerel seçimiyle ilgili bir analiz yaptık. Özellikle CHP'de olmayan 8 ilçeyle ilgili adayların erken açıklanması yönünde bir talep var. Açıkçası bizim de görüşümüz bu yönde. Bu görüşümüzü tekrar dile getirdik" dedi. Aday belirleme yöntemine göre ilçelerden aldıkları görüşlere, il yönetiminin de görüşünü ekleyerek genel merkeze göndereceklerini açıklayan Başkan Yücel, yöntem konusunda en kısa sürede bir takvim belirlenerek, bunun duyurulacağını ifade etti.

'ÖN SEÇİM İÇİN ZAMAN DARALDI'

İlçelerden aldıkları görüşleri aktaran Yücel, şunları söyledi:

"Kimi ilçelerimiz eğilim yoklamasını istiyorlar, kimi ilçemiz merkez yoklaması yapılmasını istiyorlar. İl ve ilçe görüşü alınarak genel merkez tarafından atama yapılmasını isteyen ilçelerimiz var. Ön seçim isteyen ilçelerimiz var. Biz, ilçenin, seçmenin ve örgütün yapısı birbiriyle örtüştüğü takdirde ön seçim dahi yapılmasını düşünebiliriz. Ancak hakim denetiminde ön seçim zamanı çok daralttığından, risklerin olduğunu düşünüyoruz. O yüzden eğilim yoklaması daha ağır basıyor. Bu konuda görüşlerimizi paylaşacağız. Hangi bölgede hangi yöntemin uygulanacağı PM tarafından belirlenecek."

Parti kulislerinde, CHP Genel Merkezi'nin İzmir için kadın aday formülü üzerinde durduğu iddiasının hatırlatıldığı Yücel, şu yanıtı verdi:

"Çok ciddi bir kadın aday arayışı yok. İzmir'in seçmen yapısı, demografik yapısı, eğitim ve kültür düzeyine bakıldığında kadın aday bizim de genel merkezin de düşündüğü bir konu. Ciddi bir arayış yok. İzmir'de zaten kadın başkanlarımız mevcut. Belki bu sayı artabilir."

Yücel, meclis üyelerinin belirlenmesi için genel merkezden yetki istediği iddialarına, "Bu iddia doğru değil. Bunları konuşmak için çok erken. Ben ilçe başkanlarımıza güveniyorum. Yetkili onlardır" karşılığını verdi.

'GERÇEKTEN ADAY OLMAYACAĞIM'

İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adayı olacak mısınız, sorusunu da yanıtlayan Deniz Yücel, şunları söyledi:

"Gerçekten aday olmayacağım. Ben bu konuda çok samimiyim. Klasik siyasetçi söylemi değil. Benim kesinlikle böyle bir niyetim de hedefim de yok. Ben il başkanlığı görevini şu anda her şeyin üzerinde tutuyorum. Benim bir tek hedefim var. İzmir'de 30 ilçeyi kazandırmak istiyorum. Bu başarı il örgütünün başarısı olacak.  Çalışmalarımızı yürütüyoruz."

Başkan Yücel, İzmir'de bazı ilçe başkan adaylarının aralık ayı içerisinde açıklanacağını da belirtti.

ADAY KRİTERLERİNİ AÇIKLADI

Yücel, "Adaylar neye göre belirlenecek, kriterleri neler olacak" soruna ise şu yanıtı verdi:

"Şu anda sağlıklı eğilim yoklaması yapabileceğimiz işler üzerinde çalışacağız. Merkez yoklaması olduğu takdirde bu konuda ilçe başkanlarının ve il başkanlığının görüşü alınacak. İl başkanlığımızda aday adaylarıyla bir mülakat yapmayı planlıyoruz. Komisyonlar oluşturacağız. Genel merkez de birkaç vekil ya da genel başkan yardımcımızı görevlendirecek. Genel başkan yardımcılarımla bu konuyu paylaştım. Aday adaylarıyla göreve geldiği taktirde yapmak istedikleri ve izleyecekleri yönetim anlayışı, ilçeyle ilgili projeleri konularında bilgi almak için aday adaylarıyla kısa kısa bir araya gelmeyi düşünüyoruz."

İzmir Büyükşehir Belediyesi için adayın CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu tarafından mı belirleneceği sorusuna, Yücel, "Tabii ki böyle bir şey mümkün değil. Biz demokrasiyi savunan, işleten bir partiyiz. Genel başkanımız PM'den yetki alsa bile örgütümüzün, PM'nin, STK'ların, iş dünyası, emek platformlarının görüşü alınır, bir ortak akıl oluşturulur. Genel başkanımız tarafından kamuoyu ve örgütle isim paylaşılır. Ancak CHP gibi bir siyasi partide adayın genel başkan olsa dahi bir kişi tarafından belirlenmesini beklemek doğru değil. İzmir'e yakışan, Atatürk, cumhuriyet devrimleri, demokrasi, özgürlük, yaşam tarzı, CHP'nin savunduğu değerleri en iyi şekilde temsil edebilecek bir adayın belirlenmesi için gayret ediyoruz. Bu görev kime verilirse verilsin partimizi en iyi şekilde temsil edecektir ve başarıya taşıyacaktır" cevabını verdi.

SALICI VE TORUN GELİYOR

17 Kasım Cumartesi günü aday adayları ile yapılacak toplantıya CHP Genel Başkan Yardımcılarından Seyit Torun ile Oğuz Kaan Salıcı'nın da katılacağını açıklayan Yücel, "Cumartesi günü aday adaylarıyla bir araya geleceğiz. Bir aksilik olmadığı takdirde Genel Başkan Yardımcılarımız Oğuz Kaan Salıcı ve Seyit Torun bu yemeğe katılacaklar. Gerekli mesajlar verilecek. Dikkat edilmesi gerekli hususlar aday adaylarımıza iletilecek. Birlik, beraberlik, kaynaşma niyetimiz var" dedi.

Umut KARAKOYUN/ İZMİR, (DHA)

FOTOĞRAFLI

 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS