izmir haberleri

CHP'li Umdular'dan tarımsal üretim ve ihracat vurgusu

CHP'li Umdular'dan tarımsal üretim ve ihracat vurgusu

SEÇİM çalışmalarını sürdüren CHP İzmir 1. Bölge milletvekili adayı Kazım Umdular, "Türkiye'yi tarımda ithalatçı değil ihracatçı yapacağız" dedi.

24 Haziran seçimleri için çalışmalarını Urla, Karaburun, Torbalı ve Selçuk ilçelerinde yoğunlaştıran CHP milletvekili adayı Umdular, ranta dayalı ekonomi politikalarının çiftçiyi, köylüyü tarımdan uzaklaştırdığını ve yoksullaştırdığını vurguladı. Tarımsal üretimin, süt ve et hayvancılığının bitme noktasına geldiğini belirten Kazım Umdular, "21. yüzyılın çağdaş, demokratik, üretim ve istihdam sağlayacak kalkınma modelini CHP kuracaktır. Öncelikle Türkiye'yi tarımda ithalatçı olmaktan kurtarıp ihracatçı haline getireceğiz. Köylüyü, çiftçiyi yeniden milletin efendisi yapacağız.

Öncelikle, ayçiçeği, mısır başta olmak üzere yağlı tohumların üretimini destekleyeceğiz. Zeytinyağına litre başına 1.5 lira, sofralık zeytine kilo başına 1 lira destekleme primi vereceğiz. Destekleme primlerini enflasyon oranında her yıl arttıracağız. Yerli sanayicilerin ve tütün kooperatiflerinin tütün üretmelerini engelleyen kapasite sınırlamalarını düşüreceğiz. Yerel tohumlarımızı geliştirecek ve biyoçeşitliliği koruyacak laboratuvar ve gen bankaları kuracağız" diye konuştu.

GÜNEŞ ENERJİSİ DESTEĞİ

Sulama birliklerine ve su şebekesi pompolama gereksinimi olan köylere sıfır faizli 10 yıl vadeli kredi temin ederek enerji ihtiyaçlarını güneşten karşılamalarını sağlayacaklarını ifade eden Kazım Umdular, "Çiftçilerimizin tarımsal kredi borçlarının faizlerinin tamamını sileceğiz. Köylümüze ve çiftçimize mazotu 3 liradan vereceğiz. 16 yıldır köylümüzü, çiftçimizi yok sayan, yoksullaştıran politikaların yerine, tarımda ve hayvancılık da üretim ve insan odaklı kalkınma politikalarını 25 Haziran sabahından itibaren yaşamaya geçirmeye başlayacağız. CHP iktidarında çiftçimizin köylümüzün yüzü gülecek. Görüyor ve inanıyoruz ki 24 haziran günü köylümüz, çiftçimiz oy birliğiyle tamam diyecek" dedi.

İZMİR, (DHA)

 

Yasal Bilgilendirme
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS