izmir haberleri

EBSO'dan dönüşüm uyarısı

EBSO'dan dönüşüm uyarısı

EGE Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, dünyada iş yapma şekillerinin dönüştüğünü, Türkiye'nin bu dönüşüme ayak uydurabilmesinin en önemli yolunun eğitimden geçtiğini belirterek, "Yapay zekanın 2030'a kadar ekonomilere sağlayacağı katkı 10.7 trilyon doları bulacak" dedi.

EBSO) Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, Bornova Rotary Kulübü Derneği üyeleri ile bir otelde bir araya geldi. Yorgancılar, dünyada iş yapış şekillerinin değiştiğini belirterek, Sanayi 4.0 ile akıllı üretim, akıllı fabrikalar, kıt kaynakların tükenecek olması ile yenilenebilir enerji kaynakları, küresel ısınma ve kullanım kaynaklı azalan tarım alanları ile organik tarım, yaşlanan nüfus, azalan doğurganlık ile sağlık sektörü, yerelde kalkınma ile yeni nesil organize sanayi bölgeleri ve akıllı şehirlere doğru bir dönüşüm olduğuna dikkat çekti. Geleceğin anahtarının dönüşümde olduğunu vurgulayan Yorgancılar, "Dönüşümün dışında kalmamamız için bizim, hızla iş yapış şeklimizi değiştirmemiz gerekiyor" dedi. Yorgancılar, dünyanın en geniş ulaşım şebekesi UBER’in taksisinin, dünyanın en büyük e- ticaret sitesi alibaba.com’un deposu olmadığını belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Dünyanın en büyük sosyal paylaşım sitesi Facebook’un içeriği, dünyanın en büyük konaklama sağlayıcıları arasındaki booking.com’un ise oteli yok. Ancak milyarlarca dolarlık değere ulaşıyorlar. Geleneksel iş yapma modelleri hızla değişiyor. Dönüşümün itici gücünü ise yapay zeka oluşturuyor. Yapay zekanın 2030’a kadar ekonomilere sağlayacağı katkı 10.7 trilyon doları bulacak. Dünyanın gittiği bu sistemin içinde yer almamız gerekiyor. Ülkemizin dönüşümü yakalamasının önemli unsuru ise eğitim. Eğitim 4.0’ı hayata geçirmeliyiz. Eğitim 4.0’ın temel unsurlarını ile ileri teknolojiye dayalı nitelikli eğitim, yaratıcı bir nesil ve mesleki eğitim oluşturmalı."

İZMİR, (DHA)

FOTOĞRAF

Yasal Bilgilendirme
{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS