CHP'li Bakan askeri alanları sordu

CHP'li Bakan askeri alanları sordu

TBMM Çevre Komisyonu Üyesi CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan, şehir merkezlerindeki askeri alanların şehir dışına taşınmasıyla ilgili yürütülen çalışmaları Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay'a sordu.

TBMM Çevre Komisyonu Üyesi CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan, şehir merkezlerindeki askeri alanların şehir dışına taşınmasıyla ilgili yürütülen çalışmaları Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay'a sordu.


15 Temmuz'daki darbe girişiminin ardından, şehir merkezlerindeki askeri alanların şehir dışına taşınacağı açıklandı. Akabinde 81 ildeki durumun incelenmesi, şehir içinde ne kadar askeri alan bulunduğu, bu alanların taşınıp taşınmama gerekliliği, taşınacaksa nereye taşınacağı gibi konularda çalışmalar yürütmek üzere, Milli Savunma, Maliye ile Çevre ve Şehircilik Bakanlıklarından oluşan bir komisyon kuruldu. TBMM Çevre Komisyonu Üyesi CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan, 2016 Eylül'ünde İzmir'deki askeri alanların akıbetiyle ilgili dönemin Başbakanı Binali Yıldırım tarafından yanıtlanması istemiyle yazılı soru önergesi verdi. Yıldırım ise, 27 Aralık 2016 tarihli yanıtında çalışmaların sürdüğünü belirterek, "Şehir merkezlerinde ihtiyaç ve beklentileri karşılamak üzere şehir parkları, yeşil alanlar gibi sosyal altyapı olarak düzenlenmesi, yeşil alan olmaya müsait olmayan yerlerin ise kentsel dönüşüm çalışmaları ile entegre bir biçimde ele alınarak, kent merkezlerinde yoğun kent dokusunun düşürülmesi için kullanılması planlanmaktadır. Askeri alanın kent merkezi içindeki konumu, yüzölçümü-büyüklüğü, askeri alanın mevcut kullanımı (Zırhlı birlik, hava üsleri, mekanize tugaylar vb.) gibi kriterlerin yanında, yerel yönetimlerden gelen taleplerin de dikkate alınmasını sağlayacak bir yöntem üzerinde çalışılmaktadır" yanıtı verdi.


Konuyu yeniden TBMM gündemine taşıyan Murat Bakan, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay'ın yanıtlaması talebiyle soru önergesi verdi. Bu konuda yürütülen çalışmaların hangi aşamada olduğunu öğrenmek isteyen CHP'li Bakan, "Kent merkezi dışına taşınacak askeri alanların seçiminde oluşturulan temel kriterler çerçevesinde, İzmir'deki askeri alanların (Ege Ordu Komutanlığı Karargahı- Narlıdere, İstihkam Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanlığı-Narlıdere, Ulaştırma Personel Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanlığı-Gaziemir, Hava Teknik Okullar Komutanlığı- Gaziemir, Hava Astsubay MYO Komutanlığı-Gaziemir, 2. Ana Jet Üs Komutanlığı- Çiğli, Ege Deniz Bölge Komutanlığı-Bayraklı, İzmir Tersane Komutanlığı - Karşıyaka, Maltepe Askeri Lisesi-Güzelbahçe, Deniz Er Eğitim Tabur Komutanlığı- Poligon- Karabağlar, NATO Müttefik Kara Komutanlığı- Buca, 57. Topçu Tugayı- Bornova) akıbeti ne olacaktır" diye sordu.


İZMİR, (DHA)


FOTOĞRAFLI


 


 


ilgili haberler
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS